Hodžić: Vakcina najranije u prvoj četvrtini 2021. godine

Vijesti 15. apr 202018:18 > 18:19
N1

Doktor farmacije Benjamin Hodžić javio se iz Danske u Dan uživo na N1, te govorio o ublažavanju mjera koje ta zemlja poduzima posljednjih dana, a nakon proglašenja pandemije korona virusa u svijetu.

Danska pak želi olakšati mjere i ranije nego je bilo predviđeno, budući da broj hospitalizacija osoba oboljelih od koronavirusa opada, rekla je premijerka Mette Frederiksen u utorak. 

“Danska je trenutno u jako stabilnoj situaciji kada je u pitanju korona virus. Situacija je jako jako zadovoljavajuća. 27. februara imali smo prvi slučaj korona virusa u Danskoj. Nedugo nakon toga, vlada je odlučila da uvede određene mjere koje su bile šokirajuće za dansku populaciju. U početku su ljudi bili u šoku i panici, kao i svugdje. Međutim, u Danskoj su djeca uvijek mogla izlaziti vani sve dok se poštuje distanca od dva metra, odnosno da se spriječi okupljanje građana u broju većem od 10. Šok je uslijedio na početku, ali Danci su se adaptirali. Oni jako puno gaje simpatije prema vladi i odlukama koje su donesene. Samo uz poslušnost građana Danska je došla u ovu situaciju gdje se počinje pričati o otvaranju”, naveo je Hodžić za N1.

Govorio je i o samom virusu.

“Korona virus, njegovo ime je SARS-CoV-2, izaziva bolest COVID-19, spada u familiju korona virusa. Kada ih gledate pod elektronskim mikroskopom u kružnom su obliku sa određenim glikoproteinima koji su na njemu u obliku šiljaka i sav taj oblik dobija, hajmo reći, krune i po tome su dobili naziv korona virusa”.

Šta je sa vakcinama? Kada možemo očekivati?

“Sa gledišta farmaceutske industije, ovo je izvanredna prilika za ogromnu zaradu. Ako pogledamo sada koliko firmi je upleteno u razvoj vakcina, drugih lijekova i formulacija, najmanje 19 kandidata – firmi radi na tome”. 

Naveo je da je razvoj vakcine izrazito skup i dug proces.

“Donekle dobra stvar vakcine za COVID-19 je što neke firme su imale početni start. 11. januara su genetičari u Kini definisali genetički kod ovog virusa, proširili su informaciju širom svijeta. Već 13. janaura neke firme su imale prototip vakcine. Zašto se nije mogl plasirati na tržište? Vakcina da bi došla na tržište moraju proći određen broj testiranja. Iziskuje novčana ulaganja, vrijeme i veliki broj pacijenata. Firme će raditi na tome da se vakcina donese na tržište što prije. Moje mišljenje je da bismo najranije u prvoj četvrtini 2021. godine mogli vidjeti vakcinu na tržištu za najugroženije bolesnike”, kazao je naš sagovornik. 

Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad