Amina Smajlović, majka Nadin Smajlović, za N1 je kazala da svaki naredni put kada se pojavi na Kliničkom centru Univerziteta u Sarajevu zavlada panika, zasjeda konzilij od šest ljekara i prisutna je panika.
“Kada se skupe, kontaktira se direktorica, nikada se ne pojavi šef discipline, poslije incidenta i odbijanja potpisa za izmještanje. Dobijem neugodnost, dijete dobije strah, a zadržim se 2,5 do tri sata. Sa takvim dijagnozama. Kažu – znate kod nas ne radi, vi to uradite privatno, a onda ćete na osnovu ovog papira vratiti novac”, kazala je.
Nadin Smajlović se nalazi u Bosni i Hercegovini, pod terapijom je koja joj je uključena u Turskoj.
“Kada vam neko javno kaže da dijete neće biti liječeno, deset ljekara se potpiše da neće liječiti dijete jer ne mogu donositi odluke kao od straha nekog, od roditelja. Onda kada se pojavite gore kao ja – sve je u nekom pritisku, da se ne razmišlja kako treba, piše se dijagnostika koja je nebitna”, kazala je Smajlović gostujuć u Novom danu na N1.
Kazala je kako neke dijagnostike koje su propisane Nadin Smajlović na KCUS-u nemaju smisla. Ona je kazala kako je KCUS mjesto za liječenje, ali je ta zdravstvena institucija u otpusnom pismu za Nadin Smajlović – navela da ljekari nisu stručni za njen slučaj, jer nemaju kadra.
Nadin Smajlović ima tuberkulozu jetre, autoimuni hepatitis i početak ciroze jete. “Ko će da li liječi ovo dijete?”, i odgovor: “Niko”, direktorice KCUS-a, Sebije Izetbegović i dalje je nezaobilazna tema u bh. javnosti.
Otac djevojčice Denis Smajlović zbog cijele situacije je gasnim pištoljem prijetio šefu Pedijatrijske klinike KCUS-a Edi Hasanbegoviću nakon čega su ljekari održali javni protest, a generalna direktorica Sebija Izetbegović javno kazala da „niko ne želi liječiti djevojčicu takvih roditelja“.
Amina Smajlović je to komentarisala riječima:
“Svi se drže oružja. Niko se ne pita što je otac doveden u takvu situaciju. Profesor Hasanbegović nije bio na klinici ni u državi, tih 12 dana kada smo išli gore. Dijete sa dijagnozom, terapijom, gdje je krenulo poboljšanje. Pitali smo ko će preuzeti liječiti dijete, kako ćemo nabaviti tuberkulostatike. To je jedinstven slučaj. Dijete sa tri udružene bolesti na jednom organu. Hasanbegovića nije bilo, pojavio se 11.11. Kada se desilo to, 12.11. otpusno pismo je sastavljeno da je dijete primljeno i otpušteno 8.11., što se nalazi u otpusnom pismu. Takvi propusti su napravljeni”, kazala je Smajlović.
“Profesora sam tražila 30.10. prima nas u tri sata popodne i pita šta želite, u čemu je problem. Profesore – samo lijekovi. Imamo lijekove za sutra. Kaže on – mi ćemo nabaviti lijekove”, pojasnila je Smajlović.
“Znajući procedure – da BiH nema ugovor sa Svjetskom zdravstvenom organizacijom od 2017. za pojedinačne tuberkulostatike. Izlazimo iz klinike, gdje oni u toku sastanka dobiju informaciju da ne mogu dobiti lijekove”, pojasnila je.
Pogledajte snimak gostovanja.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad