Mirela dijeli sudbinu hiljada koji su ostali bez posla, ali je pronašla smisao

Vijesti 23. apr 202017:49 > 22:10
N1

Korona virus ostavio je hiljade osoba bez posla u cijeloj Bosni i Hrecegovini. Neki poslodavci zbrinuli su svoje radnike za prvih nekoliko mjeseci dok traje pandemije, dok mnogo više je onih koji su dali radnicima otkaz ili su ih privremeno poslali kući. Ono što muči sve radnike jeste budućnost kojima je svima neizvjesna.

Mirela Macić prestala je raditi kao kuharica u jednom sarajevskom restoranu prije nešto više od mjesec dana. Ubrzo joj i istekao ugovor o radu na određeno vrijeme i od tada ju je poslodavaca zajedno sa 10 kolega posalo kući. Neki od dobili su minimalac za mjesec mart, dok naša sagovornica od tada bez ikakvih primanja.

“Mi smo pretpostavljali da će se to desiti, jer kao i kod većine radnika danas – poslodavcima je dozvoljeno da daje ugovore na dva ili tri mjeseca, koliko njim paše, tako da je svim mojim kolegama 31. marta 2020. istekao taj ugovor. Mi smo sa tim datumom dobili rješenje da zbog novonastale situacije nama nije produžen ugovor i mi smo poslati na biro dok se ne vidi šta će biti”, kaže Macić.

Dodaje da uz ušteđevinu može izgurati mjesec dana, ali nakon toga ukoliko ne bude nikakvog posla, neizvjesno će biti čekati naknade sa biroa, jer, kako kaže, rješenje još uvijek nije dobila niti zna da li će ga uopšte dobiti.

“Od 2009. kako sam došla u Sarajevo ne znam da li je bilo neka tri dana da nisam radila. Jer u nekim firmama je bilo dok dobiješ godišnji odmor, prođe….i godina. Trudim se bar ovim obavezama ako ništa, pomažemo tim ljudima, da trenutno imam bar neki smisao u životu”, priča Macić.

Smisao u životu pronašla je priključivši se Timu Volontera Sarajevo jer objašnjava da je danas ispunjava osmijeh na licu onima kojima pomaže. Loše misli poništava i treninzima…

“Danas je 38. dan. Znači imam od početka 1. Naravno prvi je bio lagani trening, jer sam mislila da će ovo da traje kratko. I tako je to sve iz dana u dan se povećava obim dok nismo došli do 38. dana”.

Adelisa Nuhanović frizerka je u jednom salonu posljednjih osam godina. Primorani su biti zatvoreni, iako se nadaju da bi obećanja Federalnog štaba civiline zaštite da će njihovi saloni među prvima biti otvoreni, ubrzo postati stvarnost.

“Mnogi od nas imaju rate kredita, kirije, troškovi režija cjelokupini i obaveze prema radnicima. Što se tiče našeg salona, naš poslodavaca nikoga nije otpustio, još uvijek smo svi na broju. A koliko imam informaciju dosta naših kolega je moralo jednostavno da otpusti svoje radnike. Da li je to privremeno ili stalno vrijeme će pokazati”, navodi Nuhanović.

Ukidanje mjera zabrana pokazaće šta će se desiti i sa mnogim drugim frizerima koji su ostali bez posla. Naša sagovornica prenosi nam svjedočenja svojih kolega – onih koji su ostali bez posla. Međutim garancije ni od države ni od pojedinih poslodavaca.

“Ima frizenskih salona koji zapošljavaju po 10-15 ljudi. Valja to namirit. To je po nekoliko hiljada mjesečno, a odakle? Nemaš dohoda, samo rashode. Vidite i da počnemo sa radom, svi ti ljudi koji su dobili otkaze, ko ti garanatuje da će tebe taj isti poslodavac vratiti na posao, da ćeš moći da radiš normlano kao do sada, ko ti to može garantovati? Niko”, ističe frizerka.

Niko nije siguran od radnika iz bilo kojeg sektora u vrijeme kada cijeli svijet očekuje ogromna ekonomska kriza.

“Ne daj Bože da se desi da bilo ko od nas dobije otkaz. Da hrani svoje dijete i svoju porodicu i bilo šta od ovog posla. Isključivo mi frizeri smo jedni od rijetkih koji zarađuju isključivo svojim rukama”, tvrdi Nuhanović.

“Još uvijek držim neke pozitivne misli i mislim da ćemo na neki način svi naći ponovo posao. Ako ne, onda ništa drugo nam neće preostati da, kada se opet otvore granice, svi idemo vani”, dodaje Macić.

Dok čeka konačni ishod Mirela će prvo vani da nastavi volontirati i pomagati osobama kojima je pomoć najpotrebnija u doba korona virusa, jer vjeruje da se dobro dobrim vraća u budućnosti u koju ide.

Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad