Milan Tegeltija, predsjednik Visokog sudskog i tužilačkog savjeta Bosne i Hercegovine je povodom otvorenog pisma sudija Suda Bosne i Hercegovine, dao sljedeće saopštenje:
“Povodom otvorenog pisma sudija suda Bosne i Hercegovine, kojim naglašavaju da ne skrivaju svoje imovinske kartone koje podnose VSTS-u BiH, u što nemam razloga da sumnjam, pozivam ih, kao i sve ostale sudije i tužioce u Bosni i Hercegovini, a posebno predsjednike sudova i glavne tužioce, da u skladu sa izrečenim, a s obzirom na činjenicu da nacrt Pravilnika o kojem govore u svom pismu još nije stupio na snagu, dobrovoljno objave svoje finansijske izvještaje podnesene 2019. godine. To bi bio potez koji bi u značajnoj mjeri relaksirao situaciju oko pitanja donošenja novog Pravilnika o finansijskim izvještajima sudija i tužilaca, a ujedno bi i značajno pomogli VSTS-u BiH u argumentaciji stava da su sudije i tužioci u Bosni i Hercegovini profesionalci sa visokim stepenom ličnog i profesionalnog integriteta koji nemaju šta da kriju, što često u svojim javnim nastupima ističem”, stoji u reakciji Tegeltije.
Podsjetimo, sudije Suda BiH saopštile su danas da redovno, svake godine podnose svoje finansijske izvještaje VSTV-u BiH, kako je propisano Zakonom o VSTV-u, i da ne skrivaju imovinsko stanje.
U otvorenom pismu povodom “nekih medijskih izvještavanja da sudije Suda BiH skrivaju svoje imovinske kartone”, sudije ističu da je Vijeće za upravne sporove Upravnog odjeljenja Suda BiH 13. januara donijelo presudu po tužbi VSTS-a podnesenu protiv rješenja Agencije za zaštitu ličnih podataka BiH, kojim je VSTS-u zabranjeno da vrši obradu ličnih podataka sudija i tužilaca kako je to propisano Pravilnikom o podnošenju, provjeri i obradi finansijskih izvještaja sudija i tužilaca od 26. septembra 2019. godine.
Presudom Suda BiH tužba je odbijena kao neosnovana, odnosno rješenje Agencije potvrđeno u cjelosti.
U otvorenom pismu navodi se da se usvajanjem “kozmetički inoviranog” nacrta pravilnika, za koji čak nisu bili ni svi članovi VSTV-a, kako su to prenijeli mediji, ulazi u domen najgrubljeg kršenja presude Suda BiH.
“Osim što se time najočitije vrijeđa načelo vladavine prava – principi zakonitosti i pravne sigurnosti, to predstavlja i krivično djelo po domaćem krivičnom zakonodavstvu. Stupanjem na snagu takvog akta, ušlo bi se i u domen pojedinačnog kršenja konvencijskih i ustavnih prava sudija”, navodi se u otvorenom pismu.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad