UKC RS tvrdi da nisu klaster, ali su se dotakli rada novinara

Vijesti 03. maj 202019:15 > 19:18
N1

Jedanaest doktora (osoblja) u zatvorenom prostoru UKC-a Republike Srpske, uz više od 25 novinara, snimatelja, fotoreportera. Menadžmentu je nakon potvrđenih informacija o izmiještanju pacijenata sa nekih kontaminiranih klinika, bila potrebna zaleđina načelnika odjeljenja.

Da kako kažu “demantuju gnusne laži i provokacije”, iako su svi uključujući i ministra zdravlja potvrdili vijest N1 da su pacijenti izmješteni zbog ulaska korone na UKC:

N1:Dakle nisu novinari izmisili izmiještanje?

“Ne. Ne, niko nije ni rekao da bilo ko izmišlja bilo kakvu infomaciju”, odgovorio je Alen Šeranić, ministar zdravlja Republike Srpske.

Rekao je direktor UKC-a Vlado Đajić, te na svjetski dan slobode medija novinarima poručio da ne provociraju.

“Da se i zahvalim provokatorima što su organizovali ovu konferenciju indirektno, gdje će moje kolege pojasniti da dobro funkcionišemo, radimo bolje od mnogih svjetskih centara. Molim Vas i stanovnike da više ne provociraju zdravstvene radnike, nego da im pruže podršku, da ovo završimo. Mi smo i juče i danas normalno funkcionisali”, kazao je Vlado Đajić, direktor UKC RS.

U kom momentu je argumentovano novinarsko pitanje postalo histerija i provokacija ostalo je nejasno i nakon konferencije koja je trajala 66 minuta.

“Ja ću vam se izvinuti, ako je vama to smetalo, ali ću ostati pri tome. Mi nismo reality kuća da sve uživo prenosiimo, ne možemo reagovati na svaku. Nismo znali kakve će to reakcije izazvati. Šta smo juče doživjeli od pacijenata, njihovih familija. Kakav je to pritisak, svakome smo morali da objašnjavamo.”

N1: Mislite da nas nije neko zovnuo iz UKC da kaže šta se dešava?

“Ja to razumijem, ali nikada nisam odbio poziv nikome. Uvijek sam bio spreman da odgovaram, da kažem informaciju. Rekao sam vam juče što je djelomično umirilo stvar, ako ćemo se složiti”, stav je Nenada Stevandića, zamjenika direktora UKC RS.

No, pored priznanja menadžmenta da komunikacija s medijima mora biti bolja, najvažnija vijest je da nijedan radnik COVID bolnice nije zaražen.

Zato jesu na drugim klinikama.

“O kliničkom centru kao klasteru ne može se govoriti. On nije klaster. Imate 140 pacijenata koji su korona pozitivni. Oko 140 pacijenata brine mnogo zdravstvenih radnika, svi oni nose zaštitnu opremu, ali ona nije 100%”, kazala je Antonija Verhaz, načelnica Klinike za infektivne bolesti UKC RS.

“Od ukupnog broja od 52 naših zdravstvenih radnika, osam je oporavljeno. Ljekara je 14, a 29 medicinskih sestara, a ostali su nezdravstveni radnici”, rekao je Slobodan Hajder, pomoćnik generalnog direktora UKC RS.

“Na abdominalnoj hirurgiji imamo 10 zaraženih, isto toliko na Internoj, na Klinici za plućne bolesti 11”, rekla je Zvjezdana Rajkovača, pomoćnica direktora UKC RS.

“Radilo se o takvoj vrsti izmiještenja pacijenata u cilju njihove zaštite, a da bi se mogla provesti kompletna dezinfekcija u klinici za abdominalnu hirurgiju, gdje smo uočili veći broj pacijenata i osoblja koji je bio pozitivan”, dodao je Hajder.

Zato su pacijenti sa opšte i abdominalne hirurgije smješteni po jedan u sobi. Na UKC-u se obavljaju samo hitne operacije, a da li je takva trebala biti i operacija preminule trudnice i dalje je otvoreno pitanje koje čeka i odgovore i istragu.

Pitanja postavljaju i poznanici jedne od četiri danas preminule osobe. Muškarac 1974 godište, kažu nije imao druge bolesti, UKC tvrdi drugačije.

“Neko ko dobije virus korona, ko dobije zapaljenje pluća, ko bude na respiratoru smrtnost je velika, između 70-80, nekim zemljama 90%. Statistika kaže da u starosnoj grupi od 40-50 godina na 1.000 pacijenata umre osam, sa, ili bez komorbiditeta. Nažalost kada je u pitanju ovaj pacijant, imao je jedan komorbiditet hipertenziju”, rekao je Peđa Kovačević, načelnik klinike za intenzivnu medicinu za nehirurške grane.

U COVID klinici trenutno se liječi 49 izuzetno teških pacijenata uz šest pacijenata na respiratorima.

Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad