Eksperti za N1: Kakve posljedice će korona virus ostaviti na ekonomiju u BiH

Vijesti 18. apr 202009:31 > 10:48
N1

“COVID-19, ekonomske posljedice za BiH, mjere i rješenja”, studija je koju je naručila Friedrich Naumann Fondacija, a na njenoj izradi radili su gosti Novog dana; ekonosmki stručnjaci Faruk Hadžić, Admir Čavalić i Damir Bećirović.

Kako je kazao Faruk Hadžić, studijom se željelo prikazati stanje ekonomije u BiH i prije pandemije.

“Vidimo da se mnogo toga nije donijelo u BiH i mi smo u startu sa kolegama htjeli kroz ovu studiju prikazati jedno trenutno stanje u kojem se ekonomija nalazi i ono stanje prije korona virusa. Negativni efekti će biti veliki i pitanje je koliko će se negativni efekti smanjiti”.

Hadžić kaže da je potrebno i bitno zadržati nivo potrošnje.

“Potrebno i ključno je zadržati nivo potrošnje. Ako nam opadne potrošnja, imati ćemo ozbiljnih problema. Automatski pada naplata PDV-a, akciza i to je negativan efekt koji se može očekivati. To će dovesti do toga da će biti manje novca za finansiranje javnih potreba; ko će obezbijediti plate policajcima, ljekarima..”.

Admir Čavalić je kazao da se kao jedna od posljedica pandemije može očekivati veliki pad u GDP.

“U januaru su brojne kompanije već bile blokirane za izvoz. Imamo dakle strukturnih problema u ekonomiji što je uzrokovalo da svakim danim sve su veće projekcije. Mi smo naglasili da će biti pad GDP-ja nekih 3,9 do 9,5 posto, u tom intervalu. Moramo podcrtati da ćemo imati pad GDP, samo je pitanje kako ćemo mi reagovati i imati posljedici. Vjerovatno, ove cifre znaju od 30 do 100 hiljada novih nezaposlenih. Sve ovo kreira i pored ekonomskih problema vjerovatno i društvene nemire”, kazao je.

Bećirović je dodao da su obrtnici, posebno iz kategorije malih i srednjih preduzeća, posebno ugroženi.

“Bilo bi dobro da se ravnomjerno rasporede troškovi krize jer će ona pogoditi sve. Prije svega imamo skupinu obrtnika kojima je onemogućen rad samim odlukama o vanrednom stanju i oni su najugroženija grupa. Oni su direktno pogođeni i pod hitno se mora reagovati i njima pomoći. Preduzeća moraju proćit kroz jedan proces oporavka, sve to treba platiti. Platićemo zaduživanjima, tako da će kada ti troškovi dođu na naplatu i javni sektor morati osjetiti posljedice vraćanja. Moraju se provesti mjere kako bi štete bile što manje”.

Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad