Regionalna asocijacija poduzetnica - Poslovna žena sugerisale su nadležnim i relevantnim institucijama da uzmu u obzir prijedloge domaćih kompanija suočenih sa nepovoljnim poslovnim ambijentom zbog pandemije korona virusa, a sve u cilju očuvanja radnih mjesta.
Trenutni cilj je sprečavanje zaraze virusom COVID-19, ali je potrebno usvojiti i trend globalnih sila usmjeren ka sprečavanju ekonomskih posljedica koje će uslijediti nakon svega.
RAP – Poslovna žena tvrde da je potrebna finansijska injekcija privatnom sektoru, a podsjetile su i to da će Evropska komisija odobriti BiH 28 miliona eura za zdravstveni sistem, kao i dodatnih 40 za podršku ekonomiji.
Putem saopštenja su predložile nadležnima uvođenje niza mjera, koje će između ostalog i sačuvati radna mjesta.
1. Za mjesece mart, april i maj za sve ugrožene firme usvojiti uredbu da su poslodavci obavezni isplatiti radniku 100% minimalnu plaću, s tim da iznos od najmanje 50% minimalne plate i doprinosa preuzme Vlada (ne odnosi se na FMCG sektor, neke od proizvodnih kompanija, kompanije koje posluju u trgovini prehrambenim proizvodima te apoteke koje nesmetano posluju);
2. Usvojiti odluku o zabrani otpuštanja radnika naredna 3 mjeseca ukoliko Vlada prihvati gore predloženu mjeru;
3. Postojeće obaveze države prema privredi hitno izmiriti, kompanije koje su u nadležnosti države da izmire sve svoje obaveze (bez obzira na rok dospijeća plaćanja) prema pravnim i fizičkim licima za već odrađene poslove;
4. Uz obavezan moratorij na rate kredita od 3 do 12 mjeseci za sve građane koji to zatraže (uz vrlo pojednostavljenu i brzu proceduru od strane banaka), utvrditi kriterije i procedure provođenja istog;
5. Uz obavezan moratorij na rate kredita od 3 do 6 mjeseci kompanijama pogođenim epidemiološkom krizom, utvrditi kriterije i procedure provođenja istog;
6. Smanjiti troškove rente i komunalnih režija u opštinskim prostorima za firme pogođene trenutnom situacijom, za najmanje 50%;
7. Osloboditi privredu parafiskalnih nameta, u 2020 godini sa posebnim naknadama;
8. Osloboditi privredu akontativne uplate poreza na dobit za 2020. godinu.
“Ističemo da su navedene mjere koje se moraju promptno provesti, odnose se na narednih 3 do 12 mjeseci (odnosno na vremenski period uslovljen smirivanjem epidemioloških rizika), te imaju za cilj očuvanje radnih mjesta”, navode u saopštenju.
“Posebnu pažnju je potrebno usmjeriti ka strategiji za revitalizaciju poslovanja ugroženih privrednih subjekata po stabilizaciji epidemioloških uslova”, dodaju i kao početne mjere predlažu:
1. Poticaji za domaću proizvodnju i poljoprivredu, pritisak na trgovinski sektor o zastupljenosti domaćih brendova na policama prodajnih centara (zabraniti praksu posebne naplate za pozicioniranje domaćih proizvoda, te definisati tačan procenat domaćih brendova koje tržni centri i supermarketi, u ovisnosti od kvadrature, moraju imati u svojoj ponudi)
2. Posebno analizirati uvozne uslove za proizvode koji jako konkurišu domaćoj proizvodnji, te iste postrožiti (npr flaširana voda)
3. Razvijanje strategije za promociju turizma, poticaji za promociju na ciljnim tržištima
4. Atraktivni programi i poticaji za razvoj i unapređenje poljoprivrede, voćarstva i proizvodnje hrane
5. Aktivno uključenje dijaspore u revitalizaciju privrede
6. Fond za bespovratnu pomoć ugroženim privrednim subjektima u cilju ponovnog pokretanja poslovanja i izmirenja kratkoročnih obaveza dobavljača.
“Kao regionalna asocijacija sa brojnim regionalnim konekcijama i uticajem, te značajnim brojem domaćih poduzetnica, stručnjakinja iz oblasti poslovanja i obrazovanja, smatramo se partnerom za prevazilaženje ove krize, te se stavljamo na raspolaganje za provođenje mjera i aktivnosti koje zajednički dogovorimo”, saopšteno je.
Nadaju se da će državne strukture imati sluha za preporuke koje stižu sa svih strana iz privrednog sektora, te da ćemo zajedno, što prije dočekati bolja vremena.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad