"Grad heroja" je danas grad penzionera: Puste i ruševne ulice, zatvorene fabrike

Vijesti 14. sep 201917:45 > 17:51
N1

Drvar je, nekad jedno od najpoznatijih mjesta vezanih za Narodnooslobodilačku borbu, postao je grad penzionera. Većina stanovništva je starije životne dobi i preživljavaju od penzije. Omladina je bez posla. No, ima i onih koji su iskoristili prirodni potencijal i blagodeti drenjka, po kojem je ovaj kraj prepoznatljiv i pokrenuli vlastiti biznis.

Nekadašnji “grad heroja” sa preko 17.000 stanovnika danas ima puste ulice, ruševine, zatvorene fabrike.

Prođete li Titovom ulicom u Drvaru vidjećete ruševine koje ni 24 godine nakon rata nisu obnovljene, na brojni su zaključani objekati u kojima su nekada bile pekare, samoposluge, mesnice, frizerski saloni. Ono što radi je nekoliko kafića i na desetine kladionica.

Drvar danas broji oko 5.000 stanoovnika, uglavnom starija populacija.

N1: Ima li mladih ljudi ovdje? “Slabo. Većinom odlaze, ovo je grad penzionera.”

N1: Zašto odlaze? “Nema posla, nema perspektive. Šta da rade.”

“Penzije su male. Evo ja sam penzioner i imam 200 KM penzije, pa radim sad tokom ljeta.”

N1: Možete li ovako da zaradite? “Može solidno.”

Predstavnici lokalne i kantonalne vlasti kažu da će sredstva iz Srbije, pristiglih milion evra i obećanih 250.000 za Bosansko Grahovo, Glamoč i Bosanski Petrovac, te 500.000 maraka od Vlade Republike Srpske doprinjeti razvoju ovih opština.

“Ono što trenutno opština Drvar ima spremno to je projekat za izgradnju vodovodne mreže, a dalje ćemo dogovarati i kandidovati projekte za investicije koje su od značaja za opštinu”, kazala je Dušica Runić, načelnica Drvara.

“U dogovoru sa lokalnom vlasti u Bosanskom Grahovu vidjećemo da li će to biti izgradnja vodovodne mreže ili ćemo početi da radimo dom kulture pa da ga radimo u etapama. Obećano je da će svi pristupni putevi prema kući Gavrila Principa biti urađeni, da će se tu napraviti jedna etno priča, tj. da će se tu u blizini otkupiti nekoliko kuća i urediti”, kazao je Duško Radun, delegat u Domu naroda Parlamenta FBiH.

Ne čekaju svi pomoć i fabrike da bi sebi obezbjedili radna mjesta. Jovanka Sabljić brendirala je proizvode od drenjine koji se u njenoj porodici proizvode po tradicionalnoj recepturi. Radi na uvezivanju malih proizvođača, te promociji i prodaji rakije, džema, soka, likera i drugih proizvoda od drenjina.

“Cilj samog ovog kooperativnog djelovanja je da se lokalni proizvođači, prvenstveno iz Drvara osnaže i da oni mogu samostalno prodavati svoje proizvode”, kazala je Jovanka Sabljić.

N1: Može li živjeti od prerade drenjka? “Može, definitivno može”, potvrdila je.

Rakija od drenjina postala je prepoznatljiv brend, dostže cijenu i do 20KM po litri. Tradicionalna manifestacija Dani drvarske drenjine, koja će se ove godine održati sredinom oktobra, okuplja desetine proizvođača i stotine posjetilaca iz cijele Bosne i Hercegovine.

Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad