Koronavirus na maskama i rukavicama ostaje do 72 sata, kako ih sigurno odložiti

Vijesti 22. apr 202006:59 > 07:01
ELVIS BARUKCIC / AFP

Bez obzira na skoro popuštanje mjera koje su nam ograničavale kretanje i svakodnevni način života, zaštitne maske i rukavice, čini se, bit će i dalje tražena roba.

Preporuka ih je nositi, no kakva je preporuka kada ih se želite riješiti? Kamo ih odložiti – u komunalni otpad ili biootpad?

Zaštitne maske u ljekarnama su najtraženija roba. Cijene im skaču u nebo, a bez njih ne bi trebali ni do trgovine. Nekoliko je najpopularnijih vrsti zaštitnih maski – kirurške i one s FFP zaštitom. I jedne i druge imaju ograničeni rok trajanja.

Ovih dana odbačene zaštitne maske mogu se pronaći pored kontejnera za otpad, ali često budu odbačene i pored njih. Otpad, koji je i inače izvor raznih zaraza, sad ga ima i dodatno jer koronavirus na rukavicama i maskama zadržava se i duže od 72 sata, piše Dnevnik.hr.

Zaštitne maske i rukavice bi nakon skidanja trebalo staviti u plastičnu vrećicu, vrećicu zatvoriti, staviti u još jednu vrećicu i sve to ostaviti 72 sata prije nego vrećicu bacimo u obični komunalni otpad. Tako odbačene maske i rukavice ne predstavljaju opasnost.

U bolnicama je zbrinjavanje zaštitne opreme ipak malo drugačije. Sva oprema koja se koristi u radu s oboljelima i suspektnima na COVID-19 odlaže se u čvrste kutije i vozi na spaljivanje.

Najjeftinija i najučinkovitija metoda zaštite od infekcije i dalje je pranje ruku, upozorava struka.

Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad