U Bosni i Hercegovini registrovano je preko 1.900 slučajeva zaraze korona virusom, preminulo je 80 osoba. Od početka pandemije oporavilo se više od 950 osoba.
Bijela kuća razmatra gašenje štaba za borbu protiv COVID-19
Potpredsjednik Sjedinjenih Država Mike Pence rekao je da Bijela kuća razmatra postupno gašenje kriznog štaba za borbu protiv COVID-19 do kraja maja ili početkom juna, prenijeli su mediji u utorak.
“Mislim da počinjemo razmatrati Dan sjećanja ili početak juna kao vrijeme da se počne tranzicija prema vođenju našeg nacionalnog odgovora na tradicionalniji način, od naših agencija”, rekao je Pence po transkriptu koji je objavio njegov ured.
Završeni pretresi u firmi “Srebrena malina”, oduzeta dokumentacija
Pripadnici Državne agencije za istrage i zaštitu završili su pretres u Federalnoj upravi civilne zaštite na Stupu u vezi sa nabavkom respiratora iz Kine, te izuzeli poslovnu dokumentaciju i podatke pohranjene u računarima, rekao je portparol Sipe Luka Miladinović.
Miladinović je napomenuo da je ranije večeras završen pretres prostorija firme “Srebrena malina” u Vogošći, odakle su pripadnici Sipe izuzeli određene predmete kao što su računari i poslovna dokumentacija.
BiH od EU dobija 250 miliona eura
Bosna i Hercegovina će od Evropske unije primiti pomoć od 250 miliona eura za prevazilaženje ekonomskih i društvenih posljedica virusa korona.
Savjet EU odobrio je danas novčanu pomoć za deset zemalja u vrijednosti od tri milijarde eura, javio je ukrajinski list “Jevropejska pravda”.
Prema odluci, sredstva će biti usmjerena u deset zemalja koje su susjedi EU i koje uživaju status zvaničnih kandidata za članstvo u Uniji.
Glavni britanski epidemiolog podnio ostavku
Glavni epidemiološki savjetnik Vlade Velike Britanije Neil Ferguson podnio je ostavku na toj funkciji nakon što je prekršio mjeru socijalnog distanciranja, prenijeli su britanski mediji.
On je rekao da je napravio “grešku u procjeni” i da žali zbog “podrivanja” poziva vlasti na socijalno distanciranje.
BBC piše da je Fergusonova odluka uslijedila nakon što je dnevni list Telegraph objavio da je savjetnik Vlade prekršio pravila koja su uvedena radi zaustavljanja širenja virusa korona, dozvolivši ljubavnici da ga posjeti u karantinu.
Više od 3,7 miliona ljudi zaraženo COVID-19
Broj zaraženih novih tipom korona virusa (COVID-19) u svijetu je premašio 3,7 miliona.
Prema podacima internet stranice “Worldometer”, koja objavljuje najnovije informacije o pandemiji, broj zaraženih širom svijeta dostigao je 3.705.896.
SAD je, s 1.226.123 potvrđena slučaja, zemlja s najviše zaraženih. Slijede Španija (250.061), Italija (213.013), Velika Britanija (194.990), Francuska (170.551), Njemačka (166.521), Rusija (155.370), Turska (129.491), Brazil (110.156) i Iran (99.970).
Završen pretres u Vogošći, na Stupu još traje
Pripadnici Državne agencije za istrage i zaštitu završili su u Vogošći pretres u vezi sa nabavkom respiratora iz Kine za potrebe Federacije BiH, dok na Stupu još traje, potvrdio je portparol SIPA-e Luka Miladinović.
Miladinović je naglasio da su tokom pretresa u Vogošći pripadnici SIPA-e oduzeli određene predmete kao što su računari i poslovna dokumentacija.
On je naglasio da se pretresi vrše po naredbi Suda BiH, te da će više informacija biti poznato nakon završetka aktivnosti.
Ministar: Ako bude drugog vala, mjere neće biti ovako restriktivne
Ministar unutarnjih poslova Hrvatske , potpredsjednik vlade i voditelj Nacionalnog stožera civilne zaštite, Davor Božinović gostovao je u emisiji HRT-a.
Na početku je rekao da se intenzivno razgovara kako u Hrvatskoj tako i s partnerima u drugim zemljama, a vezano uz moguću kakvu takvu turističku sezonu.
Spomenut je članak BBC-a, a u kojem je navedeno da su Hrvatska i Grčka odradila odličan posao u borbi s korona virusom, no da im je od krucijalnog interesa spasiti sezonu, a zbog velikog udjela turističkog sektora u BDP-u.
U posljednja dva dana nema novozaraženih u Kantonu 10
U Kantonu 10 u posljednjih 48 sati nije bilo novih slučajeva covida-19.
U tom razdoblju testirano je 13 osoba, uglavnom s područja Livna, i svi nalazi bili su negativni, doznaje Fena iz Stožera civilne zaštite ovog Kantona.
Ovo je šesnaesti dan kako nema novooboljelih u Livnu, a jedanaesti u Tomislavgradu.
Dok UKC optužuje novinare, dio ljekara optužuje UKC
Strukovni sindikat doktora medicine Republike Srpske danas je održao press konferenciju. Prvobitni navodi – ponovljeni. Oni su i dan prije nego što je N1 objavio priču o ulasku virusa u bolnicu, prvi rekli kakvo je stanje na Kliničkom centru.
Vlado Đajić, direktor UKC Banja Luka i dalje sve negira i optužuje novinare, uključujući i novinare N1, da su “sve slagali i da je bilo manipulacije, a da stanje nije takvo kakvo jeste”.
S druge strane, Strukovni sindikat doktora medicine, tvrdi suprotno, navodeći zapravo i podatke. Đajić je rekao i jednu dobru vijest, da sljedeće sedmice stiže 50.000 brzih testova, čiji su rezultati gotovi za 15 minuta.
Najveće žarište virusa u BiH sprema se za život poslije korone
Općina Čitluk i Međugorje donedavno su bili najveće žarište korona virusa u Bosni i Hercegovini, u odnosu na broj stanovnika. Zahvaljući epidemiološkom timu i disciplini građana, situcaija se stabilizirala. Ono što slijedi je suočavanje sa ogromnim finansijskim gubicima, jer hodočasnika, koji su se u Međugorju brojali milionima, više nema.
Međugorje u maju, prazno, zatvoreno, bez hodočasnika. Slika gotovo nezamisliva do prije dva mjesaca. Na platou ispred crkve zatičemo Elizabetu iz Perua. Propustila je posljednji let iz BiH, odlučila ostati dok se stvari ne smire.
Rođendanska čestitka koja je mnoge koštala pozicije
Devetnaest prekršajnih prijava za 19 učesnika rođendanske zabave koju je organizovao slavljenik, šef klinike za abdominalnu i opštu hirurgiju u Golf klubu u Sarajevu. Od jutros pljušte ostavke, razočarenja postupcima političara, direktora, biznismena i estradnih umjetnika. Oni sami se izvinjavaju, a mnogi od njih kažu kako su došli samo da čestitaju rođendan prijatelju. Ta čestitka mnoge je koštala pozicije.
Baščaršija, ponedjeljak 4. maj u 14 sati. Građani u šetnji, socijalna distanca se uglavnom poštuje. Ne rade kafići, ćevabdžinice, buregdžinice. No samo nekoliko kilometara dalje, nekoliko sati kasnije jedan restoran ipak radi.
Nakon pet godina revizori u FUCZ-u, na šta je potrošeno 23 miliona KM
Ured za reviziju institucija u Federaciji Bosne i Hercegovine pet godina nije vršio reviziju u Federalnoj upravi civiline zaštite. Posljednji put revizori su zadokumentovali brojne nepravilnosti.
Generalni revizor objašnjava da su novu reviziju ove Uprave počeli prošle godine, a javno bi je trebali objaviti u junu ove godine.
“Oni su bili revidirani posljednji put 2014. to je činjenica, ali prije toga su bili revidirani 2012. i 2013. godine. I sada se već radi revizija 2019. godine. To je već u planu, to je naš plan objavljen na našoj web stranici još prije nove godine i vidi se da je FUCZ u planu za reviziju”, navodi Dževad Nekić, generalni revizor Ureda za reviziju institucija u Federaciji Bosne i Hercegovine.
Ko ima prioritet u masovnom testiranju u Sarajevu
U sklopu COVID centra Saraj Polje i COVID ambulante Ilidža građani Kantona Sarajevo, koji imaju simptome korona virusa, moći će testiranja obaviti i tzv. drive in metodom. Iz automobila uz zaštitne maske, rukavice i zdravstvenu legitimaciju, te minimalan kontakt s medicinskim osobljem.
Važno je napomenuti da građani ne mogu samoinicijativno dolaziti na testiranje – prethodno moraju pozvati svoje porodične ljekare, te uz konsultaciju s njima, ali i preporuku epidemiologa dobiti tačan datum i termin testiranja.
Šta stoji u Inzkovom izvještaju Vijeću sigurnosti
Mada je pandemija nakratko stavila uobičajene probleme Bosne i Hercegovine po strani, oni prijete da se vrate punim zamahom kada se situacija sa korona virusom smiri, tvrdi visoki predstavnik Valentin Inzko u svom 57. Izvještaju koji će u četvrtak prezentirati Vijeću sigurnosti Ujedinjenih nacija, te je nabrojao sve političke, socijalne i ekonomske trendove koji guše državu već godinama.
Izvještaj se odnosi na period između 16. oktobra 2019. godine i 15. aprila 2020.
Inzko je pozdravio “činjenicu da su politički i institucionalni lideri pokazali izvanredan nivo spremnosti za saradnju i koordinaciju u vrijeme krize, posebno u njenom početku”, ali je dodao da su, “kako se čini da je zdravstvena kriza relativno pod kontrolom, neki političari ponovo nastavili svoju retoriku podjele.”
Ministar za N1: Na zabranjenom druženju bio je i načelnik općine
Nermin Kljajić, ministar unutrašnjih poslova Unsko-sanskog kantona, kazao je večeras za N1 da je među sankcionisanim za slavlje u doba pandemije danas u Bosanskom Petrovcu, bio i općinski načelnik Dejan Prošić.
Ministar Kljajić rekao je da će prekršajni nalozi biti uručeni za 11 osoba, a među njima je i Prošić.
”U ovim vremenima ne treba praviti razlike između političara i građana, svi smo jednaki pred zakonom”, rekao je ministar Kljajić za N1.
Bh. građani ne odustaju od ljetovanja
U ovo doba godine mnogi već imaju isplanirano ili čak i uplaćeno ljetovanje, a neki bi to tek planirali. Zbog pandemije korona virusa, zatvorenih granica, sigurnosti, odlazak na ljetovanje ove godine je neizvjestan. Svjetska zdravstvena organizacija poručuje da bi putovanja u inostranstvo trebalo izbjegavati, a pojedine zemlje poput susjedne Hrvatske i Crne Gore traže načine kako spasiti turističku sezonu. Bh. građani, čini se, od ljetovanja ne žele odustati, i nadaju se da će u avgustu ili septembru, ipak ići na more.
Ponude za turistička putovanja i ljetovanja na zatvorenim prodajnim mjestima privlače poglede prolaznika. Prednjače destinacije poput Turske i Egipta, a ima ponuda i za susjednu Hrvatsku. No, da li će se zaista i putovati, zavisi od mnogo faktora – u prvom redu epidemiološke situacije.
Solak: Predložio sam da me privremeno suspenduju
Dragi sugrađani, u ovim vanrednim okolnostima i nimalo jednostavnim vremenima za sve nas želim da se na prvom mjestu zahvalim svima vama koji ste odgovorni prema sebi i svojim najbližima. Jako je bitno da u svojoj lokalnoj zajednici poštujete mjere koje su donesene, kazao je na početku svoga saopštenja za javnost direktor Federalne uprave civilne zaštite i načelnik Federalnog štaba civilne zaštite, Fahrudin Solak.
Solak je u obraćanju naveo kako kao “rezultat mjera koje je donio naš Federalni štab civilne zaštite već nekoliko dana bilježimo pad broja novooboljelih”, a jučer smo imali prvi dan bez ijednog novozaraženog našeg građanina.
“Ne želeći da na bilo koji način umanjim sjajan posao koji je odradila Federalna uprava civilne zaštite, Federalni štab civilne zaštite i cijela Federalna Vlada, predložio sam da me Vlada Federacije BiH privremeno preventivno suspenduje dok se istraga ne okonča i ne utvrdi moja potpuna nevinost”, zaključio je Solak u svome saopštenju koje je objavljeno u utorak.
Inzko u razgovoru sa Guterresom
Uoči svog polugodišnjeg obraćanja Vijeću sigurnosti Ujedinjenih nacija, visoki predstavnik Valentin Inzko danas je putem video-linka razgovarao sa generalnim sekretarom Ujedinjenih nacija, Antoniom Guterresom.
Pozdravivši obnovljeno opredjeljenje Predsjedništva BiH za evropske integracije, visoki predstavnik Inzko informirao je generalnog sekretara o ostalim aktuelnim političkim dešavanjima u Bosni i Hercegovini, kao i o neposrednim izazovima sa kojima se zemlja suočava u borbi protiv pandemije covida-19.
Austrijska ambasada otkazala primopredaju pomoći BiH
Austrijska ambasada Sarajevo je iz tehničkih razloga otkazala primopredaju austrijske bilateralne humanitarne pomoći Bosni i Hercegovini.
Primopredaja je tebala biti održana 6. maja u 10 sati u okviru skladišnog prostora Federalne uprave civilne zaštite.
Pomoć je trebala biti uručena Ministarstvu sigurnosti Bosne i Hercegovine.
Trump nakon dvomjesečne pauze otputovao u Arizonu
Američki predsjednik Donald Trump, nakon pauze od dva mjeseca, otputovao je u Arizonu.
Putovanja su bila zaustavljena zbog širenja novog koronavirusa. Prije odlaska u Arizonu, Trump je u Bijeloj kući rekao da su svi koji putuju s njim testirani sat prije putovanja.
Kako je kazao, svi su bili negativni, uključujući i članove tajne službe.
Crna Gora: Na bolničkom liječenju samo jedan oboljeli
U Crnoj Gori se samo jedan oboljeli od korona virusa nalazi na bolničkom liječenju.
Direktor Kliničkog centra Crne Gore Jevto Eraković kazao je da nakon 49 dana od izbijanja epidemije na liječenju u toj ustanovi više nema pacijenata koji se liječe od korona virusa.
Đajić za N1: U RS stiže 50.000 brzih testova
Direktor UKC RS Vlado Đajić kazao je kako stanje u ovoj ustanovi pod kontrolom te da je 57 radnika oboljelo od korona virusa što je, prema njegovim riječima, najniži broj poredeći sa zemljama svijeta. Otkrio je kako će UKC RS biti prva ustanova u regiji koja će dobiti brze testove, a koji stižu za sedam dana.
U razgovoru za Dan uživo kritikovao je medije kazavši kako nije bilo nikakvih dramatičnih događaja, pa ih je čak optužio i da su lagali.
U jednom danu u Bangladešu pozitivno 786 osoba
U Bangladešu je u jednom danu registrovano 786 novooboljelih od COVID-19.
Iz Ministarstva zdravstva navedeno je da je u jednom danu zabilježen rekordan broj novozaraženih koronavirusom u toj zemlji. Broj pozitivnih na COVID-19 povećan je na 10.929.
Detektor: Maske u Sarajevu kupljene od firme koja se bavila prodajom kolača
Kantonalna uprava civilne zaštite Kantona Sarajevo nabavila je 50.000 zaštitnih maski od firme “Panta Rei”, čiji je trenutni vlasnik Bariš Bejtović, piše Detektor.
Prema ugovoru koji je potpisan 20. marta, vrijednost nabavke troslojnih jednokratnih zaštitnih maski iznosila je 52.650 konvertibilnih maraka (KM) s porezom na dodanu vrijednost (PDV).
IZ u BiH: Upustvo za vjernike
Od srijede na snagu stupa instrukcija Rijaseta Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini, donesena na sjednici Rijaseta 30. aprila 2020. godine, prema kojoj se predviđa otvaranje džamija za dnevne namaze (džuma, podne i ikindija) uz poštivanje važećih preporuka i propisa nadležnih organa i ranijih instrukcija Rijaseta o poštivanju mjera zaštite tokom boravka u džamijama.
Direktor Uprave za vjerske poslove Rijaseta Islamske zajednice Ismail ef. Smajlović pojasnio je da je ovom instrukcijom istaknuto opredjeljenje Islamske zajednice da se dnevni namazi i druge aktivnosti u džematima i džamijama mogu organizirati, ali uz poštivanje važećih propisa nadležnih državnih organa o pandemiji korona virusa.
U Belgiji u protekla 24 sata preminulo 95 osoba, 15 više nego jučer
Epidemija korona virusa u Belgiji i dalje odnosi veliki broj ljudskih života i danas je saopšteno da je u protekla 24 sata preminulo 95 osoba, 15 više nego jučer.
Od početka epidemije u Belgiji je preminulo 8.016 obolelih, a stopa smrtnosti iz dana u dan raste i trenutno iznosi 15,8 posto, što je ubjedljivo najviše na svijetu.
Izvijesna utjeha za zdravstvene radnike je što opada broj novooboljelih i danas ih je bilo 242, odnosno 79 manje nego jučer.
ZDK: Tri nova slučaja zaraze, 18 osoba izliječeno i pušteno kućama
Nakon otkrivena dva nova slučaja zaraze u Žepču te jednog u Maglaju, broj zaraženih osoba koronavirusom u Zeničko-dobojskom kantonu prešao je 200.
Članice EU dale zeleno svjetlo za makrofinansijsku pomoć, BiH 250 miliona eura
Zemlje članice Evropske Unije (EU) su odobrile pružanje tri milijarde eura makrofinansijske pomoći za deset zemalja povodom pandemije korona virusa.
Evropska komisija je saopćila kako je odobren paket o finansijskoj pomoći za deset zemalja kako bi se ograničio utjecaj COVID-19 na njihove ekonomije.
Kolić, advokat Fahrudina Solaka: Sve je po zakonu, oni lažu javnost! (VIDEO)
Gospodin Solak nema status osumnjičenog, a u slučaju da se to desi, ja ću ga braniti, poručio je danas u razgovoru za N1 advokat Kadrija Kolić.
Pripadnici Državne agencije za istrage i zaštitu u popodnevnim satima započeli su pretres prostorija Federalne uprave civilne zaštite u Azićima. Tamo je stigao i Kadrija Kolić, koji je za našu televiziju kazao da je punomoćnik Fahrudina Solaka, direktora Federalne uprave civilne zaštite.
“Imam eksluzivu za vas, branilac sam gospodina Solaka, tj. u ovoj fazi punomoćnik. Prema zvaničnoj informaciji on još uvijek nema status osumnjičenika. Molim vas, ono što je veoma bitno, ja sam od jutros proučavao predmet, dobio sam kompletnu dokumentaciju koju je već dobilo Tužilaštvo i SIPA – sve što su u medijima objavili, sve kvalifikacije koje su iznijeli apsolutna su laž. Postupak, pravna procedura i na koji način je izvršena nabavka – odrađen je u skladu sa pozitivnim zakonskim propisima”,istakao je Kolić.
Golf Klub kažnjen sa ukupno 6.500 KM
“Nakon saznanja o održavanju zabave u ugostiteljskom objektu WF Komerc Sarajevo, PJ Golf 1 u Sarajevu, dežurni tim Federalnog tržišnog inspekotrata je danas izvršio inspekcijski nadzor, kojom prilikom je utvrđen prekršaj iz Zakona o fiskalnim sistemima za koji je propisana novčana kazna u iznosu od 3.500 KM”, saopštili su iz Federalne uprave za inspekcijske poslove.
Zanatske radnje u Mostaru otvorene, turista nikad manje
U starom gradu u Mostaru zanatske radnje otvorene su od ponedjeljka, 4. maja, međutim, zbog situacije s pandemijom korona virusa turista u gradu gotovo uopće nema.
Posljednjih godina mostarski stari grad u ovim vrijeme vrvi od turista iz cijelog svijeta, ali ove godine može se susresti tek poneki domaći turist.
Formirana Grupa za socioekonomski odgovor na pandemiju na nivou BiH
Savjet ministara BiH donio je Odluku o uspostavljanju Grupe za socioekonomski odgovor na pandemiju Kovida – 19, kojom će predsjedavati Zoran Tegeltija, predsjedavajući Savjeta ministara.
Grupa će, između ostalog, koordinisati aktivnosti svih nivoa vlasti u BiH o pitanjima definisanja socioekonomskih mjera za odgovor na krizu izazvanu pandemijom Kovida -19. Detalje čitajte ovdje.
Alemka Markotić objasnila možemo li cjepivo ili lijek očekivati već ove jeseni
Ravnateljica Klinike za infektivne bolesti Fran Mihaljević Alemka Markotić objasnila je faze ispitivanja cjepiva i otkrila koje je razumno vijeme u kojem bismo mogli dobiti adekvatan lijek ili cjepivo protiv koronavirusa.
Koje su šanse da prije drugog vala na jesen dobijemo cjepivo ili lijek za koronavirus? Markotić kaže, drugi val bi trebao biti na jesen, iako ne mora. Detalje čitajte na ovom linku.
Policija pretresa prostorije Srebrene maline
Pripadnici Državne agencije za istrage i zaštitu u popodnevnim satima započeli su pretres prostorija poljoprivrednog gazdinstva FH Srebrena malina u Vogošći, javlja reporterka N1 Milica Vučetić.
Vrtići i javni gradski prijevoz u Banjaluci počinju s radom
Štab za vanredne situacije grada Banjaluka donio je odluku da od 11. maja dodatno liberalizuje restriktivne mjere. Tako će s radom početi određeni broj javnih i privatnih predškolskih ustanova, kao i javni gradski i prigradski prevoz.
Kako je rekao gradonačelnik Igor Radojičić, u prethodnih 10-ak dana nizu djelatnosti je dozvoljen rad, te da nema vraćanja unazad s restriktivnim mjerama osim ako bi došlo do nekontrolisanog razvoja situacije. Određeni broj vrtića počet će s radom 11. maja. Ostatak čitajte ovdje.
Višković: Greška Staše Košarca je nedopustiva
Ispred Štaba za vanredne situacije u Republici Srpskoj danas se javnosti obratio Radovan Višković, predsjednik Vlade Republike Srpske.
Istaknuo je da se ustanovilo da od jučerašnjih 69 zaraženih, više od polovine se odnosilo na Dom za stara lica u Derventi i bolnicu u Doboju, iako prije toga niko nije imao simptome ili na neki način tražio da se radi testiranje.
“Danas smo imali slučaj u Kalinoviku u Domu za stara lica gdje je jedan od radnika pozitivan. Mi smo išli preventivno da uradimo te preglede i ustanovili da je tu žarište, a koje niko nije prijavio”, rekao je Višković.
Stručnjaci otkrili zašto na Balkanu ima manje mrtvih nego u svijetu
Istočnoeuropske i skandinavske zemlje manje su pogođene pandemijom. Stručnjaci sa Sveučilišta Gent smatraju da bi genetske razlike među stanovnicima mogle objasniti zašto je u nekim zemljama od korona virusa stradao mnogo veći broj ljudi.
Prema njima, skandinavske zemlje i one istočne Europe manje su pogođene pandemijom od ostalih zemalja zbog razlike u genima.
N1 saznaje: SIPA pretresa prostorije Federalne uprave civilne zaštite
Pripadnici Državne agencije za istrage i zaštitu u popodnevnim satima započeli su pretres prostorija Federalne uprave civilne zaštite, javlja reporterka N1 Milica Vučetić.
Ukida se obaveza nošenja rukavica na javnim mjestima u RS-u
Republički štab za vanredne situacije donio je na današnjoj sjednici odluku da sutra, na Đurđevdan policijski čas počne u 15 časova i traje do četvrtka do 5 časova.
“U Republici Srpskoj se naređuje zabrana kretanja od srijede u 15 časova do četvrtka u pet časova”, rekao je entitetski premijer Radovan Višković na konferenciji na novinare. Ostatak čitajte ovdje.
Podžić: Četvero pripadnika OS BiH zaraženo koronavirusom
Ministar odbrane Bosne i Hercegovine Sifet Podžić primio je u zvaničnu posjetu parlamentarnog vojnog povjerenika Boška Šiljegovića, te istakao da je četvero pripadnika Oružanih snaga BiH zaraženo koronavirusom, 60 je u samoizolaciji, a sedmero je izliječenih.
Turci pisali New York Timesu zbog “ignorisanja uspjeha u borbi protiv COVID-19”
Šef Ureda za komunikacije Predsjedništva Republike Turske Fahrettin Altun, napisao je pismo američkom The New York Timesu, koji u članak o zemljama koje su uspješne u borbi protiv pandemije korona virusa nije uvrstio Tursku, nakon čega je The New York Times ispravio grešku.
U članku pod naslovom “U krizi se ističu pravi lideri ” objavljenom 1. maja u The New York Timesu, upućene su pohvale nekim zemljama, posebno Njemačkoj za borbu protiv korona virusa, dok o turskim uspjesima nije bilo riječi.
U Srbiji preminule još tri osobe, oboljelo 120
U Srbiji su u protekla 24 sata od virusa korona preminule još tri osobe, a oboljeo je njih 120, saopštilo je Ministarstvo zdravlja Srbije.
Trenutno je hospitalizovano 1.855 osoba, a na respiratoru je 51 pacijent.
Starica iz Gackog zaražena korona virusom, ima niz respitratornih oboljenja
Na virus korona u opštini Gacko pozitivna je još jedna osoba, a u pitanju je starija žena i danas je testirano devet njenih najbližih kontakata, rekao je doktor iz gatačkog Doma zdravlja Srđan Kravić.
Bavarska planira otvaranje restorana i hotela
Njemačka najveća država po površini, Bavarska, najavila je planove da krajem maja ponovo otvori restorane i hotele, što je snažan znak povratka zemlje u normalu.
Provjerili smo kako izgleda testiranje na korona virus
U sklopu COVID centra Saraj Polje i COVID ambulante Ilidža, građani Kantona Sarajevo koji imaju simptome koronavirusa moći će testiranja obaviti i tzv. drive in metodom.
Iz automobila uz zaštitne maske, rukavice i zdravstvenu legitimaciju, te minimalan kontakt s medicinskim osobljem. Testiranje kratko traje, medicinari putem mobilne aplikacije očitaju podatke s bar koda zdravstvenih legitimacija pacijenata, uzimaju se brisevi, a potom šalju na UKCS. Kako izgleda ptestiranje pogledajte ovdje.
Direktor “Roberta Kocha”: Bit će drugog i trećeg talasa pandemije korona virusa
Direktor njemačkog Instituta “Robert Koch” Lothar Wieler upozorio je danas da je na vidiku, najvjerovatnije, drugi i treći talas pandemije virusa korona.
“Ovo je pandemija. Tokom pandemije od virusa će oboljeti 60 do 70 posto stanovništva. Do drugog talasa će sigurno doći”, rekao je Wieler, napominjući da je većina stručnjaka saglasna sa njim. Ostatak čitajte ovdje.
Stiže pomoć Austrije za borbu protiv korona virusa
Iz Ministarstva sigurnosti u Vijeću ministara saopšteno je da je ovo odgovor na zahtjev BiH za međunarodnu pomoć koji je upućen putem Mehanizma civilne zaštite EU.
Od sutra na snazi instrukcija Rijaseta o obavljanju dnevnih namaza u džamijama
Od sutra na snagu stupa instrukcija Rijaseta Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini donesena na sjednici Rijaseta 30. aprila 2020. godine. Detalje donosimo ovdje.
Tužilaštvo KS će se uključiti u istragu ukoliko bude krivične odgovornosti
Ministarstvo unutrašnjih poslova Kantona Sarajevo vrši provjere u vezi sa okupljanjem u ugostiteljskom objektu u Sarajevu i ukoliko eventulano bude elemenata krivičnog djela , u istragu će se uključiti i Tužilaštvo KS, kazala je portparolka Tužilaštva KS Azra Bavčić.
Do sada je MUP KS izdao 19 prekršajnih naloga osobama koje su identifikovali i zatekli u restoranu koje su učestvovale na rođendanskoj zabavi uprkos mjeri zabrane rada ugostiteljskim objektima koja je stupila na snagu 16. marta zbog pandemije korona virusa.
Šeranić sa direktorima bolnica u RS-u: Formirane komisije za praćenje mjera
Ministar zdravlja i socijalne zaštite Republike Srpske Alen Šeranić, zajedno sa saradnicima, održao je danas, u Administrativnom centru Vlade Republike Srpske, sastanak sa svim direktorima bolnica u Republici Srpskoj.
Zašto se neki pretjerano brinu oko pandemije dok drugi ignoriraju situaciju?
Bilo kakva prijetnja zdravlju predstavlja stres, a način suočavanja sa stresom ovisi o pojedincu. Dok neki razviju još veći strah i neobična ponašanja kojima pokušavaju kontrolirati situaciju, neki će na sve reagirati naizgled vrlo opušteno, kao da se ništa ne događa.
Suočavanje sa strahom i stresom je kod svakoga drugačije, stoga svakako treba imati na umu da su podrška i pomoć u ovoj situaciji potrebne svima, bilo zbog brige oko samoga virusa, gubitka posla ili egzistencije u gospodarskoj krizi koja nas čeka. Ostatak donosimo na ovom linku.
Talijani prilagodili sladoled vremenu korone
Budućnost prodaje sladoleda je stigla. Rimski sladoledar koristi duga plastična ‘kliješta’ kojima kroz rupu u pregradi od pleksiglasa mušterijama daje kornet sa sladoledom.
Paolo Constantini nosi zaštitnu kacigu s plastičnim vizirom, plastične rukavice i masku.
“Možete zaboraviti ono što je bilo prije covida-19, morali smo ponovno izmisliti svoj posao“, kaže nagrađivani sladoledar.
WHO pozvao države da istraže rane slučajeve Covida-19
Svjetska zdravstvena organizacija rekla je u utorak da izvješće da se covid-19 pojavio u prosincu u Francuskoj, ranije nego što se prije mislilo, “ne iznenađuje” te je pozvala države da istraže sve rane sumnjive slučajeve.
Bolest koja je kasnije nazvana covid-19, kineske su vlasti prvi put prijavile WHO-u 31. prosinca, a ranije se nije vjerovalo da se do siječnja širila Europom.
“Ovo daje potpuno novu sliku o svemu”, rekao je glasnogovornik WHO-a Christian Lindmeier na brifingu UN-a u Ženevi pozivajući se na francuska izvješća.
Opširnije OVDJE.
Južnokorejski znanstvenici: Ljudi ne mogu oboljeti od Covida-19 dva puta
Znanstvenici iz Južne Koreje objavili su kako slučajevi pacijenata kod kojih se koronavirus ponovo pojavio su rezultat pogreški testiranja, javlja Sky News. Istraživački iz južnokorejskog Centra za kontrolu i prevenciju bolesti sada kažu kako je nemoguće da se Covid-19 ponovo pojavi kod osoba koje su preboljele bolest te da se virus ne može ponovo aktivirati u ljudskom tijelu.
Za 277 osoba vjerovalo se da su ponovo oboljeli od Covida-12
U Južnoj Koreji je detektirano preko 10.000 slučajeva koronavirusa, a 245 ljudi je preminulo. Stopa smrtnosti od posljedica koronavirusa u ovoj zemlji je 2,3 posto, što je niže nego prosjek od 3,4 posto, kako je izvijestila Svjetska zdravstvena organizacija. Za 277 osoba vjerovalo se da su ponovo oboljeli od Covida-12, a slični slučajevi su prijavljeni i u Kini te Japanu. To je izazvalo zabrinutost da virus toliko brzo mutira da ljudi ne stvaraju imunost te se mogu ponovo zaraziti. No genetske analize virusa su pokazale kako se nije značajno mijenjao da bi mogao zavarati imunološki sustav.
Zaraza u Španjolskoj stabilizirana, vlada traži produljenje izvanrednog stanja
U Španjolskoj, europskoj zemlji s najviše oboljelih od koronavirusa, u utorak se stopa novooboljelih zadržala ispod 1 posto, a vlada se priprema zatražiti produljenje izvanrednog stanja.
Koronavirusom se inficiralo 0,40 posto više nego dan ranije pa je ukupni broj zaraženih porastao na gotovo 220.000. Posljednjih deset dana stopa novooboljelih ne prelazi 1 posto što je potaknulo lijevu vladu premijera Pedra Sáncheza na labavljenje mjera.
Nakon što je od subote stanovnicima dopušten izlazak na sat vremena za individualno bavljenje sportom ili šetnju, od ponedjeljka je dopušten rad malim trgovačkim objektima površine do 400 metara kvadratnih, ali uz prethodnu predbilježbu. U objekte smije ući samo jedna osoba.
U HNK nema novih pozitivnih na korona virus
U posljednja 24 sata u Sveučilišnoj kliničkoj bolnici Mostar na COVID-19 testirano je 140 uzoraka od čega u Hercegovačko-neretvanskom kantonu nema pozitivnih, saopćeno je iz Štaba civilne zaštite HNK.
Kantonalni i općinski sanitarni inspektori u protekla 24 sata izdali su 21 rješenje o samoizoliranju i izoliranju. Ukupno je do sada izdano 2.990 rješenja.
Prema izvješću iz MUP-a HNK u posljednja 24 sata zabilježena su 3 prekršitelja samoizoliranja i izoliranja, a nije bilo prekršitelja zabrane kretanja.
U COVID-19 bolnici se trenutno liječi 9 bolesnika. Od toga 2 bolesnika su na respiratoru i teškog kliničkog stanja, a 3 bolesnika su na potpornoj terapiji kisikom. Ostali bolesnici se stabilno oporavljaju.
Radišić za N1: Ako se ovako nastavi – Čitluk bez COVID-19 naredne sedmice
Marin Radišić, načelnik Čitluka, vratio se na svoje radno mjesto nakon što se oporavio od korona virusa. On je za N1 kazao da nije imao većih poteškoća, osim povišene tjelesne temperature.
“6. travnja sam testiran, bio sam pozitivan. Dva puta sam retestiran proteklog tjedna, bio sam negativan i jučer sam krenuo s poslom”, rekao je.
Što se tiče same općine Čitluk – onda je jedno vrijeme bila jako pogođena virusom COVID-19, ali je, kako je Radišić kazao – stavljeno sve pod kontrolu.
“Sigurno, stanje je pod kontrolom. Dvanaest dana nismo imali novih zaraženih. Bilo ih je mnogo, 84 osobe su bile pozitivne. Tražili smo pomoć viših razina. Dobili smo je u Andrei Jurić, epidemiologinji, koja je dosta pomogla i sa osobljem Doma zdravlja uradila veliki posao”, rekao je.
Cijeli razgovor čitajte OVDJE.
Tri faze popuštanja mjera u Federaciji BiH
Federalni ministar zdravstva Vjekoslav Mandić i član Federalnog štaba civilne zaštite i direktor Zavoda za javno zdravstvo FBiH Davor Pehar odgovarali su danas na pitanja novinara u vezi sa situacijom o korona virusu u našoj zemlji.
Govoreći o puštanju u promet javnog prevoza, Mandić je kazao kako je Stožer ministarstva zdravstva predvidio popuštanje mjera u tri faze. “Taj krizni plan ćemo predočiti Kriznom stožeru civilne zaštite, ali nakon prve faze ćemo sačekati 14, 15 dana pa onda ide druga faza da vidimo kako se to odražava na broj oboljelih, tako da je očekivati da budu ublažene i te mjere“, kazao je.
Opširnije OVDJE.
U FBiH testirana 501 osoba, četiri pozitivne
Prema podacima koje je prikupio Zavod za javno zdravsvo u protekla 24 sata u FBiH je testirana 501 osoba, od čega su četiri pacijenta pozitivna na korona virus.
Novi slučajevi registrirani su u Zeničko-dobojskom i Bosansko-podrinjskom kantonu. Na području Federacije BiH do sada je testirano ukupno 19.878 uzoraka.
Do sada je COVID-19 potvrđen kod 942 osobe. Trenutno su 394 aktivna slučaja oboljelih od COVID-19 u FBiH.
Zaključno s današnjim danom oporavilo se 515 pacijenata, 54 pacijenta u protekla 24 sata. Zabilježena su ukupno 33 smrtna slučaja.
Trenutno je u Federaciji BiH hospitalizirano 39 pacijenata, tri pacijenta su na respiratoru.
UKC RS: Jedan novi smrtni slučaj u prethodna 24 sata
U protekla 24 sata u Univerzitetskom kliničkom centru Republike Srpske, u Odjeljenju intenzivne medicine za COVID 19 pacijente, preminuo muškarac kod kojeg je potvrđeno prisustvo novog korona virusa, saopćeno je iz UKC RS.
Riječ je o sedamdesetdvogodišnjem pacijentu iz Modriče, koji se u UKC RS liječio od 11.4.2020.godine. Pacijentu je tokom hospitalizacije otkriveno jedno hronično oboljenje.
WHO upozorava na upitnu učinkovitost ljekovitih biljaka u liječenju COVID-19
Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) upozorava da je potrebno ispitati učinkovitost i nuspojave ljekovitih biljaka, poput slatkog pelina (Artemisia annua), koje se odnedavno reklamiraju kao potencijalni lijek za covid-19.
WHO ističe da podupire znanstveno dokazanu učinkovitost tradicionalnih lijekova te dodaje da komplementarna i alternativna medicina imaju brojne prednosti u liječenju raznih bolesti.
Utrka za pronalaskom lijeka za covid-19 ponovno je potaknula zanimanje za biljke poput slatkog pelima (Artemisia annua).
Nešto je sumnjivo u Tanzaniji: Koza i papaja pozitivne na koronavirus
Predsjednik Tanzanije John Magufuli je, posumnjavši u vjerodostojnost inozemnih testova na koronavirus, naredio da se umjesto ljudi tajno testiraju životinje i voće te je, nakon što su pokazali pozitivne rezultate, testove proglasio tehnički neispravnima.
Magufuli, čija je vlada na meti kritika međunarodne zajednice jer je tajio podatke o broju zaraženih koronavirusom te je svoje sugrađane pozvao da se protiv covida-19 bore molitvom, kazao je da su testovi tehnički neispravni jer se pokazalo da su na virus pozitivni papaja, koza i ovca.
Pojasnio je da je od tanzanijskih snaga sigurnosti zatražio da provjere njihovu kvalitetu. Oni su nasumično prikupili uzorke koji nisu potjecali od ljudi, nego od papaje, koze i ovce.
U ZHŽ oporavljene 62 osobe, 78 bilo zaraženo korona virusom
Prema podacima Zavoda za javno zdravstvo Županije Zapadnohercegovačke 62 osobe su oporavljene.
U Županiji Zapadnohercegovačkoj do sad je 78 osoba bilo pozitivno na prisustvo korona virusa od čega s područja Širokog Brijega 60 osoba, 14 iz Gruda i 4 osobe iz Posušja. Na području Općine Grude i Posušje sve osobe su se do sad oporavile, a u Širokom Brijegu se 12 osoba smatra trenutno pozitivnim na prisustvo korona virusa.
U samoizolaciji se nalazi 307 osoba.
Prema podacima Službe za zapošljavanje ŽZH jučer 4. svibnja, 20.280 osoba je bilo zaposleno, što je u odnosu na 30. ožujka, pad od 423 zaposlene osobe.
Novih 16 slučajeva zaraze korona virusom u BiH
Od posljednjeg izvještaja o epidemiološkoj situaciji u Republici Srpskoj, u posljednja 24 časa, u Institutu za javno zdravstvo Republike Srpske izvršeno je testiranje 347 laboratorijskih uzoraka, a novi virus korona (SARS-CoV-2) potvrđen je kod još 16 osoba u Republici Srpskoj, saopćeno je iz Ministarstva zdravlja i socijalne zaštite RS.
Riječ je o pet osoba muškog i 11 osoba ženskog pola.
Dva muškarca su srednje životne dobi i tri starije životne dobi.
Jedna žena je mlađe životne dobi, pet srednje i pet starije životne dobi. Sedam osoba nije moglo da navede kontakt sa pozitivnom osobom, dok su ostale osobe imale kontakt sa ranije potvrđenim slučajevima.
Više detalja OVDJE.
Peti dan u Kantonu Sarajevo nema novih slučajeva infekcije koronavirusom
Prema današnjim podacima Zavoda za javno zdravstvo Kantona Sarajevo, tokom protekla 24 sata u Kantonu Sarajevo je izvršeno 85 laboratorijskih testiranja na prisustvo koronavirusa.
U Kantonu Sarajevo nema novih potvrđenih slučajeva infekcije ovim virusom i tako je već peti dan za redom.
Ukupan broj oboljelih od zarazne bolesti COVID-19 u KS-u i dalje iznosi 108.
“Trenutno je hospitalizirano šest pacijenata. Na bolničkom liječenju u Općoj bolnici se nalazi jedna osoba, a u izolatoriju KCUS-a pet. Nema pacijenata na respiratorima. Jučer je evidentiran oporavak 13 osoba, čime je ukupan broj oporavljenih u Kantonu sada 69. Smrtnih ishoda jučer nije bilo”, podaci su iz biltena Zavoda.
Dodaju i kako je broj aktivnih slučajeva 29.
Ministarstvo unutrašnjih poslova KS tokom protekla 24 sata nije evidentiralo niti jedan slučaj kršenja izrečenih mjera samoizolacije, dok se u prinudnoj izolaciji ne nalazi niti jedna osoba.
Na evidenciju Službe za zapošljavanje KS jučer se prijavilo 66 osoba, tako da ukupan broj novoprijavljenih, od proglašenja stanja nesreće 18. marta 2020. godine, iznosi 5.287 osoba.
Radovanović: Nije nužno da će novi talas korone biti blaži
Profesor Medicinskog fakulteta u penziji epidemiolog Zoran Radovanović ocijenio je da se u Srbiji privodi kraju prvi talas epidemije koronavirusa i da bi drugi talas uslijedio prije ljeta jedino ukoliko bi se pribjeglo naglom popuštanju mjera.
“Vjerovatnije je da će nas drugi talas zahvatiti krajem godine ili čak u januaru. Nije nužno da bude blaži od prethodnog, kako se ne samo priželjkuje, već i samouvjereno obznanjuje”, rekao je Radovanović u analizi za list Danas.
On je naveo da za sumnju u “dobroćudnost” naredne epizode Covida-19 postoje bar tri agumenta.
Novi smrtni slučaj uzrokovan korona virusom u Republici Srpskoj
Osamdesetpetogodišnja pacijentkinja iz Dervente preminula je u dobojskoj bolnici “Sveti apostol Luka” od posljedica zaraze virusom korona, saopšteno je iz ove zdravstvene ustanove.
Kako su naveli pacijentkinja je imala više udruženih oboljenja, a u bolnici je liječena od 1. maja.
U dobojskoj bolnici su hospitalizovana 42 pacijenata koji su pozitivni na virus korona, a od toga je 13 štićenika Doma za stara lica iz Dervente..
U Republici Srpskoj od virusa korona do sada su preminule 43 osobe.
Pozitivni na Covid-19 i njihove porodice nerijetko su predmet osuda i napada
Tokom pandemije koronavirusa iz više medijskih izvještaja iz cijele Bosne i Hercegovine postalo je jasno da osobe koje su pozitivne na novi koronavirus Covid-19, pogotovo ukoliko su bile hospitalizirane, pa oporavljene, vrlo često su bile stigmatizirane, odnosno odbačene i negativno obilježene od lokalne sredine. Ovo je nerijetko uključivalo i prijetnje, onemogućavanje normalnog života i druge negativne posljedice po te osobe, ali i članove porodice oboljele osobe.
Tokom terenskog rada u više gradova i klastera sa osobama pozitivnim na Covid-19, ali i u njihovom okruženju, stručni timovi Instituta za zdravlje i sigurnost hrane Zenica su se proteklih sedmica nerijetko suočavali sa svjedočanstvima, iskazima, te informacijama o negativnim iskustvima oboljelih, zaraženih i njihovih srodnika i prijatelja u lokalnim sredinama.
Problemi u odvijanju života
Osude idu do te mjere da se čak i članovima porodice osoba koje imaju ili iz područja gdje prisutan veći broj pozitivnih otvoreno prijeti na društvenim mrežama, a u neposrednom kontaktu se onemogućavaju u normalnim životnim funkcijama, kupovini, radu i životu.
“Stigmatizacija je uvijek plod neinformisanosti, neznanja i predrasuda. Nažalost, svjedoci smo da se dezinformacije, lažne informacije i sa zdravstvenog aspekta apsolutno netačne i neutemeljene tvrdnje mnogo brže šire od istine i činjenica, ponajviše zbog prirode i mentaliteta područja koje mnogo lakše prihvata laž koja se uklapa u percepciju primaoca sa manjkom činjenica nego istinu koja je nerijetko “naporna”, puna fakata, činjenica i potrebnog znanja”, ističe doc.dr. Nino Hasanica iz Instituta za zdravlje i sigurnost hrane Zenica.
Cijeli tekst pročitajte OVDJE.
Čolić: Mjere možda jesu bile stroge, ali su imale efekta
Iako je prije mjesec dana bio među najrizičnijim područjima u Bosni i Hercegovini, Tuzlanski kanton već dvadeset dana ne bilježi niti jedan zaražen slučaj od koronavirusa.
Razlog za to su mjere koje su Ministarstvo zdravstva Tuzlanskog kantona, Zavod za javno zdravstvo TK, kao i cijeli Krizni štab poduzeli kako bi se zaraza koronavirusa što manje širila.
Ministrica zdravstva TK Dajana Čolić istaknula je da zbog poštivanja tih mjera svaki dan zatvaraju klastere, te dodala kako je najvažnije da je epidemiološka situacija veoma stabilna.
– Očekujemo da takva i ostane, odnosno više se nadamo nego što očekujemo. Ukoliko bi se pojavio novi slučaj zaraze, to bi značilo i otvaranje novog klastera. Ipak, mislim da su rezultat ovako povoljne situacije mjere koje smo poduzeli – izjavila je Feni ministrica zdravstva Tuzlanskog kantona Dajana Čolić, dodavši kako se ne zna šta predstoji u narednom periodu s obzirom na mogućnost pojave drugog vala koronavirusa.
Broj mrtvih u pandemiji u svijetu prešao četvrtinu miliona
Broj smrtnih slučajeva od korona virusa prešao je brojku od četvrtine miliona u ponedjeljak nakon što se broj zaraženih popeo na 3.5 milijuna, pokazali su službeni podaci, dok nekoliko zemalja počinje ublažavati mjere karantene kojima je cilj bio obuzdati pandemiju.
Sjevernoameričke i europske zemlje imaju većinu novih smrtnih slučajeva i zaraženih u posljednjim danima, no brojke rastu u Latinskoj Americi, Africi i Rusiji.
Globalno, novih je 3.914 smrti i 75.646 novih slučajeva zaraze u posljednja 24 sata, zbog čega je ukupan broj smrtnih slučajeva porastao na 250.152 i 3.59 milijuna zaraženih. Barem 1.1. milijun ljudi oporavio je od zaraze, prema dostupnim službenim podacima.
KCUS: Testirana 372 uzorka, četiri nova pozitivna na koronavirus
U protekla 24 sata u Kliničkom centru Univerziteta u Sarajevu obavljena su 372 testiranja na prisustvo koronavirusa.
Kako je za Faktor potvrdila generalna direktorica KCUS-a prof. dr. Sebija Izetbegović pozitivnih je 16, od čega je 12 retestiranja, i samo četiri nova pozitivna.
Dvoje novih pozitivnih su iz Žepča, te po jedno iz Goražda i Maglaja.
Upravo je Maglaj ovaj grad posljednjih dana žarište korona virusa u Federaciji BiH. Do jučer, 95 građana ovog grada bilo je zaraženo korona virusom dok je 248 osoba bilo u samoizolaciji.
Zbog ukidanja mjera u SAD-u se očekuje gotovo dvostruko više umrlih od COVID-19
Po jednom od glavnih modela predviđanja širenja pandemije covida-19 u Sjedinjenim Državama u ponedjeljak je, zbog preranog izlaska iz izolacije u nekim dijelovima zemlje, znatno povećano očekivanje broja umrlih od te bolesti do 4. kolovoza, sa 72.000 na gotovo 135.000.
Po modelu Instituta za mjerenje i procjenu zdravlja (IHME) u procjeni od 29. travnja predviđalo se 72.433 umrlih do 4. kolovoza .
Taj je broj u ponedjeljak povećan na gotovo 135.000 umrlih, navodi institut u priopćenju. Do danas je službeno potvrđeno 68.000 umrlih od koronavirusa.
Ivan Đikić: “Nećemo zaustaviti pandemiju bez cjepiva”
Međunarodni znanstveni savjet Sveučilišta u Rijeci održao je videokonferenciju na temu “Visoko obrazovanje i znanost u doba ‘nove normalnosti'”, kako bi diskutirali o načinu provedbe visokog obrazovanja i znanosti u vrijeme pandemije koronavirusa.
Jedan od članova znanstvenog savjeta je i molekularni biolog Ivan Đikić koji je objasnio kako se organizirao njegov Institut na Sveučilištu Goethe u Frankfurtu gdje je direktor, piše Index.
“Kako smo mi u Njemačkoj organizirali ulogu našeg sveučilišta u koronakrizi? Nije ovo apsolutno znanje već samo iskustvo koje mogu podijeliti, a mi smo pripremu podijelili u tri faze. Podržavanje obrazovanja, nastavak znanosti i aktivnost ljudi koji rade na sveučilištu u javnosti. Ključno je da se takvim istupima i znanstvenim dokazima stane na kraj pseudoznanosti”, rekao je Đikić pa nastavio:
“Što se tiče pripreme, mi smo već u 2. mjesecu u Frankfurtu vidjeli da nam dolazi kriza, vlada nam je rekla da se pripremimo za restrikcije i pripremimo za nastavak rada. Tada smo se već pripremali za online nastavu i najvažnije je bilo napraviti najkvalitetniju nastavu od kuće da ne postoji velika rupa u komunikaciji sa studentima.
Bio je to ogroman posao da se online nastava pusti studentima. Možda je 10% znanstvenika ostalo raditi na institutu. Svu tehnologiju koju imamo smo preusmjerili na uspjeh znanstvenih radova, ulagali smo u mlade znanstvenike i to je moja poruka, da se ulaže u njih. Jedan mlađi kolega s našeg sveučilišta je završio jedan od radova i za dva dana bi trebao biti objavljen u jednom od najvećih znanstvenih časopisa na svijetu.”
Napomenuo je da se ova pandemija ne može zaustaviti bez cjepiva.
- U BiH registrovano više od 1.900 slučajeva zaraze
- Preminulo 80 osoba
- Oporavilo se više od 950 osoba