Kroz pukotine svega što je korona skorila, usporila, blokirala i zabetonirala, ono najbolje u čovjeku skriveno ispod maske medicinske, a možda i neke životne od ove koronine starije, nalazi način da se probije, proklija i procvjeta.
U nekoj novoj tišini, u kojoj je se sa sobom najglasnije razgovara, ili ako vam se posrećilo, nešto tiše i ljepše sa nekim ko je pored vas na klupi, zahvalan što ste napokon bliži, svjesniji i zahvalniji.
“Više vremena provodim sa svojim suprugom koji je prezaposlen inače, sad ga češće viđam i oduševljena sam ovim stanjem što sam malo više sa suprugom, iako mi je naravno žao zbog cijele ove situacije… ali lično meni je ekstra”.
“Vidite šta kaže, to je to, prelijepo nam je”.
“Ja kažem njemu više smo se svađali kad nismo bili kući, sad se uopšte ne svađamo”, priča nam jedan bračni par.
Na klupama se, uz kaficu, ali i ne baš propisanu distancu vode ne samo bračni nego i penzionerski razgovori.
“Koliko toliko da ubijemo ovo vrijeme što se tiče zatvorenosti, poštujemo sve i ovako se nađemo nas trojica popijemo kafu. (Svi ste mlađi od 65 god?) Pa tu smo negdje… Ovo sve funkcioniše jer je narod jako disciplinovan”
“Imamo novi imidž, navikli smo se na masku i rukavice, puna ratna oprema”.
“Teško se navići na ovu situaciju ali moramo poštovati norme nadležnih, misliti na sebe prvo pa onda na druge”, kaže grupa penzionera.
I u doba korone život teče i tjera mnoge da podignu prag tolerancije i strpljivosti, da stanu čak i kad se čini da već beskonačno dugo stoje; Neke je natjerao da naprave korake unazad. Jedni su ostali bez posla, drugi bez šanse da kao doktori, npr. ekonomskih nauka, ne budu više na birou.
“Na birou sam, doktor sam ekonomskih nauka. Baš prije svega ovoga imao sam intervju, trebalo je da odem u Arapski zaljev, imao sam priliku da radim na univerzitetu kao profesor. Vidjećemo kad će se sve vratiti u normalu”, otkriva doktor ekonomskih nauka.
U Sarajevu bez dječijeg žamora. U Istočnom Sarajevu, na igralištu, fudbalska utakmica između dječaka i djevojčica.
“(Kako djeca podnose sve ovo?) Malo je u početku bilo zategnuto ali sada je sve dobro, nisu mogli napolje pritisak, tenzija, ali sada je ok. Mislim šta ćemo moramo ih pustiti”, ističe jedan roditelj.
Djeca u FBiH ne mogu vani, igrališta su okupirali stariji sugrađani. Lijepo vrijeme mami napolje, nadležni apeluju – ostanite u kući.
“Molimo Vas da se pridržavate mjera socijalne distance, da izbjegavate okupljanja, naročito je to važno u ovom blagdanskom razdoblju kada nam je cilj da zaštitimo naše starije i izbjegnemo tzv. generacijsko okupljanje, jer znamo da su starije osobe jedna od najranjivijih skupina”, poručuje Sanjin Musa.
“Zaista molim građane da slijede odgovorno upute i preporuke svih kriznih stožera Civilne zaštite, molim vas ostanite u svojoj kući sa svojim najmilijima, kako bismo i mi koji skrbimo za takve bolesnike mogli se vratiti svojoj kući i biti sa svojim obiteljima”, dodaje doktorica Svjetlana Grgić.
U ušima jednih ova molba odzvanja kao ograničavanje jednog od ljudskih prava, u ušima drugih kao molba za solidarnost: da sačuvamo ljudske živote, da sve ovo što kraće traje, da što manje ljudi ostane bez posla i da se u što kraćem roku svi vratimo životu bez restriktivnih mjera koje je pandemija nametnula.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad