Poslanici vladajuće većine u Narodnoj skupštini Republike Srpske (NSRS) usvojili su 20 zaključaka, među kojima je i onaj koji promoviše prava naroda na samoopredjeljenje, te najavljuje i novi ustav RS, o kojem će se izjasniti i građani na referendumu, u slučaju izostanka reakcije na pokušaje razgradnje Dejtonskog sporazuma.
“U slučaju negiranja prava naroda na samoopredjeljenje, koje je proklamovano poveljenom UN-a i daljoj podršci aktivnostima koje vode razgradnji Dejtonskog sporazuma, RS zadržava pravo da konačno odluči o svom budućem statusu”, navodi se u zaključcima SNSD, DNS, Socijalističke partije, DEMOS, Ujedinjene Srpske, te NDP-a.
Nakon 15 sati rasprave o Informaciji o, kako je navedeno, “neustavnoj transformaciji dejtonske strukture BiH i uticaju na položaj i prava RS“, poslanici su na posebnoj sjednici, rano jutros, u 03.30 sati, usvojili i zaključak ukojem se kaže da će entitetski parlament nastaviti djelovati u skladu sa rezolucijom o zaštiti ustavnog poretka i vojnoj neutralnosti kojom se RS obavezala na vojnu neutralnost.
Podržana je saradnju sa NATO-om i njenim ključnim članicama na pitanjima bezbjednosti, ali se protivi članstvu BiH u NATO, najprije zbog toga što neprihvatljivim smatra formiranje NATO granice prema Republici Srbiji, kao i zbog ogromnih troškova koje bi pristupanje ovom savezu proizvelo za RS i BiH.
“U slučaju nasilnih pokušaja pristupanja Bosne i Hercegovine NATO savezu, RS će održati referendum na kojem će građani odlučiti o članstvu RS u bilo kakvim vojnim savezima”, stoji, između ostalog,u zaključcima za koje su glasala 53 narodna poslanika, niko nije bio protiv niti suzdržan.
20 zakljucaka usaglasili SNSD,DNS,SP,DEMOS,NDP,US. Pominje se i referendum o novom Ustavu RS,pravo na samoopredjeljenje,inicijativa o ukidanju OHR-a,pozivaju predstavnici u Predstavnickom&Domu naroda da ne menjajuPoslovnik o radu,da se izmenama ne bi smanjio uticaj RS @N1infoSA pic.twitter.com/tYazTnqT6C
— Snezana Mitrovic (@Snejkicaa) November 11, 2019
Narodna skupština je zadužila Vladu da analizira, kako je rečeno, efekte neustavnih prenosa nadležnosti sa entiteta na nivo BiH, uključujući nadležnosti prenesene putem tzv. međuentitetskih sporazuma u oblasti odbrane i indirektnih poreza, te da o tome izvijesti Narodnu skupštinu, s ciljem pokretanja razgovora između entiteta i legitimnih predstavnika konstitutivnih naroda o preispitivanju njihove efikasnosti.
“Posebno, Narodna skupština RS zadužuje Vladu Republike Srpske da izvrši pripreme kako bi se omogućilo eventualno izdvajanje iz PDV sistema BiH i otvaranje posebnog računa za PDV RS, budući da radom Uprave za indirektno oporezivanje BiH, kao i načinom raspodjele prikupljenih sredstava, nastaje šteta za RS i njene građane”, navodi se u usvojenim zaključcima.
Od Vlade RS se traži da pokrene pregovore sa Vladom Federacije BiH u cilju urgentnog usaglašavanja Zakona o Ustavnom sudu BiH, zatim se zagovara reforma institucija pravosuđa, pitanje sastava i načina rada Ustavnog suda BiH, ukidanja OHR-a, odbacuju „bonska ovlašćenja“ visokog predstavnika kao potpuno neustavna, nezakonita i nelegitimna…
Poslanica Poslaničke grupe „Zajedno za BiH“ Begija Smajić je upozorila da se u „Informaciji o neustavnoj transformaciji dejtonske strukture BiH i uticaju na položaj i prava RS“, vrijeđaju žive žrtve genocida, među kojima je ona.
“Navodite da je moj narod izabrao da konstruiše status žrtve”, rekla je Smajić.
Postavila je i pitanje kada će biti usvojen zakon o zabrani negiranja genocida te pozvala visokog predstavnika da on to uradi, ako nema spremnosti kod domaćih političara.
Zakazivanje posebne sjednice s predloženom tačkom dnevnog reda zatražila je potpisima jedna trećina poslanika iz vladajuće većine u RS.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad