Imamo dobar institucionalni i pravni okvir za borbu protiv terorizma, ali je pitanje imamo li dovoljno znanja i dovoljno edukovano tužilaštvo i policiju koje znaju ispratiti ovu pojavu od prve informacije do pravosnažne presude - nimalo je ohrabrujuća dilema državnog ministra sigurnosti Dragana Mektića.
Neophodno je pokrenuti nove kapacitete i načine borbe protiv terorizma koji će dati konkretne odgovore na ovaj problem, zaključak je sastanka Dragana Mektića i ambasadorice SAD-a u BiH, Maureen Cormack.
“To ne može biti parcijalna djelatnost na jednom dijelu BiH. To mora biti upriličen posao svih policijskih agencija kao zajednička i koordinirana aktivnost“, rekao je ministar sigurnosti BiH i dodao da se mora dati odgovor na ideologiju koja zagovara nasilni ekstremizam te se mora boriti protiv lica koja podstrekavaju i finansiraju terorizam u BiH i naglašava da prvo treba utvrditi ko je nadležan.
Na konstataciju novinara da Dragan Mektić, kao ministar sigurnosti BiH, treba reći zašto su osobe privedene bez naloga, on je kazao: “To je pitanje za Specijalno tužilaštvo. Ono je dalo nalog za sve pretrese. Kao ministar sigurnosti nemam nadležnost da utječem na naredbe.”
Prema riječima ministra, nemamo ni dovoljne kapacitete Tužilaštva i policijskih agencija. SAD su otvorene za saradnju.
“Razmatramo saradnju sa svim institucijama u BiH na svim nivoima u formiranju određenih projekata i planova za borbu protiv terorizma. Istovremeno ćemo tražiti da se poštuju svi zakonski okviri i ljudska prava svih građana ove zemlje“, rekla je ambasadorica SAD-a u BiH, Maureen Cormack.
Ona je istakla da je veoma bitno raditi i u lokalnim zajednicama gdje postoji opasnost od terorizma. “Bitno je ljudima ponuditi alternativu“, istakla je Cormackova i najavila saradnju u oblastima obrazovanja i ekonomije.