"Sada sam puno stariji, ali sam uvijek nastojao da u svom radu mijenjam stvari i da to uradim bez velike pompe. Bez mijenjanja nema napretka", kazao je predsjedavajući Predsjedništva BiH Mladen Ivanić gostujući u hardtalk emisiji Pressing na N1 televiziji.
Mladen Ivanić je istakao da je on Srbin i da će to i ostati, te da će braniti Republiku Srpsku, ali te stvari se mogu uraditi kompromisom, a ne svađom. “Nikad mi u BiH nećemo isto misliti, svaki će narod tumačiti da je žrtva, a da je onaj drugi prošao bolje. Ali ako imamo zajedničke stvari onda njih trebamo naglašavati“, kazao je predsjedavajući Predsjedništva BiH Mladen Ivanić gostujući u emisiji Pressing na N1.
Urednik i voditelj emisije Amir Zukić je citirao naslov novina iz 1988. godine: “Tridesetogodišnjak u Predsjedništvu: Borit ću se za reforme”, ispod kojeg se nalazila slika Mladena Ivanića.
“Bez mijenjanja nema napretka, a ni tada ni danas stvari nisu dobre.”
Na pitanje ima li BiH snage za reforme, član predsjedavajući Predsjedništva BiH je kazao: “Čvrsto sam uvjeren i znam da nas tri člana Predsjedništva imamo želju da promjenimo i pokrenemo stvari s mrtve tačke. Dogovorili smo se da nećemo ići u javnost sa svađama, iako postoje stvari u vezi kojih se ne slažemo. Na prvom ozbiljnom testu, izjava o evropskoj budućnosti, pokazali smo se dovoljno mudri i postigli smo cilj da svi stanu iza evropskog puta i usvoje to, a Evropa nam je povjerovala.”
“Sada kada je ratifikovan SSP nakon sedam godina čekanja EU je i dalje oprezna jer su političari iz BiH obećavali i lagali. Predsjedništvo smatra da je potrebno ući u reformske procese. Kada usvojimo mehanizam kordinacije možemo podnijeti kredibilnu aplikaciju za kandidatski status u EU i za tri godine bismo mogli dobiti status kandidata. Očekujem da se to desi u ovom mandatu.”
Ivanić je iskoristio priliku da kaže kako će reforme biti teške, ali da očekuje značajnu finansijsku podršku nakon što se provedu reforme. “Imam osjećaj da je stvoren ambijent da postoji povjerenje s obje strane.”
Član Predsjedništva BiH je rekao da ako bh. političari budu mudri program reforme se mogu ispregovarati do ljeta. “U jesen možemo izvršiti najznačajnije promjene zakona, a krajem godine tražiti prvu finansijsku podršku.”
“Ja sam svjedok kada su ključni evropski lideri prije deset godina imali poruku: “Nakon Hrvatske imat ćemo dugu, dugu, dugu, dugu pauzu. Oni nisu vjerovali u evropsku budućnost ostatka Balkana, uključujući BiH“, rekao je Ivanić i dodao da je za nas ovo odlična šansa u protivnom ćemo biti u stanju potpune izolacije.
Na pitanje šta je razlog nagle zainteresovanosti BiH, te da li je to možda Rusija koja želi imati svoj utjecaj na Balkanu, Ivanić smatra da geopolitika ima utjecaj, ali ipak ne misli da je to bitka EU i Rusije. “Evropa je vidjela da se svašta može desiti i da nije dobro imati izolovane prostore.”
U provođenju zacrtanih reformi entiteti će igrati ključnu ulogu.
“Ne mislim da će biti velikih opstrukcija ako prihvate koncept koji je predložen. Zašto će opstruirati ako će dobiti 200 miliona granta na kraju godine. Jedini motiv koji postoji je budžet koji je stabilan.”
Milorad Dodik je često znao kritikovati Ivanića.
“Uvjeren sam da kada sjede jednom samnom vidjet će da je proces mehanizma koordinacije u interesu Republike Srpske, kao što je cijeli posao koji radim u interesu BiH, uključujući i RS.”
Ivanić je kazao da procesi ne smiju biti blokirani ako se jedan Kanton ne slaže, a svi ostali slažu. “Vlast u kantonima drže HDZ i SDA i ko će riješiti problem ako neće Dragan Čović i Bakir Izetbegović. Moj prijedlog je bio da ta dva čovjeka ili partije nađu način prevazilaženja problema.”
Ivanić smatra da je činjenica da Dodik više ne odlučuje te da on ima taj problem. “Frustracija je toliko vidljiva, a konkretno ne može naći niti jednu stvar koja ne valja. Mislim da je Milorad Dodik previše dužan HDZ-u.”
“Interes nam je da izvozimo robu, mlijeko, da prodamo poljoprivredne prizvode. Da li to znači da trebamo biti u vječitom sukobu? Da li neko misli da se samo svađom čuva srpski narod? Efikasnim radom se najbolje čuva interes”, rekao je Ivanić dodavši da je “veći Srbin nego što se misli.”
Predsjedavajući Predsjedništva BiH vjeruje kako je način očuvanja Republike Srpske to da institucije budu moderne i zasnovane na pravu.
Naredne subote najavljen je kongres SNSD-a na kojem će biti usvojena rezolucija o samostalnosti RS-a.
“Poslije deset godina su se sjetili referenduma, a prije deset godina su ga obećali.”
Dodik je gostujući nedavno u Pressingu rekao da će nezavisna Republika Srpska samo jednog dana osvanuti.
“Republika Srpska postoji. Ako se nastavi politika negiranje RS-a, kao sa Danom Republike Srpske onda će politika kakvu vodi Dodik dobiti podršku i moguće je da će za 15-20 godina to da pukne i BiH će se raspasti. Potrebno je uvažiti neke stvari, kao što je Dan RS“, prokomentarisao je Ivanić.
Predsjednik PDP-a je kazao da je Međunarodna zajednica ta koja donosi odluke. “Hoće li nastaviti praksu gdje samo jedne udara po ušima ili će izvući situaciju pitanje je. Mislim da je ovo sa Danom RS nepotrebno i da niko neće imati koristi. To bi samo moglo imati ozbiljne reperekusije po funkcionisanje svih nivoa vlasti. Dovest ćemo se u nemoguću situaciju.”
Gost Pressinga je izjavio kako Republika Srpska ima negativna iskustva s odlukama Ustavnog suda. “Niko nije zaštitio prava smijenjenih Srba u posljednjih 15-20 godina koji su ostavljani bez posla. Ukinut grb, ukinuta himna, masu nekih poniženja je urađeno i logično je da postoji negativan stav.”
Svi članovi Predsjedništva BiH iz Republike Srpske imali su svoj kabinet u Banjaluci kraj kabineta Predsjednika RS.
“To više govori o njemu nego o meni. Nemoguće se takmičiti s njim u takvim stvarima kao što su uvrede, primitivan jezik i izmišljanje. Dodik tretira zgradu Palate kao svoju privatnu imovinu. Nije dobro da nismo blizu jer da jesmo mogli bismo popiti kafu i razgovarati.”
Afera “Papak” u kojoj premijerka RS-a Željka Cvijanović navodno kupuje dva poslanika uzdrmala je bh. javnost.
“Svima je jasno da je to njen glas, to zna i pravosuđe. U svakoj normalnoj zemlji to bi značilo kraj političke karijere i sakrivanje u mišiju rupu. Mi od toga nećemo odustati jer je ključno ako prvi čovjek Vlade kaže da je kupio glasove da bi dobio većinu. To je najteži oblik korupcije.”
Predsjednik Republike Srpske, Milorad Dodik nedavno je posjetio Srebrenicu gdje je položio cvijeće žrtvama genocida u Memorijalnom centru Potočari.
“Dobro je što je Dodik otišao u Srebrenicu i mislim da je to bilo iskreno. Nepotrebna je politizacija njegovog čina. Njegov posjet je eliminisao temu ponižavanja političkih protivnika.”
“Ne želim reći ni da ni ne, jer smatram da se savremeni političari ne trebaju baviti s njim” odgovorio je Ivanić na pitanje prihvata li odluku Međunarodnog suda da je u Srebrenici počinjen genocid.
“Ako se ta tema nastavi i ove godine kada se obilježava 20. godišnjica onda žrtve više nisu bitne, nego politička pobjeda i ja neću biti dio toga”, rekao je Ivanić i dodao da je posjetio Srebrenicu dva ili tri puta.
U rubrici X-ray Ivanić je na kratka pitanja dao kratke odgovore.
– Željko Komšić? Znam ga kao čovjeka koji brzo u letu hvata ideje. Inteligentan, ali nije klasični političar.
– Fahrudin Radončić? Temeljit, ozbiljan, ponekad previše ostrašćen.
– Aleksandar Vučić? Ozbiljna politička ličnost, koji je preuzeo jako puno tereta i odgovornosti. Ako uspije obezbjediti ekonomski pomak onda će biti jedan od najuspješnijih političara Srbije nakon raspada Jugoslavije.
– Tomislav Nikolić? Korektan čovjek, jači nego što većina ljudi misli, a uz to je opušten i realan.
– Zoran Milanović? Energičan, posvećen do kraja sebi. Stilom ponekad podsjeća na Dodika.
– Kolinda Grabar-Kitarović? Znamo se dugo godina, ona je sposobna žena. Bili smo ministri zajedno i svi su je potcijenili kada se kandidovala.
Nedavno je izajvio kako BiH ne može prije Srbije ući u taj Savez.
“Zamislite situaciju da se odlučuje o NATO-u i da jedan srpski političar u BiH digne ruku da BiH uđe u NATO savez prije Srbije. To znači da taj političar diže ruku da NATO iz hiljadu i jednog razloga sutra bombarduje Srbiju i da srpski vojnici iz BiH učestvuju u tome. Ja to ne bih tražio od Hrvata ili bilo koga drugog. To nije uslovljavanje nego realan i zreo politički stav. Volim ga reći, a ne pričati za ili protiv NATO-a. Sve obaveze koje smo preuzeli prema NATO-u moramo izvršiti, ali još nisam za članstvo i nemam namjeru da dijelim srpski narod ponovo.”
Marina Pendeš, ministrica odbrane kaže da je to pitanje unutrašnje politike.
“Daleko je veće pitanje o provođenju odluke Sejdić – Finci i provođenju mehanizma koordinacije. Nije loše da BiH bude dio širih integracija, ali to je nemoguće dok se ne definiše odnos sa Srbijom.”
Za kraj je odgovorio na pitanje hoće li ekonomija spasiti BiH. “Hoće, ako mi promijenimo imidž. Dva su preduslova za oživljavanje. Jedan je da domaći investitori bolje posluju kako bi bili dobar signal stranima, a drugi je promjena imidža, jer ko će doći u zemlju u kojoj su nenormalne stvari normalne, a normalne nenormalne.”