Novi prijedlog Zakona o dopuni Izbornog zakona. Inicijativa Denisa Bećirovića da pravosnažno osuđeni ratni zločinci ne mogu obnašati političke i druge izborne i javne funkcije u Bosni i Hercegovini, nije dobila podršku.
“Jer to razara demokratiju u svakoj državi. Nažalost mi imamo situaciju da stotine građana BiH, mislim na Bošnjake i Hrvate u entitetu RS i Srbe u entitetu Federacija, a da ne govorim o diskriminaciji ostalih nemaju pasivno biračko pravo kada je riječ o izboru u Predsjedništvo u Dom naroda itd. S druge strane nekoliko stotina presuđenih ratnih zločinaca imaju i aktivna i pasivna biračka prava. To je apsolutno nedopustivo”, rekao je Bećirović.
Nedopustivo je govoriti o izmjeni izbornog Zakon bez dogovora političkih stranaka koje čine vlast u BiH, poruka je i predsjedavajućeg ustavnopravne komisije Bariše Čolaka. Smatra da bi do dogovora u vezi s izbornim zakonom moglo doći do kraja marta i još jednom obrazlaže šta su rješenja koja nudi njegova stranka.
“A to su legitimni izbor u Predsjedništvo ali i izbore u domove naroda. Mi smo apsolutno tako za to da se stvari rješavaju u paketu. Zašto to govorim. Mislim da smo mi do sada mijenjali Izborni Zakon BIH najmanje 20 puta. Nikada nismo imali izborni zakon kao cjelovito rješenje”, izjavio je Čolak, predsjedavajući Ustavnopravne komisije Doma naroda PS BiH.
Cjelovitog rješenja još nema. SDA u svemu vidi nova uslovljavanja iz HDZ-a, zbog čega je u zastoju formiranje Federalne Vlade. Nema ni dogovora kako implementirati presude Suda u Strazburu u predmetima Zornić, Pilav, Šalaku, ali i Sejdić-Finci. I za ovu inicijativu, na nadležnoj komisiji, nije bilo dovoljno ruku.
“Zar je nekome sporno problem Sjedić-Finci? Ali očito nije im smetalo onda kada su prije četiri godine vođeni za rukav i rečeno pustite sad i Sejdića i Fincija i sve ostalo po strani. Važno je da izbacimo ove iz vlasti. Tad to nikome nije smetalo. Sad se pokreće to pitanje jer došli su neki drugi tobože da to rješavaju. Iako je mislim da to treba rješevati”, poručio je Sredoje Nović, zamjenik predsjedavajućeg Ustavnopravne komisije Doma naroda PS BiH.
Parlamentarna Skupština u prošlom sazivu je zadužila Vijeće ministara koje je dobila zadatak za formiranje interresorne radne grupe. Onda je Vijeće Ministara je za to zadužilo ministarstvo Civilnih poslova, međutim ta interresorna grupa nikada nije formirana poručuju iz Centralne izbrone komisije.
“Novi saziv Parlamenta je aktivan. I po meni bi trebao bi formirati novu interresornu radnu grupu za izmjene izbornog zakona, koji mi bi itekako dobro došla i ova strategija o uvođenju novih tehnologija. Sve to mora biti jedan cjeloviti dio dopune Izbornog zakona ili novog izbornog zakona”, stav je Stjepana Mikića iz Centralne izborne komisije u BiH.
Da li ćemo novi izborni zakon imati u martu kako tvrde iz HDZ, ili uvrštene i prijedloge drugih stranaka ili će dogovori o dogovorima biti nastavljeni, možda bude malo jasnije na sutrašnjoj sjednici Doma naroda Parlamenta BiH.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad