Ustavni sud BiH i dalje šuti o "banjalučkim džamijama"

Vijesti 05. maj 201513:38 > 14:22
Wikipedia

Ustavni sud Bosne i Hercegovine, šest godina šuti i ne oglašava se po apelaciji Islamske zajednice BIH po tužbi protiv RS, za nadoknadu štete zbog rušenja banjalučkih džamija od 1992-1995. godine.

Pravni zastupnik IZ advokat Esad Hrvačić za N1 je rekao da je nedopustivo da najviši sudski organ u BiH krši potpisane evropske konvencije na najgrublji mogući način.

Zvonko Mijan iz Ustavnog suda BiH rekao je da nisu tačne tvrdnji da je ova institucija “zaboravila” na problem banjalučkih džamija i dodao da je “nemoguće” da se ne rješava slučaj star šest godina.

pročitajte još

Sedmog maja se navršavaju 22 godine od rušenja banjalučke Ferhat-pašine džamije.

Popularna Ferhadija u centru Banjaluke iznova je izgrađena, a završni radovi su u toku. Problem – nedostatak novca usporava gradnju.

U Banjaluci je tokom rata porušeno 16 džamija, većina njih su obnovljene.

Od 65.000 Bošnjaka, vratilo se blizu 15.000.

Istorija tužbi – zastara ili ratni zločin

Okružni sud u Banjaluci svojevremeno je preinačio presudu banjalučkog Osnovnog suda prema kojoj su “Republika Srpska i grad Banja Luka bili dužni Islamskoj zajednici BiH isplatiti odštetu od 64,7 miliona KM zbog rušenja džamija”.

Zahtjev je ocijenjen neosnovanim zbog zastare. IZ je tada pokrenula dva postupka.

Okružni sud je presudio i obrazložio da je prvostepena odluka nepravilna u dijelu koji se odnosi na osnovanost prigovora zastarjelosti potraživanja zbog čega je IZ BiH tražila reviziju pred Vrhovnim sudom RS i pokrenuli su apelaciju pred Ustavnim sudom BiH, koji se do danas nije oglasio.

U jednoj od presuda Okružnog suda u Banjaluci se navodi da je zbog rušenja džamija Islamska zajednica BiH obavezna da tuženima (Republici Srpskoj) nadoknadi troškove parničnog postupka u iznosu od 48.375 KM.

Argumenti RS su zastara, a IZ smatra da je rušenje džamija zločin, jer su one minirane na teritoriji koja nije bila direktno pod ratnim dejstvima.

Tokom rata u BIH spaljeno je, uništeno, razoreno, na stotine vjerskih objekata, od kojih su mnogi bili pod zaštititom UNESCO-a.

Pored Ferhadije, najznačajniji objekat koji se rekonstruiše je pravoslavna Saborna Crkva na Šehovini,
u Mostaru.