Nekad je bila najbogatija riboma, a danas su ribe skoro nestale

Vijesti 15. mar 202019:20 > 19:21
N1

Rezultat jednogodišnjeg istraživanja vodenih ekosistema sliva Spreče pokazalo je ova rijeka ima gotovo tri puta manje ribe nego nekada. Ribe imaju višestruku ulogu u vodenim sistemima i predstavljaju pouzdanje pokazatelje kvaliteta vode. Ribe su danas najugroženija grupa kičmenjaka čije je trovanje često masovno. Osim toga, više od pola ispitanih uzoraka vode pokazalo je nekvalitetnu vodu koja se može upotrebljavati samo poslije odgovarajuće obrade. Stručnjaci upozoravaju da se mora razviti ekološka svijest jer je već možda kasno

Neodgovoran odnos prema rijekama, nepročišćavanje i ispuštanje otpadnih voda u rijeke, dovelo je do drastične promjene kvaliteta voda koji se ulijevaju u akumulaciju Modrac. Oko 60 posto uzoraka pokazalo je vodu četvrte klase. Industrijska postrojenja veliki su zagađivač, tvrde ekološka udruženja.

“Sav višak vode koji izvrši neke radnje u kompaniji Gikil odlazi u slivno poručje rijeke Spreče preko ovog kanala, E1 ga zovu. U njemu je sadržaj svih polutanata koji su se oteli kontroli u procesu potozvodnje i slobodno plutaju ovim kanalom i ulaze u rijeku Spreču”, kazao je Mensud Mehić, Eko forum Lukavac.

Rijeka Spreča duga je 137 km. Prema nekim podacima, nakon Drugog svjetskog rata bila je jedna od najbogatijih rijeka ribom i brojala je 42 različite vrste. Danas ima 16, a ostale su jednostavno nestale.

“Iz porodice salmonide, odnosno, porodice pastrmki. Timalide, odnosno, lipljani, itd. To su najosljetljivije porodice koje naseljavaju gornje dijelove riječnih tokova koji su bogati kisikom, imaju jaku struju i izuzetno su čisti”, kazao je Avdul Adrović, Prirodno matematički fakultet Tuzla.

“Ta prirodna reprodukcija je nešto nemjerljivo. Kada bismo u suštini samo malo više računa poveli o tome, taj riblji fond bi se daleko više i značajanije sam od sebe obnavljao nego što mi to možemo uraditi vlastitim sredstvima. Sve je to vještački, neprirodno i teže”, kazao je Alen Aljić, Udruženje sportskih ribolovaca „ Mrena“ Živinice.

Istraživanje „ Biodiverzitet faune sliva rijeke Spreče“ pokazalo je:

– Prvu kvalitetu klase vode je imalo 10 % uzoraka ( Lokalitet: Oskova- Mačkovac)
– Drugu kvalitetu klase vode imalo je 30 % uzoraka
– Četvrtu klasu kvalitet vode imalo je 60 % uzoraka ( Modrac, Spreča, Oskova, Gostelja)
– Escherichia coli prisutna u 70 % uzoraka

Uzroci nestanka riba su odlaganje čvrstog i tečnog otpada, komunalne vode te poljoprivreda, tvrde stručnjaci. Pojavili su se neki drugi organizmi.

“Jezero Modrac, dva lokaliteta koja su istraživana i osam lokaliteta rijeke Spreča i Gostelja i četiri lokaliteta Oskova. Zanimljivo je da smo na nekim područjima rijeke Oskove, našli sitne organizme ali ne i ribe. Znači da su one nestale pod uticajem različitih zagađenja”, kazao je Isat Skenderović, Prirodno matematički fakultet Tuzla.

“Sve je veći broj pristutnih invazivnih vrsta, alohtonih vrsta koje, nažalost, nekada i ribari donose da vide kako će to biti, šta će oni loviti. S druge strane, one ulaze svojim migratornim putevima od zapada prema istoku”, dodao je Adrović.

Kontinuiranih istraživanja na ovu temu, nema. Da bi se sačuvale rijeke potrebna je veća ekološka svijest, strogo primjenjivanje zakona ali i edukacija stanovništva da ne siječe granu na kojoj sjedi, odnosno, da ne truje vodu koju pije. 

Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad