Psihologinja: Savjeti roditeljima čija djeca ne idu u školu

Vijesti 13. mar 202008:49 > 08:51
N1

Dijana Đurić iz Društva psihologa Republike Srpske u Novom danu govorila je o odgovornom i ne odgovornom ponašanju građana, te je dala savjete roditeljima čija djeca ne idu u školu zbog korona virusa.

Koja je razlika između panike i odgovornog ponašanja pojedinca u ovakvim situacijama?

Društvo psihologa je pozvano od Kriznog štaba da se bavi psihološkim aspektima koji su bitni u kriznim situacijama. Ovo što se dešava – potrebe stanovništa se mijenjaju sa promjenama situacija. Ima narodna izreka: “Pametan uči na tuđem iskustvu ili greškama”. Zaista je bitno preventivno djelovati da nam se ne ponovi sitacija u Italiji. Među ljudima postoji određena doza tjeskobe i straha i naš je zadatak da uspostavimo balans između normalne zabrinutosti i panike. Preporučila bih građanima da prije nego što djeluju dobro razmisle šta je zapravo korisno. Krizni štab daje precizne informacija u prevenciji protiv korona virusa. Svjedoci smo masovne kupovine kao da se sprema nuklearna katastrofa. U Italiji koja je pogođena virusom i dalje rade prodavnice. Imamo vodu, imamo struju, imamo internet. Znači, može se živjeti u nekim granicama normalnog života. Ono što je bitno u našem radu je borba protiv stigmatizacije osoba koje dolaze sa područja u kojima je zabilježena zaraza. Također, imamo i neodgovorne pojedince koji ne žele biti u izolaciji i njihovo ponašanje izaziva ljutnju drugih, ali i dovode do ugrožavanja.

Čini se da građani u BiH ne shvataju ozbiljno situaciju?

Nažalost, tako biva sve do jednom. Neki pokazuju pretjeranu zabinutost, a drugi se ponašaju ležerno. Mi smo svi hrabri do jednom, a prvi put kada se zakašljamo pitat ćemo se da li je to korona virus.

Veoma su bitni i savjeti roditeljima. Djeca ne idu u školu, ostala su kući. Kako sad spriječiti da ona, u skladu sa svim informacijama koje dobijaju, ne razviju iracionalne strahove? Kako razgovarati sa njima i spriječiti neku dječiju anksioznost?

Kada su djeca u pitanju, način na koji ćemo im objasniti zavisi od njihovog uzrasta. Tinejžderi mogu shvatiti situaciju kao i odrasli, a šta od njih očekivati kada se mnogi odrasli ne ponašaju kao zrele osobe? Tinejdžeri su u dobi kada se ne poštuju autoriteti. Kada su manja djeca u pitanju potrebo je objasniti situaciju da budu oprezni koliko mogu, a mi moramo kontrolisati njihovo ponašanje. Vrlo je bitno da ne razvijaju fobije zbog ove situacije. Znači, objasniti im jezikom koji je njima razumljiv da češće peru ruke, da ne idu u školu “da ne bi dobili gripu i kijavicu” i da malo moraju biti kod kuće. Ima i problem kod roditelja koji rade, a nema im ko čuvati djecu jer su zatvoreni vrtići. Nadam se da će nadležni naći rješenje i za ovo.

Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad