Federalni ministar unutrašnjih poslova Aljoša Čampara izjavio je u razgovoru za Fenu da se mora raditi na smanjenju i sprečavanju krivičnih djela u svakom smislu te riječi da bi se sigurnosna situacija na području Federacije BiH poboljšala.
“Na području Federacije Bosne i Hercegovine što se tiče stanja sigurnosti u prvom kvartalu ove godine, uporednom analizom, u odnosu za isti period 2014, smanjen je broj izvršenih krivičnih djela za 885 ili 14,6 posto. Smanjen je broj prekršaja iz oblasti javnog reda i mira za 149, odnosno 3,7 posto i napada na ovlaštena i službena lica za 61, to jest 83,8 posto. Nažalost, povećan je broj saobraćajnih nesreća za 612 ili 10,9 posto”, rekao je Čampara.
Kada je riječ o kratkom pregledu osnovnih pokazatelja kriminaliteta, evidentirano je za ovaj period 14,6 posto manje krivičnih djela u odnosu na isto razdoblje prošle godine, a stopa riješenosti je povećana za 0,97 posto. Ukupan broj krivičnih djela protiv imovine manji je za 17,58, krivičnih djela teške krađe za 20,5, krađe za 17,6 i razbojništva za 5,7 posto.
Federalni ministar unutrašnjih poslova istakao je da je povećana otkrivenost broja krivičnih djela npr. privrednog i finansijskog kriminala za 51,5, korupcije za 50 i zloupotreba droga za 5,9 posto u prvom kvartalu ove godine.
Registrovano je i šest krivičnih djela ubistvo, što je više za tri ubistva u odnosu na prvi kvartal prošle godine. Za ta djela je prijavljeno devet osoba među kojima je pet povratnika u vršenju krivičnih djela. Sva ubistava su riješena, osim jednog koji je sada u nadležnosti SIPA-e.
“Kod izvršenja ovih krivičnih djela, nažalost, uvijek imamo tu pojavu da su to povratnici u izvršenju krivičnih djela koji predstavalju jedan od sigurnosnih problema u FBiH, odnosno BiH”, rekao je Čampara.
Policija riješi krivična djela i procesuira izvršioce tih djela. Neki od njih budu osuđeni ili budu pušteni. Oni koji su osuđeni dugo čekaju na izvršenje kazne, jer, kaže on, zatvori su pretrpani.
Federalni ministar unutrašnjih poslova naveo je da nedavni izvještaj pokazuje da veliki broj osoba čeka na izvršenje krivičnih sankcija.
Mišljenja je da će se ta situacija popraviti kada državni zatvor, koji se trenutno gradi na području Istočnog Sarajeva, bude u funkciji kao i kada se i u drugim kazneno-popravnim zavodima poveća kapacitet.
Kao jedan od problema naveo je da tužilaštva, sudovi i pravosudne institucije nemaju dovoljno novca da prime nove tužioce, kao što je to slučaj u Tužilaštvu Kantona Sarajevo koje ima puno predmeta i jednostavno ne mogu da stignu da završe svoj posao.
Podsjetio je da je nedavno u Vladi Kantona Sarajevo održan sastanak u vezi s osiguranjem finansijskih sredstava za prijem novih tužilaca.
“Sve su to razlozi koji su uzročno-posljedično povezani. Zbog toga moramo svi zajedno raditi i pomagati jedne druge da povratnike u izvršenju krivičnih djela smjestimo tamo gdje im je mjesto”, istakao je Čampara.
Govoreći o strukturi policijskih snaga u BiH, smatra da nije najbolje rješenje kako je ustrojena policijska struktura.
“Smatram da nema te hijerarhijske subordinacije države do dna. Bolje bi bilo po meni da ima. Šta je tu je. Moramo poduzeti ono što možemo. Možemo da napravimo jedan sistem mehanizma koordinacije i saradnje svih policijskih agencija radi razmjene informacija, podataka, održavanja sastanaka direktora policijskih agencija i sastanaka na nivou ministara. Time se neće dirati u ničije nadležnosti, ali moramo da imamo operativnu razmjenu. To i međunarodna zajednica od nas traži”, rekao je.
U vezi s tim najavio je da će biti održan sastanak ministra sigurnosti BiH s entitetskim ministrima unutrašnjih poslova.
Također, iduće sedmice bit će održan zajednički sastanak federalog ministra unutrašnjih poslova i direktora Federalne uprave policije (FUP) s resornim ministrima i komesarima policijskih uprava iz 10 kantona na kojem će se razgovarati o sigurnosnoj situaciji u FBiH.
“Razgovaraćemo i o stvarima koje se trebaju uraditi zbog pristupanja Bosne i Hercegovine u Evropsku uniju i svega onoga što proizlazi iz Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju (SAA) koji stupa na snagu 1. juna. Ima dosta segmenata, naročito onih koje se odnose na sigurnost gdje moramo uraditi svoju zadaću jer smo preuzeli obaveze. To se odnosi na Zakon o unutrašnjim poslovima i Zakon o policijskim službenicima. Moramo harmonizirati te propise na nivou FBiH, odnosno kantona i mislim da tu ne bi trebalo biti problema”, rekao je federalni ministar unutrašnjih poslova.
Podsjetio je da je Zakon o unutrašnjim poslovima na nivou Federacije BiH donesen, a da je zakon o policijskim službenicima koji je sistemski jako bitan za policijsku strukturu, jer rješava njihov radnopravni status, u pripremi.
“Imamo već pripremljen prednacrt tog zakona. Nadam se da će nacrt u dogledno vrijeme biti upućen u proceduru Vladi FBiH, a onda u Parlament”, rekao je Čampara.
Ima tu još poslova, kaže federalni ministar, koji će proizlaziti iz SAA kao što je “formiranje jednog mehanizma koordinacije, odnosno jednog ureda vjerovatno u FMUP-u koji ćemo zajedno raditi s Evropskom komisijom, gdje će svi kantoni dati svoje predstavnike, kao i FMUP i FUP, da bi se standardizirali poslovi i radnje koje proizlaze iz ovih zakona”.
“Radićemo i na Zakonu o nabavci i nošenju oružja, gdje moramo napraviti određeni princip zajedničkih minimalnih standarda te na funkcionisanju i ustroju suport tima za sistem elektronske razmjene podataka između policijskih agencija i tužilaštava”, najavio je Čampara.
Po njegovim riječima jako će biti bitna unutrašnja organizacija, odnosno pravilnik o unutrašnjoj organizaciji FMUP-a, posebno FUP-a koju treba uskladiti sa Zakonom o suzbijanju korupcije i organiziranog kriminala i Zakona o oduzimanju nezakonito stečene imovine.
“Dakle uskaditi ih s onim poslovima koji će se tražiti od nas kao i od FUP-a jer ćemo biti servis u prvostepenom postupanju posebnog odjela tužilaštva i suda koji se formira na nivou FBiH. Naravno, trebaćemo tu napraviti jedan poseban odjel za finansijske istrage te oformiti jedinicu koja će posebno tretirati terorizam, odnosno sve što je u nadležnosti FMUP-a”, rekao je federalni ministar unutrašnjih poslova.
“Zajednički ćemo raditi i na jedinstvenom ustroju i organizaciji jedinice za kontrolu nemira u cijeloj BiH jer EK-a i EU od nas traži da zajednički nastupamo, da imamo jedinstveni projekt, jer su nam isti interesi u svim kantonima”, istakao je.
Bitno je, podvukao je Čampara, da “izađemo kao jedan tim i zajednički s jednim zahtjevom”.
“U vezi s edukacijom ljudi i nabavkom opreme, EK-a i EU su spremni da nam pomognu u svakom segmentu koje mi budemo tražili, ali je potrebno da zajednički nastupimo. Nadležnosti nikome neće biti oduzete”, istakao je federalni ministar unutrašnjih poslova.
“Moraćemo se baviti i pitanjem akreditacije i opremanjem forenzičkih laboratorija i u vezi s tim se očekuje potpisivanje zajedničkog pisma namjere triju ministara Evropskoj uniji”, rekao je Čampara i dodao da je posebno važno akreditiranje forenzičkih laboratorija radi validnosti dokaza.
Istakao je da FMUP i FUP imaju jako dobru forenzičku laboratoriju, ali da se mora poboljšati educiranje osoblja i nabavka opreme.
U potpunosti je odvojena nadležnost ministra FMUP-a i direktora FUP-a i ministara u kantonu i komesara.
“Ministar nema operativne nadležnosti nad radom policijskih struktura, što pozdravljam, a to je i dobro da nema nikakvog političkog uticaja. FUP je potpuno nezavisan u smislu finansija, operativnog dijela, činovanja i kreiranja kadrovske politike u okviru FUP-a”, kaže ministar Čampara.
Ističe da FUP, odnosno policijske strukture, trebaju da budu servis tužilaštva, pravosudnih institucija i samim time da budu na usluzi građanima.
“Zadatak vlade, izvršnih organa i mene kao ministra jeste da stvorimo što bolje materijalne, tehničke i edukativne uslove. Treba da tražimo sredstva iz budžeta da bi policija bila što profesionalnija, bolja i efikasnija. Policija samo treba da radi ono što joj je ovlaštenje i da bude potpuno depolitizovana, imuna na bilo kakav politički uticaj i tada će pokazati sigurno najbolje rezultate”, smatra federalni ministar unutrašnjih poslova.