"Jedna od historijskih odluka da se zaustavi gradnja visokih objekata u KS"

Vijesti 17. jan 202009:27 > 10:07
N1

Ministar prostornog uređenja, građenja i zaštite okoliša u Kantonu Sarajevo Damir Filipović gostovao je na N1 gdje je rekao kako nadležnost nije samo na njegovom ministarstvu te da je podijeljena kada je u pitanju rješavanje pitanje zagađenosti u glavnom gradu Bosne i Hercegovine.

Radi se o podijeljenim nadležnostima u više segmenata koji doprinose zagađenju ili mogu dovesti do poboljšanja kvaliteta zraka u Kantonu Sarajevo. Neopravdano da su oči uprte u Vladu KS, pa i u ovo ministarstvo. Mi imamo koordinirajuću ulogu u implementaciji određenih mjera, međutim, kantonalnim i ekološkim akcionim planom, različita ministarstva unutar Kantona su nadležna za implementaciju pojedinih dugoročnih mjera. S druge strane moramo reći da su podijeljene nadležnosti između Federacije i Kantona Sarajevo kad je riječ o izdavanju okolinskih dozvola za postrojenja, pogone preko 10 mega vata. Samim tim i nadzor inspekcijski i nadzor minisitarstva je u njihovoj nadležnosti, na federalnom niovu. Mi imamo situaciju u KS gdje su izdate pojedine okolinske dozvole bez uključivanja i Kantona i lokalne zajednice. Federalno ministarstvo turizma i okoliša je to izdalo i ismatramo da su te dozvole na području općine Ilijaš drastično ove godine pokazale loš uticaj, odnosno povišene vrijednosti“, naveo je Filipović za N1.

A ko treba odgovorati, ministar je rekao:

“Postoje pravilnici za koje se okolinske dozvole izdaju, ali ako onaj kome se izdaju okolinske dozvole ne ispuni određene uslove iz prethodne, nove okolinske dozvole ne može dobiti. Kada je u pitanju odgovornost, nema odgovornosti u smislu da neko krivično odgovora. Ukoliko je izdata u zakonima ne postoji nešto da imamo strateško opredjeljenje, ne postoji harmoniziran rad između različitih nivoa vlasti”, rekao je.

Mislim da je okolinske dozvole na federalnom nivou dosta lakše dobiti nego na kantonalnom nivou. Svi su usmjereni prema ministarstvu i Vladi Kantona, a taj problem se dugoročnim mjerama rješava“, dodao je.

Na pitanje koji su konkretni prijedlozi za rješenje je odgovorio: “Mi smo prvenstveno godinu dana tu i ne mogu rezultati biti vidljivi za godinu dana po pitanju problema koji je višedecenijski. Ubrzali smo određene mjere, kao što je energetska efikasnost, makar u objektima koji su u javnom vlasništvu. Trebaju se uvoditi integralne kotlovnice. Prvu transferzalu treba ubrzati“.

Rekao je i da je mišljenje struke u vezi sa vremenskim okvirom rješavanja problema zagađenja da se prilikom implementacije navedenih mjera ne može desiti drastična promjena u narednih deset godina.

Projekti koji su stajali započeti su. Niko ne koči, ali ono što je u našoj nadležnosti, odnosno određenih projekata, realizacija je ubrzana, spremna su sredstva za 2020. U pitanju je šestogodišnja dinamika u odnosu na prethodni period. Bitno je raditi na nabavci toplotnih pumpi, određenih peći, ima niz stvari koje se implementiraju“, kazao je.

Ministar Filipović je za N1 naveo i kako je bolja saradnja Kantona Sarajevo i Federacije BiH neophodna, ali i da lokalne zajednice imaju svoju obaveze.

Pokušat ćemo uvesti redukciju visokih objekata u KS i to će biti jedna od historijskih odluka koje treba da donese da se zaustavi gradnja koja šteti kvaliteti života u KS”, potcrtao je Filipović.

Rekao nam je i da će danas biti održana vanredna sjednica Vlade i da će se raspravljati i pitanje zagađenja, te da će se razmatrati i određene relacije sa privrednim subjektima i višim i nižim nivoima vlasti.

I ja udišem ovaj zrak i moje dijete udiše, bilo bi suludo pomisliti da nije meni u cilju da ovo riješim, ali trebaju nam sredstva, regulativa i ovo nije prostor za politička potkusurivanja“, istakao je.

Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad