U Bosni i Hercegovini registrovano je preko 1.900 slučajeva zaraze korona virusom, preminulo je 86 osoba. Od početka pandemije oporavilo se više od 900 osoba.
“Spontano okupljanje” građana na Đurđevdanskoj litiji, reagovalo Tužilaštvo
Pristalice Srpske pravoslavne crkve iz Berana prisustvovale su Đurđevdanskoj litiji.
Građani su se okupili spontano, prenosi Radio Berane. Litija je održana uprkos zabrani javnih skupova tokom pandemije, koju je propisalo Nacionalno kordinaciono tijelo Crne Gore za zarazne bolesti.
Tužilaštvo u Beranama istražuje okupljanje gradjana na litiji Srpske pravoslavne crkve u tom gradu, uprkos zabrani javnog okupljanja u Crnoj Gori radi sprečavanja širenja korona virusa.
Broj zaraženih korona virusom u svijetu premašio 3,8 miliona
Broj osoba zaraženih korona virusom (COVID-19) u svijetu premašio je 3,8 miliona.
Prema podacima stranice “Worldometer”, broj slučajeva zaraze korona virusa u svijetu je dostigao ukupno 3.802.123.
Lideri EU i Zapadnog Balkana ponovili podršku evropskoj perspektivi regiona
Lideri Evropske unije danas su u Zagrebu na samitu sa predstavnicima zemalja Zapadnog Balkana ponovili čvrstu podršku evropskoj perspektivi regiona kao čvrstom strateškom izboru i solidarnost u krizi izazvanoj korona virusom.
U Deklaraciji usvojenoj na samitu, navodi se da su i partneri Unije iz regiona ponovo istakli svoju posvećenost evropskoj perspektivi i da kredibilnost te posvećenosti zavisi i od jasne komunikacije s javnošću i sprovođenja neophodnih reformi.
Holandija će postepeno do 1. septembra ublažavati mjere
U Holandiji će korak po korak ublažavati mjere uvedene zbog širenja nove vrste korona virusa.
Premijer Mark Rutte, rekao je da će do 1. septembra postepeno ublažavati mjere, pod uslovom da opada broj preminulih od posljedica korona virusa.
U UNICEF-om projektu učestvovali i bh. fotografi
Profesionalni fotografi širom svijeta udružili su snage u UNICEF-ovom projektu kako bi prikazali život najmlađe populacije tokom pandemije korona virusa. BBC je iz Bosne i Hercegovine objavio fotografije fotografa Harisa Čalkića i Igora Isanovića.
Stotine miliona djece pogođeni su mjerama i zabranama zbog korona virusa što može negativno utjecati na njihovo obrazovanje i mentalno stanje.
Van snage naredba o skraćenom radnom vremenu općina u KS
Štab civilne zaštite Kantona Sarajevo donio je danas Naredbu o stavljanju van snage Naredbe donesene 22. marta 2020. godine, a kojom je bilo naloženo općinskim načelnicima/gradonačelniku u Kantonu Sarajevo da radno vrijeme u općini/gradu organizuju u periodu od 9 do 13 sati, a da po potrebi i prioritetima organizuju rad izvan ovog radnog vremena.
Naredba je stupila na snagu danas, saopćeno je iz Službe za protokol i press Kantona Sarajevo.
Husain: Siromašnih više od 265 miliona, bolest pogađa i bogate
Ova godina će biti jedna od najtežih godina za gladne i siromašne u svijetu, a prema procjenama Svjetskog programa za hranu (WFP) UN-a broj onih koji će se boriti s problemom gladi mogao bi doseći rekordnih 265 miliona. Međutim, tu se ne završavaju problemi jer će ih kako je u ekskluzivnom intervjuu za N1 kazao dr. Arif Husain, glavni ekonomist WFP-a, biti još više zbog izbijanja globalne pandemije korona virusa.
“Ako pogledate na glad u svijetu, zadnje četiri godine nisu bile dobre. Počnimo sa tim da smo prije četiri godine imali tek milione onih koji gladuju zbog razloga kao što su konflikti, klimatske promjene, ekonomska nestabilnost, a danas je taj broj čak 135 miliona. To je rast od oko 70 posto. A u ovo se ne računa COVID. Sada, povrh svega toga imate virus, koji je prema našim početnim procjenama pokazao će da još 130 miliona ljudi ove godine gladovati. Tako ukupan broj gladnih iznosi otprilike 265 miliona”, kaže Husain.
Istine i laži o pandemiji
U kakvom svijetu ćemo živjeti u budućnosti? Vrijeme pandemije, lavina teorija zavjere. Kome vjerovati? Hoćemo li ikada saznati kompletnu istinu?
O ovim temama u emisiji Pandemija:istina i laž večeras su govorili šef Molekularno-dijagnostičke laboratorije Veterinarskog fakulteta Univerziteta u Sarajevu Teufik Goletić, dekan Medicinskog fakulteta u Puli Krešimir Pavelić, direktorica Instituta za onkologiju i radiologiju Srbije Danica Grujičić i geopolitički analitičar Denis Avdagić.
Ukinuto vanredno stanje u Srbiji
Poslanici u Skupštini Srbije usvojili su prijedlog za ukidanje vanrednog stanja, kao i prijedlog zakona o važenju uredbi koje su donijete tokom vanrednog stanja. Za potvrđivanje odluke glasalo je 155 poslanika, protiv nije bio niko, a uzdržan je bio jedan poslanik.
Vanredno stanje je zbog epidemije korona virusa uvedeno 15. marta, a kako Narodna skupština nije bila u mogućnosti da se sastane, tu odluku su zajednički donijeli predsjednik Srbije, predsjednica parlament i premijerka.
U Španiji vanredno stanje produženo do 24. maja
Vanredno stanje koje je počelo 14. marta u Španiji, koja je jedna od zemalja najviše pogođenih epidemijom korona virusa, produženo je do 24. maja.
Vanredno stanje koje je trebalo trajati do 9. maja, produženo je na još dvije sedmice glasanjem u parlamentu.
U Francuskoj preminulo 25.809 osoba
U Francuskoj je u posljednja 24 sata od posljedica COVID-19 preminulo 278 osoba, čime je ukupan broj povećan na 25.809.
Iz Ministarstva zdravstva navedeno je da je broj pozitivnih na COVID-19 u posljednja 24 sata povećan za 4.039 na 208.698.
Džaferović: EU najizdašniji donator Zapadnom Balkanu, a posebno BiH
Predsjedavajući Predsjedništva Bosne i Hercegovine Šefik Džaferović kazao je danas da je osnovna poruka s današnjeg samita “Evropska unija – zapadni Balkan” u Zagrebu jasna evropska perspektiva svih država zapadnog Balkana uključujući i Bosnu i Hercegovinu.
“Evropska unija nije kompletna i neće biti kompletna dok se sve države Zapadnog Balkana ne uključe u institucije Evropske unije i to je danas vrlo jasno rečeno”, istaknuo je Džaferović.
Dodik: Podrška usvajanju zajedničke Deklaracije EU i zemalja Zapadnog Balkana
Član Predsjedništva BiH iz Republike Srpske, Milorad Dodik izražava podršku usvajanju zajedničke Deklaracije Evropske unije i zemalja zapadnog Balkana, naglašavajući da je važno što cijela Evropa i njeni partneri pokazuju jedinstvo u periodu velike zdravstvene, ekonomske i društvene krize u kojoj su se našli usljed posljedica pandemije virusa korona.
HNK se sprema za život nakon korone
Sitaucija na području Hercegovačko-neretvanskog kantona se stabilizira. Do kraja mjeseca ne bi trebalo biti više pozitivnih slučajeva, poručeno na današnoj konferenciji Kriznog štaba HNK. Na redu je ekonomski oporavak koji neće biti nimalo lagan. Razmišlja se i o donošenju tzv. korona zakona za ovaj kanton.
Nakon više od mjesec dana, krizni štab HNK održao je konferenciju koja je bila otvorena i za novinarska pitanja. Stanje se stabilizira, poručila je struka. Već naredne sedmice očekuje se potpuni opravak općine Čitluk, koje je bila i najveće žarište HNK. Ukoliko ne bude novih pozitivnih slučajeva do kraja mjeseca, to će vrijediti i za cijeli kanton.
U Velikoj Britaniji više od 30.000 preminulih od posljedica COVID-19
U Velikoj Britaniji od posljedica nove vrste korona virusa preminulo je 30.076 pacijenata.
Ministar lokalne uprave Robert Jenrick potvrdio je da je u posljednja 24 sata preminulo još 649 osoba. U istom periodu registrovano je i 6.111 novooboljelih od COVID-19, čime je ukupan broj povećan na 201.101.
Tokom proteklog dana testirane su još 69.463 osobe. Od početka pandemije testirano je 1.448.010 osoba.
Ekspert: SIPA i tužilaštva nisu zakasnili u vezi sa aferom “Respiratori”
Bosna i Hercegovina je godinama poligon afera u vezi s koruptivnim krivičnim djelima. S Nerminom Kadribašićem, ekspertom za borbu protiv korupcije razgovarali smo o najnovijoj aferi “Respiratori”.
Kada je riječ o nabavci 100 respiratora on ističe da već na osnovu dostupnih informacija u medijima nedvojbeno vidi elemente koruptivnog djelovanja.
“Odabir firme je izvršen na prilično sumnjiv način i javnost s pravom postavlja pitanje kako je moguće da firma koja nema apsolutno nikakvu vrstu profesionalne reference može dobiti ovakvu vrstu ugovornog odnosa s javnom institucijom što jeste Federalna uprava civilne zaštite. Čak i ako se uspostavi da je firma „FH Srebrena malina“ imala neophodne dozvole za uvoz medicinske opreme, što je i dalje upitno zbog vremena pribavljanja dozvole, itekako je sporna činjenica da nema reference za rad u ovoj oblasti, a posebno uzimajući u obzir da je nabavka vrijedna više od 10 miliona KM”, istakao je Kadribašić.
Opada broj zaraženih: Njemačka otvara škole i sve trgovine
U Njemačkoj se postepeno ublažavaju mjere uvedene zbog širenja nove vrste korona virusa.
Njemačka kancelarka Angela Merkel održala je videosamit s liderima 16 saveznih država Njemačke kako bi se dogovorili o načinu ublažavanja mjera.
Dogovoreno je otvaranje svih radnji i postepeno otvaranje vrtića od 11. maja.
Femić: Vrši se jedan stravičan mobing
U vrijeme kada korona virus jenjava, u Republici Srpskoj desio se nagli skok zaraženih. Iz Strukovnog sindikata doktora medicine saopšteno je da je Univerzitetsko klinički centar Republike Srpske u Banjaluci postao novi klaster. Iz te ustanove su uzvratili kako to nije tačno. Gdje je istina? Pitali smo iz Strukovnog sindikata doktora medicine RS Miodraga Femića.
“Razmišljao sam se jedno određeno vrijeme da li sve to reći ili ne, bez obzira što sam ja imao zvanične podatke i što i sada imam podatke koji su ‘jedan kroz jedan’. S obzirom da sam na ovom mjestu na kojem jesam – predsjednik Strukovnog sindikata i ljekar, moja moralna obaveza je bila da 21 poziv prema meni, što ljekara, što zaposlenih medicinskih radnika, da izjavim to što sam izjavio i da im pomognem i zaštitim njihovo zdravstveno stanje i njihove živote”, kazao je Femić.
U svijetu od COVID-19 umrlo više od 260.000 ljudi
U svijetu je od posljedica zaraze korona virusom (COVID-19) preminulo više od 260.000 ljudi.
Prema podacima stranice “Worldometer”, broj umrlih od korona virusa u svijetu je dostigao 260.448, a broj zaraženih 3.768.063.
Krešić: Ruski vojnici nisu mogli zloupotrijebiti situaciju dolaskom u Mostar
Humanitarna pomoć ruskih vojnih stručnjaka koja je nuđena BiH je trebala biti prihvaćena jer je to bilo potrebno BiH u ovom trenutku, rekao je zamjenik ministra odbrane BiH Mijo Krešić.
Govoreći za Dan uživo, istakao je kao su bila u pitanju različita načela te da se nije na isti način gledalo.
“Radi se o ekipi koja je bila u BiH, o kojoj se sve znalo oko prvog i drugog ulaska. Zastupam tezu jednakog pristupa i bojim se da će u narednom razdoblju i pripadnici nekih drugih vojski biti u BiH i pružati podršku u uvjetima proglašenja prirodne i druge nesreće. Ovdje se napravila jedna akrobacija. Zahtjev je upućen prema pogrešnim institucijama i došli smo do toga da aktivnost nije realizovana. Trebalo je prihvatiti niti jednog trenutka ne dovodeći u pitanje tražitelja pomoći i opredijeljenosti pristupa NATO-u i EU i naš odnos spram ukupne situacije u BiH”, rekao je Krešić.
Kako su predstavnici Belgije, Njemačke i SAD reagovali na Inzkov izvještaj
Predstavnici Belgije i Njemačke u Vijeću sigurnosti UN-a su iskazali podršku Izvještaju Valentina Inzka, te istakli da se ne smije dozvoliti prekrajanje historije i naglasili značaj odavanja poštovanja žrtvama genocida.
Više pročitajte OVDJE.
Kolić: Niz činjenica za koje je javnost dosada bila uskraćena
Kadrija Kolić, pravni zastupnik direktora Federalne uprave civilne zaštite Fahrudina Solaka, obratio se se saopštenjem za javnost, kako tvrdi, da bi “iznio niz činjenica za koje je javnost dosada bila uskraćena, a koje umnogome mogu promijeniti percepciju o slučaju nabavke respiratora iz Kine”.
Više nepravilnosti u nabavci maski
Kantonalna uprava civilne zaštite KS dostavila je 7. aprila Uredu za borbu protiv korupcije i upravljanje kvalitetom KS Iinformaciju o javnim nabavkama koje je provela od 1. marta ove godine do okončanja prirodne i druge nesreće uzrokovane korona virusom. Među njima je i javna nabavka zaštinih maski koju su izvršili od preduzeća registrovanog za njegu i održavanje tijela Panta Rei. Utvrđeno je nekoliko nepravilnosti.
Kako su za N1 rekli iz Ureda za borbu protiv korupcije, KUCZ KS je od 1.3.do 6.4. imala 19 postupaka javnih nabavki od kojih je 12 pokrenuto i realizovano nakon proglašenja stanja nesreće i odnose se na nabavku sredstava za prevenciju i zaštitu od korona virusa.
Izetbegović o smjeni Šabanovića: Jedva sam dočekala da to završim
Direktorica kliničkog centra Univerziteta u Sarajevu, profesorica Sebija Izetbegović, komentirala je za N1 televiziju aktuelnosti u vezi sa stanjem na Kliničkom centru, osobito nakon vijesti da je suspendiran šef Klinike za abdominalnu i opštu hirurgiju Jusuf Šabanović, nakon što se našao u središtu skandala zbog proslave rođendana u društvu niza javnih ličnosti, koje su skupa s njim prekršile epidemiološke mjere.
“Kolega Šabanović, istina, imao je proslavu. Napravljena je nepotrebna glupost. Bio je šef Odjela za opštu i abdominalnu hirurgiju. Više to nije. Nakon što je prekršio pravila koja su propisana za sve, bez obzira na titulu i status, obavješten je da ne dolazi na posao da ne bi ugrozio bolesnike i uposlenike. To je klasična procedura. Nisu imali nikakvu zaštitu, nisu poštovali fizičku udaljenost”, kazala je za N1 dr. Sebija Izetbegović te je dodala kako je Šabanović dobio uputu da se javi epidemiologu.
Pripadnici OSBiH angažirani na dezinfekciji objekata u Maglaju
U borbi protiv širenja korona virusa, postrojba Oružanih snaga Bosne i Hercegovine (OSBiH) za atomsko-biološko-kemijsku odbranu (ABKO) danas je obavila dezinfekciju prostora u Maglaju.
Pripadnici Satnije ABKO i Deminerske bojne OSBiH djelovali su na osnovu zahtjeva Općine Maglaj, sukladno procedurama za angažiranje resursa OSBiH za pomoć civilnim strukturama vlasti u vanrednim okolnostima.
U roku od 34 sata od ispostavljenog zahtjeva, na izvršenje dezinfekcije prostora, objekata i javnih površina u općini Maglaj, upućena je specijalistička postrojba privremenog sastava Brigade taktičke potpore (brTP), koju čine specijalistički timovi Satnije ABKO i najiskusniji timovi medicinskih tehničara iz sastava Deminerske bojne.
Rusi žestoko kritikovali Inzka: Demonizacija Srba
Visoki predstavnik u BiH Valentin danas je predstavio izvještaj o stanju u BiH pred Vijećem sigurnosti UN-a.
“U BiH i dalje postoje neki koji ne priznaju genocid u Srebrenici i pokušavaju revidirati historiju. To mora prestati. Moramo se okupiti i poštovati tuđu bol i prestati sa negiranjem genocida i holokausta.
Međunarodna zajednica ne smije zanemariti situaciju u BiH kao što to radimo proteklih 25 godina. Trebamo biti strpljivi sa BiH. Naposlijetku će mir i stabilnost prevagnuti”, kazao je Inzko.
Predstavnik Rusije Vasilij Nebenzja je iznio niz kritika na Izvještaj Valentina Inzka.
Kako zabaviti i edukovati djecu tokom pandemije
Zbog pandemije korona virusa vrtići i škole ne rade, te tako oni najmlađi vrijeme provode u svojim domovima, ili na otvorenom, ali u danima u kojima je dozvoljen izlazak djeci ispod 18 godina. Kako bi im vrijeme pandemije prošlo na zabavan, kreativan i edukativan način, brojni autori i autorice, kao i glumci i glumice, uključili su se u stvaranju online sadržaja za najmlađe.
“Dobro veče svijete, djeco sunčana, dobro veče, neka se i odrasli i noćas sjete od djece nema ništa preče.”
Ovom rečenicom Slavko Klisura iz Goražda svako veče pozdravlja najmlađu publiku. “Sunčani razred” je nastao iz želje da djeci otvori virtuelni prozor u svijet, kroz koji će oni pokazati svu raskoš svog talenta, mašte i neograničene kreativnosti.
FLYBOSNIA o letu u Kinu: Detalje ne iznosimo u javnost
Politika društva kompanije FLYBOSNIA jeste da su detalji svake pojedinačne saradnje poslovna tajna, te poštujući poslovni kodeks, ali i sve naše klijente, iste ne iznosimo u javnost, kazali su danas za N1 odgovarajući na upit o detaljima leta kojim je u BiH, 80 respiratora dopremljeno iz Kine.
”Važno je ovdje napomenuti da se cijene svih naših kargo transport letova za Kinu rade na bazi identičnog cjenovnika, kao i da je I pomenuti direktan let Peking – Sarajevo protekao uredno, u skladu s pravilima struke i nauke, bez odstupanja”, kazali su nam iz ove kompanije uz pohvalu pilotima koji su ”pokazali spremnost i požrtvovanost”.
Dačić: Srbija može da otvori svoje granice
Ministar vanjskih poslova Republike Srbije Ivica Dačić izjavio je u srijedu da ta zemlja može da otvori svoje granice, ali i dodao da nigdje ne postoji režim slobodnog prelaska državne granice.
“U mapi puta koji je Europska unija napravila, otvaranje granica ne spada u prve mjere koje će se primijeniti, a neke zemlje to ne planiraju prije lipnja”, kazao je on.
Kada građani mogu očekivati otvaranje kafića i ljetnih bašti
Sektor turizma u Federaciji BiH je u posebno lošoj ekonomskoj situaciji, zbog mjera koje su poduzete u cilju sprečavanja zaraze korona virusom.
Kako N1 saznaje, danas je u Sarajevu održan sastanak pomoćnika federalnog ministra zdravstva, Gorana Čerkeza i šefa Službe za epidemiologiju Zavoda za javno zdravstvo Sanjina Muse s predstavnicima sektora hotelijerstva, turističkih vodiča, avioprijevoznika i drugih.
Na naše pitanje, da li je dogovoreno moguće ublažavanje mjera koje bi vratile “u život” turizam u BiH, pomoćnik federalnog ministra zdravstva Goran Čerkez odgovorio je da se oni vode epidemiološkim mjerama…
Miladinović: U jučerašnjim akcijama oduzeta dva računara i dokumentacija
Policijski službenici Državne agencije za istrage i zaštitu tokom jučerašnjih akcija u Kantonu Sarajevo otkrili su i privremeno oduzeli dva računara i poslovnu dokumentaciju te forenzički pohranili podatke s još jednog računara, rekao je danas za N1 portparol SIPA-e Luka Miladinović.
”Postupajući po naredbama Suda BiH i Tužilaštva BiH policijski službenici Državne agencije za istrage i zaštitu jučer su na području KS dvije lokacije
Salčin za N1: Upozoravao sam Vladu FBiH, sada neka odgovaraju
Đenan Salčin, direktor Agencije za javne nabavke Bosne i Hercegovine, u razgovoru za N1 kazao je kako je razlog njegovog prisustva na sjednici Vlade FBiH, održanoj 16. marta, bio jer je dobio informaciju kako je pokrenuta Inicijativa od Federalne vlade ka suspenziji Zakona o javnim nabavkama dok traje pandemija korona virusa.
Kako je dodao Salčin, njegova proaktivna uloga na sjednici je bila da “pokušam pojasniti predstavnicima Vlade, jer je bila proširena sjednica šta podrazumijeva izuzeće Zakona o javnim nabavkama, član 10. kada se on može koristiti, i kada se može koristiti taj pregovarački postupak bez obavještenja”.
Zenica: Džematlije uz poštivanje mjera obavili namaz
Vjernici islamske vjeroispovijesti u Bosni i Hercegovini nakon ublažavanja mjera protiv širenja koronavirusa ponovo imaju mogućnost klanjanja dnevnih namaza u džamijama, uz poštivanje mjera.
Džamije su prethodnih sedmica bile zatvorene zbog pandemije koronavirusa, a uz poštivanje mjera, vjernicima je omogućeno klanjanje dnevnih namaza, odnosno podne, ikindija i džuma-namaza.
Kako je rekao imam Sultan-Ahmedove (Čaršijske džamije) u Zenici, Enes Beganović, islam je vjera reda i discipline te da je današnje obavljanje namaza uz poštivanje mjera još jedan dokaz toga.
UKC RS reagovao na pismo BH novinara
Odjeljenje Univerzitetskog kliničkog centra Republike Srpske za kabinetske i poslove informisanja smatra nekorektnim pismo Udruženja BH novinari i Linije za pomoć novinarima u kojem su generalnog direktora UKC-a Vladu Đajića optužili za iznošenje prijetnji.
U saopštenju se navodi kako se “iz izjave za N1 jasno čuje da generalni direktor UKC-a RS prof. dr. Vlado Đajić nikome nije prijetio, već samo navodio da u UKC-u RS, kao i u svakoj drugoj ozbiljnoj ustanovi, postoji Služba za odnose sa javnošću, koja prati sve što mediji izvještavaju o našoj ustanovi, odnosno mi, Vaše kolege novinari i saradnici za informisanje, a ne neke ‘tajne službe’, kako ste nas u pismu okarakterisali”.
EU najavila recesiju “historijskih razmjera”
Evropska unija prognozra “recesiju historijskih razmjera” zbog uticaja koronavirusa, a koji će, kako se predviđa, stvoriti ekonomski pad veći od sedam posto.
Ovo predviđanje iskazano je u prvoj službenoj prognozi štete koju je nanijela pandemija na ekonomiju bloka.
Očekuje se da će se ekonomija u 27-članom bloku ove godine smanjiti za 7,5 posto, prije nego što će porasti za oko 6,0 posto 2021. godine. Grupa 19 zemalja koje koriste euro kao svoju valutu primjetit će rekordan pad od 7,75 posto ove godine i rasti će 6,25 posto u 2021. godini, navela je Evropska komisija u proljetnoj ekonomskoj prognozi.
Arapović: Hercegovina bez novih slučajeva, izliječeno 205 pacijenata
Prema informacijama Kriznog štaba HNK, tokom protekla 24 sata testirano je 239 osoba i nije bilo pozitivnih slučajeva na korona virus. U Covid bolnici u Mostaru trenutno se nalazi sedam bolesnika od kojih su dva na respiratoru i u teškom stanju.
Kako je rekao dr. Jurica Arapović, tri bolesnika su na potpornoj tepraiji kisikom, dok su ostali stabilno. Tokom jučerašnjeg dana, dva bolesnika su otpuštena iz bolnice.
“Do sada smo imali 388 Covid bolesnika iz tri kantona, od 5.203 testiranih. Nažalost, imali smo 17 smrtnih ishoda, od kojih je 10 muškaraca, a sedam žena. Prosječna dob je 73 godine. Najmlađa osoba koja je preminula je imala 53 godine, a najstarija 98 osoba. Od ukupnog broja bolesnih 63 ih se liječilo u SKB Mostar i svi su imali teške i srednje teške kliničke slike. Do sada je izliječeno 205 pacijenata”, rekao je Arapović.
Kazao je kako ga raduje informacija što zadnjih 15 dana HNK bilježi stagnaciju broja bolesnika što se može shvatiti kao dobar rad epidemiloga, infektologa, anesteziologa, ljekara i medicinskog osoblja domova zdravlja i drugih. Zahvalio se SKB Mostar na radu i Vladi na pomoći.
Više čitajte OVDJE.
Pravila po kojima će kafići u RS-u raditi od 11. maja
Republički štab za vanredne situacije RS donio je jučer mjeru da od 11. maja počinju raditi ugostiteljski objekti. Institut za javno zdravstvo RS izdao je uputstvo za postepeno ublažavanje mjera za kafiće, restorane i dr.
Ovi ugostiteljski objekti mogu organizovati rad isključivo u baštama objekata, a radno vrijeme će biti od sedam ujutro do 19 sati.
“Stolovi u bašti se postavljaju tako da postoji distanca od dva metra između osoba koje sjede za različitim stolovima. Za jednim stolom maksimalno mogu sjediti tri osobe osim ako se ne radi o članovima jednog domaćinstva”, navodi se u uputstvu.
Ugositeljski objekti moraju osigurati dezinfekciju ruku na ulazu u baštu, a osobolje mora držati fizičku distancu od dva metra. I gosti i osoblje moraju imati maske i rukavice.
“Piće i hranu treba platiti na mjestu koje je odvojeno od mjesta za izdavanje/preuzimanja narudžbe: jedna osoba preuzima narudžbu i naplaćuje, a druga izdaje naručeno. Ukoliko to nije moguće organizovati, zaposleni moraju obavezno između naplate i izdavanja narudžbe dezinfikovati ruke i pult na kome se vrši istovremeno naplata i izdavanje narudžbe”, navodi se u uputstvu.
Iz Instituta za javno zdravstvo RS navode kako je poželjno korištenje jednokratnih čaša i drugog posuđa.
“Obavezna je dezinfekcija stolova poslije odlaska svakog gosta, a dezinfekcija prostora, površina i sanitarnih čvorova najmanje dva puta dnevno, po potrebi i češće. Potrebno je osigurati pridržavanje najviših higijenskih standarda u skladu sa preporukom Instituta za javno zdravstvo Republike Srpske”,zaključuje se u uputstvu.
Institua za javno zdravstvo RS izdao je uputstva i za frizerske salone, zanatske radnje, teretane na otvorenom, knjižare i druge radnje. Više informacije potražite na zvaničnoj Facebook stranici Instituta.
Njemačka pred valom popuštanja restrikcija
Njemačka vlada i predstavnici saveznih pokrajina dogovorili su načelno popuštanje mjera u borbi protiv pandemije koronavirusa s mogućnošću ponovnog pooštrenja u slučaju porasta broja zaraženih, javljaju njemački mediji u srijedu.
Prema nacrtu prijedloga, o kojem danas raspravljaju njemačka vlada na čelu s kancelarkom Angelom Merkel i premijeri saveznih pokrajina, na koji se poziva nekoliko medija, savezna vlada u najvećoj mjeri saveznim pokrajinama prepušta donošenje odluka o daljnjem popuštanju mjera.
“Radi se o drugom velikom valu ukidanje restrikcija”, stoji u dokumentu.
Tako bi trebala popustiti ograničenja u sektoru obrazovanja, maloprodaje i sporta. Razmak od najmanje 1,5 metara vrijedi do daljnjeg, a velike manifestacije su i dalje zabranjene do kraja kolovoza.
Ivan Đikić: Nova strategija u liječenju COVID-19
Hrvatski znanstvenik sa Sveučilišta Goethe u Frankfurtu s kolegama na uvid je javnosti dao istraživanje moguće dvostruke terapije protiv COVIDa-19.
Grupa znanstvenika sa Instituta za biokemiju II Sveučilišta Goethe u Frankfurtu na Maini sa suradnicima prepoznali su proteazu PLpro koronavirusa SARS-CoV-2, sličnu papainu, kao osnovni virusni enzim ali i moguću slabu točku ovog virusa koja bi čak mogla biti i njegovom Ahilovom petom.
PLpro je potreban za procesiranje virusnih polipeptida i sastavljanje novih virusnih čestica unutar ljudske stanice. Dodatno, SARS-CoV-2 koristi ovaj enzim kako bi utišao odgovor imunog sustava na njegovu prisutnost te pomaže virusnoj modulaciji da rad domaćeg imunog sustava okrene u svoju korist.
Musa: Svijet je u ranoj fazi pandemije, pripremamo se za sezonu gripe najesen
Šef Službe za epidemiologiju Zavoda za javno zdravstvo FBiH Sanjin Musa kazao je kako ublažavanje mjera mora biti postepeno i kontrolirano kako bi se omogućilo praćenje potencijalnih neželjenih posljedica. Istakao je kako je cijeli svijet u ranom stadiju pandemije i da slijedi duži period borbe s korona virusom.
Odgovarajući na pitanja novinara, Musa je rekao da za sada nema značajanijih promjena kada su u pitanju biološke i epidemiološke karakteristike korona virusa.
“Poredeći s virusom SARS-CoV-1, on je bio patogen i prilagođavao se domaćinu, ali u ovom trenutku nemamo nove podatke od SARS-CoV-2. Karakteristike će se pojavljivati u budućnosti”, rekao je Musa.
Čitajte više OVDJE.
FBiH: Testirana 603 uzorka, potvrđeno 11 novih slučajeva korona virusa
U protekla 24 sata u Federaciji Bosne i Hercegovine testirana su 603 uzorka. Potvrđeno je 11 novih slučajeva korona virusa.
Novi slučajevi registrirani su u Unsko-sanskom (Bihać, Cazin i Bosanski Petrovac) i Zeničko-dobojskom kantonu (Zavidovići).
Na području Federacije BiH do sada je testiran ukupno 20.481 uzorak. Do sada je COVID-19 potvrđen kod 953 osobe.Trenutno je 398 aktivnih slučajeva – oboljelih od COVID-19 u FBiH.
Zaključno s današnjim danom oporavila su se 522 pacijenta, 7 pacijenata oporavilo se u protekla 24 sata. Zabilježena su ukupno 33 smrtna slučaja.
Trenutno je u Federaciji BiH hospitalizirano 38 pacijenata, tri pacijenta su na respiratoru.
Podijeljeni respiratori za pet bolnica u Republici Srpskoj
Zaključkom Republičkog štaba za vanredne situacije bolnicama u Republici Srpskoj podijeljeno je osam respiratora kako bi im bili na raspolaganju za liječenje pacijenata oboljelih od bolesti izazvane virusom korona.
Tri respiratora dodijeljena su Univerzitetskom kliničkom centru Republike Srpske u Banjaluci, a dva bolnici “Dr Mladen Stojanović” u Prijedoru, navedeno je u zaključku Republičkog štaba za vanredne situacije.
Po jedan respirator dobili su bolnice u Gradišci i Zvorniku, te Univerzitetska bolnica u Foči.
Štab je obavezao bolnice da respiratore preuzmu iz centralnog skladišta za prijem donacija u Banjaluci.
Šesti dan u Kantonu Sarajevo nema novih slučajeva infekcije koronavirusom
Prema današnjim podacima Zavoda za javno zdravstvo Kantona Sarajevo, tokom protekla 24 sata u Kantonu Sarajevo je izvršeno 102 laboratorijskih testiranja na prisustvo koronavirusa.
U Kantonu Sarajevo šesti dan zaredom nema novih potvrđenih slučajeva infekcije ovim virusom. Ukupan broj oboljelih od zarazne bolesti COVID-19 u KS-u i dalje iznosi 108.
“Trenutno je u izolatoriju na KCUS-u hospitalizirano pet pacijenata, dok na bolničkom liječenju u Općoj bolnici nema pacijenata. Isto tako nema pacijenata na respiratorima. Jučer je evidentiran oporavak 10 osoba, čime je ukupan broj oporavljenih u Kantonu sada 79. Smrtnih ishoda jučer nije bilo”, podaci su iz biltena Zavoda.
Dodaju i kako je broj aktivnih slučajeva 19.
Ministarstvo unutrašnjih poslova KS tokom protekla 24 sata evidentiralo jedan slučaj kršenja izrečenih mjera samoizolacije, dok se u prinudnoj izolaciji ne nalazi niti jedna osoba.
Na evidenciju Službe za zapošljavanje KS jučer se prijavilo 68 osoba, tako da ukupan broj novoprijavljenih, od proglašenja stanja nesreće 18. marta 2020. godine, iznosi 5.377 osoba.
U Wuhanu se učenici postepeno vraćaju u školske klupe
Uz maske, detektore za temperaturu i socijalno distanciranje gimnazijalci završnih razreda su se vratili u školske klupe u Wuhanu, kineskom gradu gdje je epidemija Covida-19 počela krajem prošle godine prije nego što se proširila na cijelu planetu.
Poslije četiri mjeseca đaci, u školskoj uniformi, su se vratili s maskama na licu, poslije prolaza kroz infracrvene kamere da bi se detektovala moguća temperatura.
Sjedili su za individualnim stolovima razdijeljenim po metar naspram svojih nastavnika koje su prvi put vidjeli uživo od januara, prije nego što je u Wuhanu i provinciji Hubei uveden karantin. Od tada su đaci Wuhana kao i ostatka zemlje pratili nastavu preko interneta.
Crna Gora: Izliječena 261 osoba, nema novozaraženih korona virusom
nstitut za javno zdravlje Crne Gore analizirao je od posljednjeg presjeka 112 uzoraka među kojima nije bilo novih slučajeva infekcije virusom korona.
Iz Instituta za javno zdravlje navode da je broj oporavljenih osoba povećan na 261.
U Crnoj Gori je trenutno oboljelo 55 osoba, i to: u Podgorici 29, Ulcinju 10, Baru šest, Gusinju i Plavu po tri, te u Tuzima, Nikšiću, Bijelom Polju i Herceg Novom po jedna osoba.
Od početka epidemije u Crnoj Gori je od Covida-19 umrlo osam osoba.
Šesti smrtni slučaj danas od korona virusa u BiH
U Bolnici “Sveti apostol Luka” u Doboju od virusa korona preminuo je osamdesetdvogodišnji pacijent iz Broda, koji je imao više pridruženih oboljenja, saopšteno je iz ove ustanove.
Preminuli je u Službu za infektivne bolesti bolnice stigao iz Doma za stara lica iz Dervente.
Juče je u dobojskoj bolnici od virusa korona umrla osamdesetpetogodišnja pacijentkinja iz Dervente koja je imala više pridruženih oboljenja.
Još jedan smrtni slučaj od posljedica korona virusa, preminula žena iz Gacka
U Republici Srpskoj danas je zabilježen još jedan smrtni slučaj od posljedica korona virus, ovog puta u trebinjskoj bolnici.
Preminula je starija žena iz Gacka, koja se liječila u bolnici od 3.5. i bila je na respiratoru.
U posljednja 24 sata, u RS je zabilježeno 5 smrtnih slučajeva, te 30 novih osoba pozitivnih na korona virus.
Šeranić: Među zaraženima i doktor, testirano preko 1.000 zdravstvenih radnika
Ministar zdravlja Republike Srpske Alen Šeranić rekao je na današnjoj pres-konferenciji kako je više od hiljadu testiranih zdravstvenih radnika na teritoriji ovog bh. entiteta.
Šeranić je na konferenciji za novinare u Banjaluci istakao da je procenat pozitivnih vraćen na nivo od oko pet posto koji je bio prije proteklog vikenda kada je došlo do rasta broja zaraženih.
“Među zaraženima je i jedan doktor bolnice u Nevesinju. Testirana su i 102 uzorka kod radnika Univerzitetskog kliničkog centra Republike Srpske, te 38 zaposlenih u drugim zdravstvenim ustanovama i svi nalazi su bili negativni”, naglasio je Šeranić.
Više čitajte OVDJE.
Broj zaraženih osoba u Republici Srpskoj prešao 1.000
U prethodna 24 sata u Repubici Srpskoj testirano je 659 uzoraka na korona virus, od kojih je pozitivno 30, saopštio je na press konfenerenciji Alen Šeranić, ministar zdravlja RS.
Do danas u RS kod 1.015 osoba je potvrđen korona virus, oporavilo se 391, preminulo je 48 osoba.
Testirano je ukupno 15.479 osoba.
Na UKC RS preminule četiri osobe kod kojih je potvrđen korona virus
U protekla 24 sata u Univerzitetskom kliničkom centru Republike Srpske preminula su tri muškarca i jedna žena kod kojih je potvrđeno prisustvo novog korona virusa.
Riječ je o dva pacijenta iz Kozarske Dubice starosti 65 i 74 godine, koji su imali više hroničnih udruženih oboljenja, saopćeno je iz UKC RS.
Takođe, kako navode u saopćenju, preminuli su sedamdesettrogodišnja pacijentkinja iz Oštre Luke koja je bolovala od više hroničnih udruženih oboljenja i osamdesetsedmogodišnji pacijent iz Gradiške isto sa hroničnim udruženim oboljenjima.
Od 490 testiranih uzoraka 11 je pozitivnih na COVID-19
Klinički centar Univerziteta u Sarajevu testirao je u posljednja 24 sata 490 uzoraka na COVID-19.
Od ukupnog broja testiranih, pozitivnih na koronavirus je bilo 11, potvrdila je prof. dr. Sebija Izetbegović, generalna direktorica Kliničkog centra.
Pozitivni su uzorci iz Zavidovića, Bihaća, Bosanskog Petrovca i Cazina.
Od danas bez rukavica na javnim mjestima u RS
Republički štab za vanredne situacije donio je na današnjoj sjednici odluku da se od danas ukida obaveza nošenja rukavica na javnim mjestima
Na otvorenim površinama više nisu potrebne rukavice, ali ostaje obaveza nošenja maski. U zatvorenom prostoru obavezne su i maska i rukavice.
Također, od danas, na Đurđevdan, policijski čas će početi u 15 sati i trajat će do četvrtka do 5 sati.
Jučer je donesena i odluka da od ponedjeljka počinju da rade i kafići, frizeri, javni prevoz, igre na sreću, vrtići, teretane na otvorenom, privatni zubari…
Capak: Na plažama će biti komunalni redari koji će paziti da nema gužve
Ravnatelj Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo Krunoslav Capak u HRT-ovoj emisiji Dobro jutro, Hrvatska komentirao je kako će, obzirom na epidemiju koronavirusa, izgledati odlazak na more ovo ljeto.
“Sigurno ćemo ići na more, ja jedva čekam otići na more”, rekao je Capak, dodavši da je pitanje kako će turizam biti organiziran.
Objasnio je i kako će izgledati plaže.
“Ako bude povoljna epidemiološka situacija, neće biti gužve na plažama, u kafićima… Bit će komunalni redari, vlasnici plaža, grad ili hotel će se morati brinuti o tome da ne dođe do kontakta, neće biti ručnik do ručnika, ležaljka do ležaljke, jer virus je još uvijek tu”, rekao je Capak.
Što se tiče otoka i odlaska na otoke, Capak je rekao da će se stanovnici otoka, žele li da im gosti i turisti dođu, morati prilagoditi novom načinu života.
Sanofi planira uključiti tisuće ljudi u ispitivanje cjepiva protiv koronavirusa
Francuska farmaceutska tvrtka Sanofi SA namjerava uključiti tisuće ispitanika u testiranja eksperimentalnoga cjepiva protiv koronavirusa, koje razvija s tvrtkom GlaxoSmithKline Plc., a s nekoliko zemalja počeli su i razgovori o narudžbi, pokaže li se cjepivo uspješnim.
Sanofi razvija dva moguća cjepiva za sprječavanje COVID-a 19, bolesti koju uzrokuje novi koronavirus te, kako su izvijestili, istražuju nekoliko mogućnosti za njegovu proizvodnju, uključujući i nove suradnje kojima bi se osiguralo da mogu odgovoriti na potražnju, pokaže li se bilo koji od tih programa uspješnim.
Farmaceutske tvrtke žurno nastoje razviti lijekove i cjepiva za vrlo zarazni koronavirus koji je uzrokovao smrt više od 255 tisuća ljudi u svijetu, zarazio više od 3,6 milijuna ljudi i poharao gospodarstva diljem svijeta.
Trump poziva Kinu da otkrije sve o podrijetlu koronavirusa
Američki predsjednik Donald Trump u utorak je pozvao Kinu da bude transparentna u pogledu početka širenja zaraze novim koronavirusom, od kojega je od početka pandemije umrlo više od 250 tisuća ljudi.
Trump je prije odlaska u Arizonu najavio da će Sjedinjene Države objaviti izvješće o podrijetlu virusa, ali nije iznio pojedinosti niti je rekao kada će izvješće biti objavljeno. “Sigurno ćemo izvijestiti o tome u dogledno vrijeme”, rekao je Trump novinarima.
Premda Kinu ističu kao izvorište izbijanja zaraze i upozoravaju da će je držati odgovornom, Trump i dužnosnici njegove administracije iznose različita mišljenja o izvorištu zaraze. U nedjelju je državni tajnik Mike Pompeo rekao da postoje “znatni dokazi” o tome da se zaraza proširila iz Instituta za virologiju u Wuhanu, ne opovrgavajući međutim zaključak američkih obavještajnih službi da virus nije stvoren u laboratoriju.
Više čitajte OVDJE.
- U BiH registrovano više od 1.900 slučajeva zaraze
- Preminulo 86 osoba
- Oporavilo se više od 900 osoba