Gore pluća svijeta, rečenica je koju smo mogli pročitati i čuti mnogo puta u prethodnom periodu. Požar koji je zahvatio Amazon na globalnom nivou otvorio je pitanje zaštite prirode. Ekipa N1 je provjerila šta je sa plućima Evrope, prirodnim blagom Bosne i Hercegovine, i jednom od dvije najznačajnije prašume u Evropi - Perućicom.
“Većinu vremena fotografišem, nakon dvije sedmice imam skoro 3.000 fotografija i skoro svaka od tih fotografija je savršena”.
A na fotografijama Metthewa Šosteka iz Poljske je netaknuta priroda jedne od najvećih prašuma u Evropi – Perućice. Šuma koja je preživjela ledeno doba. Nepristupačni vodopad Skakavac. Te najveći planinski vrh Bosne i Hercegovine – Maglić. Sve dio nacionalnog parka Sutjeska.
“Godine 1938. prilikom vršenja uređajnog elaborata šumari taksatori na planini Maglić su radili taj uređajni elaborat i u slivu rječice Perućice, u uvali između planina Maglića, Volujaka i Snježnice otkrili su predivne sastojine bukve, jele i smrče, čija drvna masa je prelazila i preko 1.000 kubnih metara po hektaru, a visina pojedinih stabala prelazila je i 50 m. Sama kompozicija šume nije imala premca u Dinaridima tako da je sve to bio razlog da se 1952. godine područje Perućice, površine 1.234 hektara izdvoji iz redovnog šumarskog gospodarenja kao objekat potreban za naučna istraživanja”, otkriva Mirjana Radović, Nacionalni park Sutjeska.
Skoro sedam decenija nakon, ova prostranstva su još uvijek neistražena. Više od 170 vrsta drveća i grmlja, oko 1.000 vrsta zeljastih biljaka, ribe, gmizavci, te 18 porodica sisara, brojne endemske vrste – izazov su za naučnike, zbog čega EU finansira izgradnju savremene laboratorije na Tjentištu.
“Svake godine eksperata je sve više koji se javljaju i traže potrebne dozvole za ispitivanje Perućice. Dolaze sa svih krajeva svijeta. Nedavno smo imali grupu sa jednog šumarskog fakulteta u Njemačkoj. U planu je 31 krevet u tom objektu i više laboratorija i sigurno će to biti nešto najsavremenije na ovim prostorima, biće baza za šumarske, biološke i slične fakultete”, ističe Dejan Pavlović, direktor Nacionalnog Parka Sutjeska.
Perućica se trenutno nalazi na privremenoj UNESCO-ovoj listi. Zajedno sa poljskom prašumom Bjelovježje spada među dvije najveće i najbolje očuvane evropske prašume. Zbog očuvanja prirode strogo je kontrolisano prisustvo čovjeka u ovoj šumi, no mnogo je onih koji su zainteresovani za obilazak.
“Tri-četiri puta nedeljno, ne samo safari i razgledanje, već i hiking do Trnovačkog jezera. Imamo strance, od zapadne obale Amerike do Australije”, kaže Dragan Bošković, vodič.
U prašumu Perućica dozvoljeno je ući samo uz pratnju vodiča. Oni koji se nađu u njoj neophodno je da prate staze i putokaze.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad