Nova zima, stari problemi. Zagađenje u glavnom gradu BiH ponovo je među najvećim u svijetu, pokazalo je to mjerenje stranice Air Visual. I domaći aparati danas pokazuju značajno prekoračenje zagađujućih PM 10 čestica, čak 150 mikrograma po metru kubnom. Vlada Kantona Sarajevo je izdala upozorenje, a mnogi građani spas potražili tradicionalno na obližnjim planinama.
Sarajevo je danas bilo među najzagađenijim gradovima svijeta. Mjerenja stanice Air Visual zabilježio je indeks kvalitete zraka 335.
Teško se diše poručuju građani – ovo je ‘ono’ vrijeme u godini:
“Pa jesam vjerujte katastrofa je stvarno. Ali evo ja ne nosim ništa. Ne znam šta da radim svake godine isto”
“Naravno da sam svjestan ali vlasti nisu svjesne. Oni rade na nekim projektima koji nemaju veze sa zagađenjem, a ono što je pravi razlog zagađenja niko ne radi na tome”
“Zagađuju po meni najviše stari automobili. Vade se katalizatori iz filtera”
“Znam da je najzagađeniji ali mora se disat šta ćemo. Diše se, malo se stavi šal i eto”.
A na putevima koji vode na obližnje planine, gdje se lakše diše, kolone automobila. Na više od 1.300 metara nadmorske visine danas mnogi u šetnji sa najmlađima. Evo šta su nam kazali:
“Podaci pokazuju koliko ono čestica? 300 i nešto nezdravih. Treba bježat na planinu”
“Kada bi se i mogla preseliti do polovine februara ne bi loše bilo”
“Došla sam da se grudvam sa tatom i bratom (N1: Kako ti se čini ovdje?) Super!”
“I više u ovom gradu nema protoka zraka. Na Šipu se napravili zgrade, prije rata je bilo tamo zabranjeno graditi”.
A upravo je gradnja, uz kućna ložišta jedan od glavnih faktora zagađenja, smatraju arhitekti.
“Zgrade koje su se radile poslije drugog svjetskog rata svaki plan je iamao na karti ružu vjetrova. Znate li šta to znači, to znači da svaki onaj ko je radio urbanistički plan stalno gledao u tu ružu i vodio računa kako će postaviti zgrade. Nije ta ruža bila radi ljepote, nego zdravlja i funkcije. Danas nijedan plan nema ružu vjetrova i ako je slučajno ostao i onda ga skinu da bi mogli nacrtati kako profit dolazi bolje”, kazao je Hasan Ćemalović, arhitekta.
Dok profit dolazi bolje, zabrinjavajući su podaci da 5.540 osoba godišnje umire u BiH zbog zagađenja zraka. A isttraživanja od ove godine prezentuju da je u svijetu broj umrlih od zagađenosti zraka 8, 9 miliona. Vlada Kantona Sarajevo danas proglašava upozorenje zbog zagađenosti i donosi novi paket mjera. Stručnjaci tvrde, promjene ni ovaj put nećemo osjetiti.
“Evo jedan dobar primjer. Imamo mjeru i upozorenje da kamini teži od 3, 5 tone ne smiju se voziiti glavnom ulicom, a smiju sporednim ulicama. Pa će onda količina zagađenja koju naprave biti još i veća. Jer mora kamion veći put preći, usporvatai i ubrzavati kad se najviše generiše ovog zagađenja”, istakao je Anes Podić, Eko akcija.
Upravo je glavni grad BiH u ovom godišnjem dobu jedan od najzagađenijih gradova na svijetu. Godinama unazad govori se o rješavanju ovog problema, ali konkretnih poteza nema.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad