"Povećati broj testiranja, epidemiološki nema smisla da nema zaraženih u KS"

Vijesti 20. mar 202010:15 > 10:34
N1

Genetičari Rijad Konjhodžić i Damir Marjanović su za Novi dan govorili o širenju korona virusa u svijetu i BiH, te su kazali da nam u BiH treba još mnogo više testiranja potencijalnih pacijenata.

416 testirano na nivou države?

“To je malo. Ali neću biti taj da kritkujem, to je jedan obavezan nivo djelovanja”, kazao je Marjanović.

“To je jedan nivo zaštite na osnovu onoga što se znalo o virusu Covid 19. Poruka WHO-a nije toliko davno rečena, mnogo više sada znamo o bolesti, mnogo više znamo simptome. Broj testiranja je mali, pitanje je resura i kako to uraditi”, kazao je Marjanović.

“Mi u BiH imamo resurse da se s kolegama pustimo u tu priču, i naša želja i intencija je da se uključimo pa da za nekih 10-15 dana govorimo o hiljadama testiranih”, dodao je.

Ponudili ste institucijama laboratorije, da li su to prihvatili?

“Jesu, u posljednjim danima je došlo do kontakata i istakao bih Opću bolnicu koja je prva prihvatila”, kazao je Konjhodžić.

Trenutno su dva zvanična laboratorija u BiH za testiranje.

“U posljednjih nekoliko dana došlo je do kontakata sa nekoliko laboratorija, svi moramo biti na raspolaganju jer ovo ne spada u rejon normalne zaštite. Na KCUS i u Banjaluci su dvije zvanične laboratorije gdje se testiraju nalazi”.

“Izlazimo iz domena normalne zaštite. Kapaciteti laboratorija o kojima govorimo su tu da nadoknade kapacitete KCUS-a”, kazao je Marjanović.

Dodali su da je Njemačka dobar primjer testiranja.

“Mi ćemo morati da napravimo da ovaj model optimiziramo za ono što dolazi upravo sada. Moramo pojačati broj testiranja, moramo uhvatiti što više ljudi. Objektivno rečeno, nisu bile preporuke da se to radi, sada već jesu”.

Problem može biti tržište jer nema testova

“Testiranje nije samo važno da mi držimo pod kontrolom zaražene nego u kontinuiranoj borbi protiv virusa. Da bi se mogli boriti moramo imati kompletnu epidemiološku sliku. Njemačka je primjer gdje je smrtnost manje od jedan posto jer su napravili veliki broj testiranja. Suprotno je u italiji koja ne može stići sve testirati”, kazao je Konjhodžić.

Da li je moguće da u KS nema zaraženih ili jednostavno nisu testirani?

“Epidemiološki nema smisla. Možemo govoriti o tome da niko nema lošu kliničku sliku pa da je morao ići na testiranje. Svjetski su parametri da će biti multiplikacijski faktor puta sedam”, pojasnio je Konjhožić.

Pojasnio je da je korona virus u principu “rođak” prehlade.

“Virus Covid 19 je rođak obične prehlade. Virus će nestati sticanjem kolektivnog imuniteta. Virus ima malu smrtnost, ali nije samo smrtnost nešto što mjeri patogenost i opasnost virusa. Ukoliko ne čekiramo virus on će izvršiti pritisak na društvo koji neće moći izdržati”.

Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad