Zdrava trudnica primljena u UKC RS, nakon dva dana preminula: Šta se desilo

Vijesti 23. apr 202017:26 > 19:32
N1

U Republici Srpskoj je u protekla 24 sata testirano 512 uzoraka, a prisustvo korona virusa registrovan je kod 31 osobe, čime se broj registrovanih slučajeva u ovom entitetu popeo na 611, a preminulo je 20 osoba. Ono što je u Republici Srpskoj nerazjašnjeno je smrt trudnice u UKC-u RS.

Zdrava tridesetdevetogodišnja žena, majka jednog djeteta, došla je na zakazanu amniocintezu u UKC RS. Bila je na početku 5. mjeseca trudnoće. Šta se desilo u dva dana, od prijema do smrti Ilijane M, deklarativno istražuju svi.

UKC RS saopštava da ništa ne zataškavaju, da transparetno sarađuju sa istražnim organima, te da “proizvoljno zaključivanje u vezi sa slučajem nanosi štetu svima, a najviše porodici preminule”…

“Poslovodstvo UKC RS, 18. aprila 2020. godine pokrenulo internu proceduru utvrđivanja okolnosti smrti I.M. (1981). Međutim, porodica je istog dana 18. aprila odlučila da proceduru utvrđivanja razloga smrti sprovedu istražni organi. Samim tim, u postojećim okolnostima, sve što može dalje biti učinjeno od strane naše ustanove jeste da internom procedurom radimo na utvrđivanju činjenica i okolnosti smrti I.M. što se i čini kroz rad Stručnog tima”.

U javnost su već isplivala pojedina imena ljekara koji su pregledali, ili su to trebali da urade a nisu, preminulu ženu. No, Policijska uprava Banjaluka u predmetu nije nikog saslušala.

“Mi jesmo zaprimili jednu usmenu prijavu supruga oštećene. Mi smo iz UKC RS izuzeli dokumentaciju i sve to zajedno dostavili u Okružno javno tužilaštvo”, kaže Jovan Stojičić, načelnik Sektora kriminalističke policije Policijske uprave Banjaluka.

U Okružnom javnom tužilaštvu pričaju drugu priču.

“Okružnom javnom tužilaštvu Banja Luka nije do sada dostavljen izvještaj od strane PU Banja Luka, u vezi sa smrti trudnice Manojlović Ilijane, te u skladu sa navedenim nismo zvanično otvorili istragu protiv niti jednog određenog poznatog lica”.

Tužilaštvo do danas nije zaprimilo nalaz obdukcije JU “Zavod za sudsku medicinu“ RS, koji je obdukciju obavio dana 20. aprila 2020.godine, kao ni medicinsku dokumentaciju UKC RS (medicinska dokumentacija od momenta prijema trudnice u bolnicu do trenutka njene smrti), a koju je dežurni tužilac zatražio od PU Banja Luka.

Nema potvrda niti demantija informacija da je trudnica, nakon što joj se stanje pogoršalo, u stanju febrilnosti testirana na korona virus.

Ministar zdravlja i socijalne zaštite RS Alen Šeranić nema ni informacije da li je neko od ljekara dok istrage traje – suspendovan.

“Obaviješten sam o aktivnostim KC-a, o aktivnostima njihove Komisije za intehospitalne infekcije i Stručnog tima koji se bavi ovim slučajem. Kao što je javnosti poznato slučaj je predat Okružnom javnom tužilaštvu tako da će se Tužilaštvo sa svoga aspekta pozabaviti slučajem. (Da li su ljekari suspendovani?) Nemam tu informaciju”, kaže Šeranić.

U više navrata naglašavano je da su zdravstvene ustanove prilagodile svoj rad COVID uslovima, na način da ne trpe ostali pacijenti. Slučaj preminuile trudnice otvorio je nova pitanja, kako se liječe građani, a kako reputacija.

Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad