Ministri u BiH zabrinuti za zdravlje građana šest opština

Vijesti 05. maj 201518:16 > 18:26
N1

Zabrinutost za zdravlje građana šest opština u Bosni i Hercegovini - to najbolje opisuje ishod sastanka nadležnih bosanskohercegovačkih ministara o inicijativi Hrvatske za potencijalno odlaganje radioaktivnog materijala u Trgovskoj gori. Udaljenost od Bosne i Hercegovine manja je od 3 kilometra.

Mogućnost za odlaganje otpada u blizini bh. gradova nadležnima u BiH, a posebno građanima u šest Općina nije prihvatljiva. Apel koji je upućen institucijama na svim nivoima je polučio sastankom u Ministarstvu kod nadležnog ministra Šarovića. Zatraženo je da ne dođe do odlaganja otpada na spornoj lokaciji, a kao i što skoriji sastanak sa nadležnim ministrima i delegacijom u Hrvatskoj kako bi se riješilo ovo pitanje.

Uživo u Dnevniku N1 u 19 sati reporterka N1 televizije je kazala da do večeras odgovor iz susjedne Hrvatske nije stigao, ali prema raspoloživim informacijama institucije iz Hrvatske nisu donijele niti jednu odluku ni studiju da će na prostoru Trgovske gore biti izgrađena deponija, a ako dođe do toga kazali su da će BiH biti o tome obaviještena u skladu s evropskim zakonima.

Zajednički smo zaključili i izrazili svoju zabrinutost po ovom pitanju i još jednom zatražili od naše susjedne Republike Hrvatske detaljne informacije po ovom pitanju“, rekao je Mirko Šarović, ministar vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH.

Nadležni u Republici Srpskoj angažovali su eksperte koji su izrazili sumnju u kvalitet tla Trgovske gore u Hrvatskoj gdje se nalazi neperspektivno vojno skladište. Ukoliko u narednim godinama dođe do odlaganja radioaktivnog materijala ili pak istrošenog nuklearnog goriva to bi direktno zagadilo slivove ka rijeci Uni.

Centralno slivno područje ide iz Trgovske gore spušta se u Unu gdje se nalazi i vodozahvat za vodu za piće i direktno ugrožava opštinu Novi Grad, Krupu na Uni i Bosansku Krupu i dalje Bosansku Kostajnicu u Republici Hrvatskoj“, smatra Srebrenka Golić, ministar ekologije RS.

Nadležna bosanskohercegovačka regulatorna Agencija izvršiće mjerenja u potencijano ugroženim opštinama.

Sutra ili prekosutra planiram da odem sa inspektorom i da izmjerimo te vrijednosti, a imamo i jednu gama stanicu kako bismo uradili monitoring“, kazao je Emir Dizdarević iz Regulatorne agencije za radijacijsku sigurnost BiH.

Planovi su dugoročni – stav je nadležnih u Hrvatskoj. Tvrde da će Bosna i Hercegovina biti o svemu informisana tek kada budu donesene odluke i studija.

Općina Dvor je lokacija za koju će se provesti potrebna istraživanja i na temelju tih istraživanja i reakcija lokalne zajednice biće donijeta odluka o nastavku procesa uspostavljanja objekta na takvoj lokaciji“, rekao je Saša Medaković iz Zavoda za radiološku i nuklearnu sigurnost Republike Hrvatske.

Ovo pitanje još jedno je od otvorenih između dvije susjedne zemlje i biće predmet, po svemu sudeći, dugoročnijih pregovora.