Avdović: Zdravstveni radnici u BiH nose odijela koja ih ne štite od virusa

Vijesti 07. apr 202016:03 > 16:16
SAVO PRELEVIC / AFP

Predsjednik Komore zdravstvenih tehničara svih profila FBiH Jasmin Avodvić upozorio je kako zdravstveni sistemi u BiH unose neadekvatna zaštitna odijela čija je zadaća zaštita od opasnih prašina i vlakana, statičkog elektriciteta ili hemijski opasnih supstanci, a koja u slučaju zaštite od bioloških opasnosti i infektivnih agenasa ne služe svrsi.

Govoreći za N1 kazao je kako na ovo upozoravaju od 26. marta.

“Za sada nam je nepoznato da je neka ustanova, krizni štab ili neko treći, udaljio osobu koja nosi ovakvo odijelo iz prostora u kojem se vrši trijaža ili sa odjela u višim nivoima zdravstvene zaštite. Drugi problem je nastao kada su se proizvodni pogoni nekih fabrika preorijentisali u potrebe proizvodnje zaštitnih odijela. To se javno reklamira, nudi i prodaje bez prethodne provjere proizvođača o minimumu standarda potrebnih za zaštitu od bioloških opasnosti i infektivnih agenasa sa jedne strane, ali i bez prethodno postavljenih pitanja o ovoj temi pojedinaca i pravnih lica koja takva odijela kupuju”, rekao je Avdović.

Ističe da oni koji su među rijetkima koji provjeravaju, opet zbog prethodnog nepoznavanja i bez provedene pune provjere, mogu nabaviti odijela pod ISO standardom koji prevenira prenošenje virusa, ali je njegova svrha da štiti pacijenta od zdravstvenog radnika, a ne obratno i to zapravo nisu zaštitna odijela, već su u pitanju zaštitne kecelje, mantili koji se vežu sa leđne strane, zavjese kojima se također prekriva i medicinska oprema.

“Za ovakvo odijelo je jasno naznačeno da ukoliko se koristi za zaštitu osoblja od virusa u direktnom kontaktu sa zaraženim pacijentima, proizvođač mora garantovati kako isto osim opisanim standardima mora odgovarati i standardima EN 14126-zaštitna odjeća za medicinsko osoblje i drugo osoblje. Dakle, jedino ISO šifre namjenjena zaštiti medicinskog i pomoćnog osoblja je EN 14126 dok EN 13795 služi za zaštitu pacijenata i to u uslovima hirurških intervencija od nas kao i medicinske opreme, a ukoliko se odijelo koristi i za zaštitu medicinskog i drugog osoblja, mora imati dodatnu tvrdnju proizvođača na deklaraciji kako isto osim standardu EN 13795 istovremeno zadovoljava i standard EN 14126”, rekao je Avdović.

Naglašava da ne može svako kao pojedinac ili pravno lice bez ikakve provjere i kontrole unositi neadekvatna odijela u zdravstveni sistem niti se svako može baviti proizvodnjom samo zato što su negdje preuzeli šnit, a da pri tome ne provjere vrste tkanina i način tretiranja spojeva.

“Tražeći odijela za zdravstvene radnike slučajno smo saznali da se na sarajevskom aerodromu koriste ista neadekvatna odijela, ali nam je nepoznato da li ih koristi Granična služba ili osoblje aerodroma ili i jedni i drugi. Za ta odijela u opisu opasnosti lijepo piše kako pružaju samo ograničenu zaštitu od virusa i mikroorganizama te je i to informacija koju treba provjeriti”, dodao je.

Poručio je kako se vlasti moraju pobrinuti da nam se odobri uvoz jer opreme nema.

Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad