U Tuzli se privode kraju realizacije projekta izgradnje 150 stambenih jedinica za raseljena lica i zatvaranje kolektivnih centara u Tuzli. Projekat košta 12 miliona. No, umjesto ove pozitivne priče, pozornost javnosti privukla je jedna, u najmanju ruku, nelogičnost.
Jedan stub je izazvao veliku pažnju javnosti. Cesta je asfaltirana zajedno s njim. Izvođač radova tvrdi da je u novembru prošle godine obavijestio Elektrodistribuciju Tuzla da treba izmjestiti dva stuba.
“Oni su došli na gradilište, uklonili stub na trotoaru, a ovaj drugi im je bio malo veći zahvat. Rekli su nam da će to raditi u nekom narednom periodu i da za to moraju napraviti bolju organizaciju, skupiti neke saglasnosti i to je tako ostalo”, kazao je Senad Mujkanović, firma TOM CAT Tuzla.
Stub nikada nije izmješten. Mujkanović tvrdi da je ponovo zvao Elektrodistribuciju kada je trebao asfaltirati taj put.
“Ja sam još jednom zvao Elektrodistribuciju i rekao im: Hoćete li da vam ostavim prostor kada budete čupali stub da ne asfaltiram ili da idem do njega? Oni su rekli: Asfaltirajte, mi ćemo isjeći, to je neki pola kvadrata i to se napravi jedna krpa. To nije ništa neuobičajeno jer je to još uvijek gradilište i ograđen prostor”, ispričao je Mujkanović.
Izvođač je asfaltirao put, rok za završetak radova ističe za par dana, a stub još nije izmješten. Je li on kao problem primjećen tokom projektovanja ceste, pitali smo nadležne.
“Prema našim nacrtima, taj stub se našao u pojasu izvan puta. Kada je došlo do iskoličenja trase, on je tačno na ivici puta na neuređenoj površini. Sa druge strane je pješački trotar i na takvo rješenje je Elektrodistribucija dala saglasnost”, kazala je Selma Imamović, Zavod za urbanizam Tuzla.
Sporna slijepa ulica sa stubom, dužine je do 60 metara, to je protivpožarni put, ne služi za saobraćaj, mada je širinom predviđena i za to zbog mogućeg nastavka urbanizacije Soline. Greška je evidentna, ali čeka se ko će je ispraviti.
“Građenje nije završeno na tom području, još traje. Greška se desila sa iscrtavanjem linija, sa asfaltiranjem oko stoba koja se nije trebala desiti ali takve greške se dešavaju u poslu, isključivo zbog manjka komunikacije svih učesnika u građenju”, pojasnila je Imamović.
“Kao što je trebala biti procedura u ovom slučaju, da se podnese zahtjev za izmještanje stuba. Ukoliko se utvrdi da je postupak dug i zahtjevan u smislu troškova, što ne bi možda odgovaralo investitoru u smislu preseljenja korisnika jer bi dugo trajalo, u tom slučaju bi put pretvorili u klasični protivpožarni put”, izjavila je Admira Tupković, Služba za za boračko-invalidsku zaštitu, stambene poslove i integraciju raseljenih lica Grada Tuzle.
U ove moderne zgrade napravljene po evropskim standardima, raseljena lica bi trebala se useliti na ljeto. Ovisno od stuba koji pokazuje kako procesi građenja u našoj zemlju mogu biti besmisleni i nevjerovatni.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad