U Covid bolnici u Mostaru od 149 uzoraka – sedam je pozitivnih

Vijesti 17. apr 202013:27 > 13:50
N1

Infektolog Siniša Skočibušić iz Sveučilišne kliničke bolnice Mostar rekao je kako je u Covid bolnici SKB Mostar smješteno 25 bolesnika, na mehaničkoj ventilaciji nalazi se osam bolesnika, a 13 na oksigen terapiji.

Kazao je i kako je jučer bilo troje hospitalizvanih te da nije bilo smrtnih slučajeva.

Ukupno stanje u SKB Mostar je zadovoljavajuće, provode se planirana liječenja svih bolesnika pojedinačno i ostale mjere vezane za trijažiranje“, kazao je Skočibušić.

Pero Ćiro Pavlović, glasnogovornik Vlade i Stožera civilne zaštite HNŽ, je rekao da je u protekla 24 sata u SKB Mostar na Covid testirano 149 uzoraka te da je sedam pozitivnih. Od toga je troje iz Čapljine, dva iz Čitluka, jedan iz Mostara i jedna osoba koja radi u Stocu.

Kada je riječ o zaraženoj osobi iz Stoca, radi se o osobi koja ima prebivalište u Berkovićima. Izdata su 22 rješenja o samoizoliranju, što je 2.571 rješenje do sada. U protekla 24 sata nije bilo prekršitelja izoliranja, a jedan je prekršitelj iz Čapljine koji je prekršio zabranu kretanja. Također je osam djelatnika MUP-a u samoizoliranju“, rekao je Pavlović.

Govorio je i o situaciji u Domu za stare i nemoćne osobe u Stocu, te rekao kako su 15. aprila uzeli 10 briseva uposlenika a da je jedna osoba pozitivna na korona virus.istakao je i da će svi biti testirani iz tog doma.

Kada govorimo o zaraženoj osobi, radi se o osobi koja je 1993. godište, radila je kao rehabilitator i radi sa štićenicima doma. Živi u Berkovićima i dolazi u Stolac da radi. Detektirani su njeni primarni i sekundarni kontakti i svi su stavljeni u izolaciju. Nastavljeno je testiranje zaposlenika u Domu u Stocu i danas je uzeto 30 briseva. Jutros niti jedan zaposlenik i štićenik nema povišenu temperaturu, a jedan broj zaposlenih je poslat kući kako bi se umanjio broj osoba koji borave tamo“, kazao je.

Skočibušić je pojasnio i kada se bolesnik stavlja na respirator.

Bolesnici oboljeli od korona virusa prezentiraju se različitom kliničkom slikom. Kod težih bolesnika se intenzivno prati status, kao što je zatajenje disanja i mjerenje količine kisika. Liječnik intenzivist preporuku daje na osnovu nalaza koji ukazuju na progresiju bolesti, odnosno ako smanjen broj kisenika prijeti drugim organima, tada se odlučuje za respirator“, rekao je Skočibušić.

Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad