Kandidatura Mađara Laszloa Trocsanyija za poziciju novog evropskog komesara za proširenje podijelila je javnost. Od komentara da je Mađarska prijateljska zemlja Bosni i Hercegovini, do onih da je Mađar na čelu ove važne funkcije najgore rješenje za Zapadni Balkan, te da Evropa šalje jasan signal da od proširenja nema ništa. Sam Trocsanyi na Twitteru je napisao kako mu je čast što je predložen. Pojedini već vjeruju da će biti odbijen kao kandidat u Evropskom parlamentu.
OTrocsanyiu političari u BiH govore diplomatski. Milorad Dodik tek što je preuzeo poziciju predsjedavajućeg Predsjedništva, među prvima je posjetio mađarskog premijera Viktora Orbana. Dodik se, kako je kazao, raduje susretu i s Trocsanyijem:
“Radujem se sastanku sa svim novim ljudima iz Evropske komisije i pogotovo komesarom za proširenje mislim da je veoma važno što dolazi iz Mađarske, da oni imaju bolji senzibilitet nego neke druge evropske zemlje vezano za Balkan, i da u tom pogledu ja samo mogu da izrazim zadovoljstvo.”
Uprkos tome što je Laszlo Trocsanyi bio dijelom Vlade, nekima omiljenog, nekima omraženog evropskog desničara, Viktora Orbana, Vlade koja je žičanim ogradama pokazala netpeljivost spram migranata, a iz mađarskog političkog svijeta mogli su se čuti i komentari da se u ovoj zemlji neće graditi džamije – predsjedavajući Vijeća ministara BiH, Denis Zvizdić kazao je da će se on morati ponašati prema pravilima i politikama Evropske unije.
“Što se tiče Mađarske i njenog premijera on nikad nije na bilo koji način pokazao bilo kakav negativan odnos prema BiH, premijer je uvijek iskazivao vrlo pozitivan odnos na svim samitima na kojima sam ja prisustvovao gdje je bio prisutan premijer Orban, on je podržao proširenje u skladu, naravno, procedurama.”
Stoga, nije do komesara ko god on bio, nego do BiH i spremnosti njenih političara, napomenuo je Zvizdić. Analitičari pak drugačijeg su stava. Gostujući nedavno u programu N1, politolog Florian Bieber kazao je da je Mađarska najgora moguća opcija za politiku proširenja:
“Orban je jedan od glavnih krivaca što se tiče pogoršanja vladavine prava unutar EU. To ne bi bio dobar signal. Kako može EU da zastupa ideju vladavine prava na Zapadnom Balkanu ako u isto vrijeme njen komesar je iz zemlje koja to krši.”
Izbor Trocsanyija nije neminovno loša stvar kazala je profesorica međunarodnih odnosa Nedžma Džananović Miraščija. No, bliskost s Orbanom bi mogla presuditi na intervju u Evropskom parlamentu.
“Jer su saslušanja kroz koja kandidati za komesare prolaze vrlo rigorozna, a on ne samo da dolazi iz Vlade koja uopće ne uživa ugled u EU a ni povjerenje većine u EP, već je i sam arhitekta tog političkog sistema budući da je blizak Orbanov saradnik i da je bio ministar pravosuđa”, objasnila je Nedžma Džananović Miraščija.
Bio Trocsanyi imenovan ili ne, mnogi u BiH su stava da EU ima i previše unutarnjih problema da se ozbiljno bavi Balkanom. Sve i da nema – ostali su bez ideja šta učiniti. Zato interes SAD-a u posljednje vrijeme jača.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad