Nekoliko stotina građana okupilo se večeras na Normmalm trgu u Stockholmu u znak protesta zbog večerašnje ceremonije dodjele Nobelove nagrade za 2019. godinu na kojoj je nagradu primio i kontroverzni austrijski pisac Peter Handke.
Ceremonija dodjele nagrada na području fizike, medicine, hemije i ekonomije održana je u čuvenoj dvorani Konserthuset, a prisustvovali su ovogodišnji dobitnici, članovi švedske kraljevske porodice, kao i veliki broj zvanica. Ceremonija je protekla uz bojkot iz Hrvatske, Bosne i Hercegovine, kao i Albanije, Turske i Kosova, zbog književnika Petera Handkea, negatora genocida počinjenog u ”zaštićenoj zoni UN-a” Srebrenici 1995. godine.
“Sram da je Nobelov komitet koji je danas dodjelio nagradu za književnost negatoru genocida i čovjeku koji brani Miloševića – Peteru Handkeu. Svijet u kojem istina nije bitna je svijet u kojem će se zvjerstva lakše činiti i ponavljati”, napisala je baronoesa Arminka Helić.
Shame on the @NobelCommittee which today bestowed the Prize for Literature to genocide denier and Milosevic apologist Peter #Handke. A world in which truth doesn’t matter is one where atrocities will be easier to commit & repeat. #nobelprize2019
— Arminka Helic (@arminkahelic) December 10, 2019
Oglasila se i Tanya Domi, profesorica međunarodnih odnosa na Univerzitetu Columbia.
“Kako grozan dan! Na Dan ljudskih prava, Europljani su se okupili u Švedskoj kako bi dodjelili Nobelovu nagradu za književnost negatoru genocida, Handkeu. I dalje stojim iza svog članka iz 2012. o tome zašto EU nije zaslužila Nobelovu nagradu za mir te godine. Dvadeset godina poslije, i dalje otkrivamo nove masovne grobnice”, poručila je Domi.
What a ghastly day! On #HumanRightsDay Europeans gather in Sweden to award a Nobel Prize in Lit to genocide denier Hanke. I stand by my 2012 oped on why the EU did not deserve the Nobel Peace Prize in 2012. Mass graves continue to be revealed +20 yrs later https://t.co/GK01xC4ir5
— Tanya L. Domi (@tanyadomi) December 10, 2019
Ovogodišnji dobitnik Nobelove nagrade za književnost Handke poznat je po kontroverznim stavovima o dešavanjima na ovim prostorima, odnosno po tome što je negirao genocid u Srebrenici i pozvao na odbranu Slobodana Miloševića, bivšeg predsjednika Srbije i Savezne Republike Jugoslavije te haškog optuženika za ratne zločine.
The solidarity displayed by journalists who've used #BosniaWarJournalists to highlight the truth of what happened is heartening to read. It serves as a powerful
antidote to counter the revisionism peddled by Handke & shows that such people will never succeed in rewriting history— Remembering Srebrenica (@SrebrenicaUK) December 10, 2019
Iz Organizacije ‘Remembering Srebrenica’ govorili su o solidarnosti rantih novinara.
“Solidarnost koju su novinari iskazali koristeći #BosniaWarJournalist hashtag kako bi skrenuli pažnju na istinu o tome šta se desilo je ohrabrujuća za vidjeti. Ona služi kao moćan protuotrov u borbi protiv revizionizma koji zastupa Handke i pokazuje takvi ljudi neće nikad uspjeti da izmjene historiju”, poručili iz Remembering Srebrenica.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad