Dženan Đonlagić, potpredsjednik Demokratske fronte, zastupnik u Parlamentu Bosne i Hercegovine, bio je gost Novog dana gdje je poručio kako se sporazum mora sprovesti.
Bliži se rok od 5. septembra u kojem su lideri potpisali da do tog datuma mora biti formirana vlast, a Đonlagić je za N1 rekao kako je najbolje za državu i građane BiH sprovesti sporazum, zato što, kako je istakao, evidentno je da je u sporazumu nekoliko vrlo važnih strateških stvari.
“Vrlo jasno stoji da će BiH nastaviti integracijske procese i kod uspostavljanja vlasti stoji da će poštivati sve ranije odluke i zakone koje su donijele institucije BiH i da će se Briselu dostaviti nacrti planova i prorgama. Vrlo eksplicitno stoji da BiH u ovom trenutku i njeni predstavnici moraju ispoštovati vladavinu zakona. Ovdje je pitanje možda i po prvi put nakon dejtonskih izbora da li će BiH biti zemlja vladavine zakona ili anarhije. To što je pitanje vladavine zakona namentula međunarodna obaveza koju BiH ima, a to je ovaj ANP, je i domaća pravna obaveza i međunarodno pravna obaveza BiH jer BiH je podnijela zahtjev za članstvo u MAP-u i NATO 5. decembra 2018. NATO je poslao poziv BiH na osnovu njenog zahtjeva da ispuni taj dio svoj obaveze i dostavi ANP. Evidentno je da politički predstavnici iz RS koji pregovaraju u ovom trenutku ne žele to ili su promijenili mišljenje. Upravo su ti politički predstavnici, čak i ista imena koji su u periodu od 2009. do 2018. radili na podnošenju ovog zahtjeva za MAP. Upravo je Nebojša Radmanović 2009. podnio taj zahtjev, a koliko vidimo, oni su se u međuvremenu predomislili“, komentarisao je Đonlagić.
O tome da li se trebaju napraviti ustupci u vezi sa sporazumom, Đonlagić je naveo: “Ovdje više nema prostora. Vi kod primjene principa vladavine zakona ne možete praviti ustupke. Sporazum je potpisan i vrlo jasno tamo piše da se primjenjuju sve važeće odluke donesene u ranijem periodu. Ako se ovdje uslovno rečeno popusti, šta je sljedeće?“
“Traži se samo od kandidata za predsjedavajućeg za Vijeće ministara da jasno kaže da će poštivati slovo Ustava BiH i da on kao imenovani dostavi taj prvi ANP u Brisel i da se ide u proceduru Vijeća ministara. Ako se sad ‘popusti’, ako se ne uspostavi princip vladavine zakona, neka druga politička partija u drugom izbornom ciklusu može nametnuti drugo pitanje koje je ranije rješeno i reći od sutra mi ovaj zakon više ne uvažavamo. Ne možemo se mi ponašati drugačije u odnosu na klub kojem želimo da se pridružimo”, naglasio je gost Novog dana.
Potcrtao je i da on želi da vjeruje da Milorad Dodik i političko rukovodstvo SNSD-a neće krenuti putem anarhije, kako je rekao Đonlagić, jer to u konačnici neće donijeti nikakvu korist ni građanima entiteta Republika Srpska.
“Najveći gubitnici će biti i RS i njeni građani”, naveo je.
Prokomentarisao je i mogućnost vanrednih izbora te rekao: “Moraju postojati zakonske pretpostavke da se to desi. Ja ne bih imao ništa protiv, ali nisam siguran koliko bi realno bilo prominjeniti političku sliku u ovakvom ustavnom rješenju kakva je BiH. Nije realno da se izmjena izbornog zakona radi dok nije okončan proces formiranja vlasti u BiH. Zašto je politički opasno da se ovaj sporazum ne sprovede? Prvo, to su važeći zakoni i odluke u BiH i te odluke su donesene političkim konsenzusom“.
Ministar sigurnosti BiH i član SDS-a Dragan Mektić rekao je za N1 kako su u toj stranci razgovarali sa svim strankama, osim SNSD-a i HDZ-a, a o mogućnosti nove koalicije u BiH te da li je bilo govora u vezi sa tim u DF-u je rekao: “Formalnih razgovora nije bilo. No, kada je u pitanju Mektićeva izjava, i tu testiramo vladavinu zakona. Deset mjeseci je od izbora, a u tom periodu upravo su politički predstavnici iz SDS-a i PDP-a skidali tačku s dnevnog reda vezano za ANP. Što znači manje-više imamo isti politički stav kad je to u pitanju. Nisam siguran koliko bi to nešto novo donijelo. BiH nema luksuza da pošalje poruku vani da ovdje ne važi vladavina zakona i da neko može reći ja više taj zakon ne uvažavam”.
Ukoliko bi pozitivan ishod bio, odnosno ukoliko bi sprazum bio proveden 5. septembra, Đonlagić je za N1 rekao: “Kada je u pitanju Vijeće mionistaram, od momenta kada Predsjedništvo BiH dostavi prijedlog kandidata prema Predstavničkom domu, unutar 30 dana je da se ta kompletna procedura završi, ali mi nemamo ni novu izvršnu vlast ni na nivou FBiH. Nedavno sam pročitao da HDZ ne uslovaljava ni čim novo Vijeće ministara BiH. Jel’ to znači da nema nikakvih uvjeta ni za upostavu Vlade FBIH. Malo su dvostruki standardi”.
Ipak, dodao je kako je bez obzira na sve, pitanje BiH i NATO-a po njemu generacijsko pitanje u ovoj zemlji, da ova sada generacija kao i ona koja dolazi živi u stabilnom okruženju, miru i prosperitetu, kazao je.
“Taj sigurnosni kišobran je trenutno najvažnije strateško pitanje za BiH“, rekao je.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija zaAndroid|iPhone/iPad