Skoro mjesec dana Osman Osmanović nalazi se u pritvoru u Srbiji. Ročište po zahtjevu za njegovo izručenje Bosni i Hercegovini bit će održano u ponedjeljak u Beogradu, potvrdio je Osmanovićev advokat Mirsad Crnovršanin. Istakao je, kako Srbija nema niti jedno zakonsko uporište za njegovo zadržavanje, te se očekuje da će postupiti prema načelima pravičnosti.
“Mi očekujemo da Sud prihvati zahtjev Tužilaštva BiH za izručenjem, prije svega, jer postoji ugovor između BiH i Republike Srbije u postupanju predmeta, pružanju predmeta ratnih zločina, pogotovo kada je u pitanju saradnja u krivičnim predmetima. Tim ugovorom je jasno definisano da lica koja imaju prebivalište, ali državljanstvo moliteljice se trebaju izručiti onoj državi koja podnosi takav zahtjev”, rekao je to advokat Mirsad Crnovršanin.
A zahtjev za ekstradiciju uputio je ministar pravde BiH 4. decembra, potvrđeno nam je iz nadležnog ministarstva:
“Obavještavamo Vas da je molba za izručenje Osmana Osmanovića, na zahtjev Tužilaštva Bosne i Hercegovine, upućena Ministarstvu pravde Republike Srbije dana 4.12.2019. godine.”
U Tužilaštvu BiH bez detalja o cijelom slučaju. Glavna tužiteljica BiH Gordana Tadić istakla je da sa Tužilaštvom Srbije imaju otvorenu i transparentnu saradnju, između ostalog i o ovom pitanju, te vjeruje da će se naći zajednička rješenja u okviru zakona:
“Mi smo već poduzeli mjere u BiH, mi smo podnijeli zamolnicu da se predmet ustupi Tužiteljstvu BiH u rad. Međutim, to je u okviru međunarodne pravne pomoći, jer je više učesnika, pa ćemo vidjeti kako će to dalje ići, uglavnom mi sa kolegama raspravljamo otvoreno i transparentno i pokušavamo na najbolji mogući način prevazići ove probleme.”
Prema rješenju Višeg suda u Beogradu pritvor Osmanoviću može trajati najviše tri mjeseca. Svakih 30 dana ispitat će se postoje li razlozi za produžavanje ili ukidanje pritvora. Njegov advokat ističe da je Osmanović u teškom zdravstvenom stanju, te da mu se u pritvoru krše osnovna ljudska prava.
“Njemu pritvorski službenici, odnosno viši sud ne dozvoljava da koristi naočale koje su oduzete prilikom lišavanja slobode već iziskuju potrebne druge oftalmološke preglede od strane zdravstvenih institucija Republike Srbije na koji način je njemu uskraćeno pravo da on čita sve dokumente koji mu se stavljaju na teret”, kazao je advokat Crnovršanin.
Osmanović se sumnjiči za krivično djelo ratni zločin protiv civilinog stanovništva srpske nacionalnosti i ratnih zarobljenika u ljeto 1992. godine u Gornjem Rahiću kod Brčkog. Njegovo hapšenje ponovno je aktueliziralo nikada zatvoreno pitanje između dvije zemlje o slučajevima hapšenja bh. građana na teritoriji Srbije.
Prošle godine prilikom ulaska u Srbiju uhapšen je i Husein Mujanović. Podsjećamo i na slučajeve Ganić, Divjak, Orić i slučaj llije Jurišića, koji je nakon provedene tri i po godine u srbijanskom pritvoru pravosnažno oslobođen optužbi. Nakon svega pokrenuo je tužbu protiv Srbije.
Istovremeno, Srbija i dalje nije izručila generala Novaka Đukića, pravosnažno osuđenog na 20 godina zatvora za zločine počinjene na Tuzlanskoj kapiji. Potjernica iz BiH na snazi je duže od pet godina.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad