Šta radi Vlada Kantona Sarajevo po pitanju zagađenog zraka

Vijesti 30. okt 201909:28 > 09:57
N1

Damir Filipović, ministar prostornog uređenja Kantona Sarajevo, gostovao je u Novom danu, a razgovarali smo o zagađenju zraka.

Sarajevo je na listi najzagađenijih gradova, a o planovima Vlade Kantona Sarajevo za naredni period u vezi tog problema, ministar Filipović je rekao kako je to prije svega kontinuirana borba te da su dosta toga već poduzeli.

Radili smo na utopljavanju radnih objekata. Ove godine je 48 objekata u fazi radova. To je jedna od mjera, a druga je da smo mortizirali cijenu plina koji bi sigurno doveo do većeg pogoršanja zraka. Treće je takozvani mokri postupak, odnosno pranje ulica kalcij-hloridom gdje bi prema literaturi moglo da dođe do smanjenja čestica PM između 20 i 30 posto koje proizvodi saobraćaj“, naveo je.

Pitali smo ga i kako se boriti protiv svakog od pojedinačnih faktora zagađivača a Filipović je kazao kako je politika kriva za to iz razloga što imamo slabu ekonomsku moć građane koji su prinuđeni da koriste ekološki neisplativa vozila, energente koji su neprihvatljivi, te da budžet domaćinstva tjera na to, dok s druge strane postoje i građani koji imaju finansijsku moć te istakao kako je sinhronizovano djelovanje i strateški pristup svih nivoa vlasti važan u borbi protiv toga.

Ministar prostornog uređenja KS je rekao i kako se Vlada KS obraćala višim nivoima vlasti u vezi sa konkretnim mjerama.

Nedavno smo se obraćali za uvođenje eko testa kao eliminatornog prilikom pregleda vozila i da se ta mjera ne odgađa. To je nešto što moramo da uspostavimo. Imate strateško opredjeljenje Vlade Kantona i nedavno usvojenu studiju da gdje smo se opredijelili na proširenje mjere daljinskog grijanja uz korištenje biomase“, naveo je.

Kazao je i da je rezervni plan ono o čemu se godinama pričalo a to je toplovod Kakanj-Sarajevo, kao energetska neovisnost od drugih faktora i to je ono što bi u narednom periodu trebalo da se uradi, ali da je to dugotrajna procedura.

Potcrtao je i da su tri elementa koja su ključna za okoliš: novac, regulativa i važnosti donosioca odluka .

Na pitanje kada je vrijeme da se djeluje, kada nastupi epizoda zagađenosti ili ranije, Filipović je odgovorio: “Vrijeme je uvijek da se reaguje. Kalcij-hlorid je obezbijeđen i prema dinamici koju će nam Rad ispostaviti i zavisnosti stepena zagađenja djelovati. Također teško je isključiti određeni broj vozila iz saobraćaja. To su stvari koje su stavljene na teret Vlade i na Vladi je da donese odluke koje se možda neće sviđati građanima“.

Ministar Filipović je u Novom danu prokomentarisao i rješenje za zagađenje koje pojedinci vide u Weather Generatoru.

Ne mogu potvrditi da je to rješenje našeg problema. Moramo provjeriti sa strukom jer mi smo donosioci odluka. U Evropi ima jako puno gradova koji su ekonomski moćniji od nas i nisam primijetio da koriste te tehnologije. Ipak treba sagledati tehnologiju i vidjeti je li to domaći HARP, jer ne mogu tvrditi da nema drugu stranu ta mjera“, kazao je.

Vlada je naručila i dobila studiju uticaja gradnje visokih zgrada na zagađenje u Kantonu Sarajevo, o čemu je govorio Filipović za Novi dan te istakao: “Ova studija je pokazala da imamo dva ventilaciona koridora i ona predlaže da ne bude gradnje preko 20 metara visine objekata. Mi imamo već devastiran prostor gdje imamo jako visoke zgrade baš u tom pojasu koji je propisan. U narednom periodu ćemo izmijeniti odluku o zraku za buduću gradnju“.

Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad