"Slučaj na KCUS-u nije utjecao na funkcionisanje zdravstvenog sistema"

Vijesti 03. apr 202017:52 > 17:59
N1

Goran Čerkez, član Federalnog štaba Civlne zaštite i pomoćnik u Ministarstvu zdravstva, tokom obraćanja je kazao da je situacija u FBiH što se broja oboljelih tiče ''tačno onakva kakvu su željeli'', s obzirom na sve okolnosti i globalnu pandemiju korona vorusa. Čerkez je odgovorio i na pitanje da li je slučaj zaražene doktorice sa KCUS-a utjecao na zdravstveni sistem.

Do 16 sati je identifikovano ukupno 289 pozitivnih osoba, a tokom današnjeg dana (3.april 2020.) 41 osoba.

Čerkez je rekao kako se stanje mijenja iz sata u sat, situacija se pomno prati.

“BiH kao i svijet se nalazi u kriznoj situaciji. Na udaru je zdravstveni sisterm. Sve ustanove imaju problem kako spriječiti da korona ne uđe u zdravstvene ustanove. Mi poduzimamo sve mjere kako bi se spriječio ulazak virusa i da zdravstveni sistem ostane u funkciji”, izjavio je Čerkez.

Odgovarajući na pitanje N1 – da li su doktori i medicinsko osoblje adekvatno opremljeni i da li je slučaj sa Kliničkog centra Univerziteta u Sarajevu nemar doktora ili nedostatak opreme, Čerkez je odgovorio:

VEZANE VIJESTI

“Bolnica je mjesto interakcije. Teško je sve kontrolisati. Što se opreme tiče, nije problem nedostatak opreme. Slučaj nije utjecao na funkcionisanje zdravstvenog sistema. Postoje i alternativni planovi. Građani neće trpiti posljedice”, izjavio je Čerkez.

Iako u FBiH nije uveden potpuni karantin, odnosno zabrana kretanja od 24 sata, Čerkez je za N1 pojasnio šta bi uvođenje te mjere značilo za građane?

“To je krajnja mjera. Nismo ni razgovarali o tome. Pratimo situaciju. Naši sugrađani poštuju sve mjere. Sada ona nema smisla”, kazao je i dodao:

“Imat će ako budemo ulazili u neke scenarije.”

“Totalna zabrana kretanja je totalna mjera. Kada ne budemo mogli smanjiti kretanje i širenje zaraze, to će biti zadnja mjera. Postoji mogućnost, ali kao zadnja mjera”, rekao je Fahrudin Solak iz FUCZ, pojasnivši to da iako se ta mjera nekada uvede – neće odmah stupiti na snagu.

Federalni štab Civilne zaštite je u nekoliko navrata ranijih dana, ali i sedmica, poručio da je “narednih 15 dana ključno”. Interesovalo nas je – dali postoji saglasnost na nivou štaba – koji je period ključan?

“Svaki dan nam je ključan. Nema dana koji nije ključan. Imamo provjere stanja i kretanja. To pratimo. Zahvaljujući mjerama imamo 289 zaraženih. Mjere su dale rezultate. Svaki dan nam je ključni”, poručio je Čerkez.

“Vikend je pred nama. Pozivamo osobe da se pridržavaju mjera. Pozvao bih sve da smanje kretanje, roštiljanje, da ne rade one stvari koje inače rade”, izjavio je Čerkez.

“Pred nama je nova faza u kojoj će biti prenosa virusa i gdje svako može da oboli” – poručio je Čerkez, ali je rekao i to da je situacija na nivou FBiH tačno onakva kakvom je štab želio da bude.

Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad