"Srebrenica je za svijet definirajući moment koji nas je trebao naučiti štošta o kolektivnoj sigurnosti i moralu", izjavila je između ostalog u ekskluzivnom intervjuu za N1 ratna reporterka CNN-a Christiane Amanpour.
Stravične slike tog kobnog 11. jula 1995. godine iz, tada, UN-ove zaštićene enklave Srebrenica, i dalje lede krv u žilama.
Tadašnji general, danas, pred Međunarodnim sudom u Haagu, osuđeni ratni zločinac Ratko Mladić, izvršio je svoju zlu namjeru i počinio najstravičniji zločin počinjen na europskom tlu nakon Drugog svjetskog rata. Četvrt stoljeća je od genocida u Srebrenici.
Jedna od najvažnijih ličnosti ‘90-ih godina na Balkanu, a čiji je glas bio glas plača nevinih civila, bio je taj koji je ona u svijet prenijela onima koji taj plač nisu čuli. Ili nisu razumjeli. ili, pak, nisu željeli razumjeti. Bila je to, tada, mlada reporterka koja je prvu životnu lekciju istinske ljudske patnje morala naučiti upravo u Bosni i Hercegovini.
Ekskluzivno za N1 CNN-ova ratna reporterka Christiane Amanpour govorila je o svojim iskustvima u ratnoj Bosni i Hercegovini.
“Bosna me je naučila najtežim životnim lekcijama, posebno onu o ljudskom dostojanstvu. Objektivnost je ono čime se moje kolege i ja vodimo, ali sam često bila kritizirana od strane onih koji se nisu htjeli uplitati u Bosnu. Kritizirana sam zato što sam izabrala stranu koje sam se držala. No, kada kažemo objektivnost, to ne znači da lažno stvarati ekvivalente koje ne postoje. U Bosni je bilo vrlo jasno ko je žrtva, a ko agresor. Istina je naposlijetku i izašla na vidjelo“, rekla je Amanpour za N1.
“Negiranje i glorifikacija genocida posljednja je faza izvršenja ovog zločina, najstravičnijeg nakon holokausta. Negatori genocida, oni najglasniji, predsjednik Srbije Aleksandar Vučić, srbijanska premijerka Ana Brnabić i član Predsjedništva Bosne i Hercegovine Milorad Dodik, kao politički lideri, i dalje ne uspijevaju ujediniti decenijama razjedinjene zajednice na Balkanu. Srebrenica je za svijet definirajući moment koji nas je trebao naučiti štošta o kolektivnoj sigurnosti i moralu“, izjavila je to u ekskluzivnom intervjuu za N1 ratna reporterka CNN-a Christiane Amanpour.
“Potpuna politička stabilnost i pravda nisu dosegli svoj nivo. Ali, u pojedinim segmentima jesu. Posebno kada su u pitanju oni koji su planirali i izvršili ovaj teror, izvedeni su pred pravdu u Haagu. I zadovoljna sam zbog toga, ne na ličnom nivou, nego na nivou ljudskih prava i pojedinačne i kolektivne odgovornosti“, rekla je Amanpour reporterki N1 Iki Ferrer Gotić.
“Samo smo govorili istinu. I time smo i mi postali sudionici u cijeloj ovoj priči. Mi smo bili svjedoci i to je, smatram, bilo vitalno. ‘Nikada više’ se ponovo događalo u ‘90-ima, na Balkanu, u Europi, u zemlji koja je samo deceniju ranije bila domaćin zimskih olimpijskih igara. Ono što se dogodilo u Sarajevu, drugim gradovima i selima, pa naposljetku u Srebrenici, odredilo je našu generaciju i način na koji posmatramo kolektivnu sigurnost i moral“, dodala je CNN-ova ratna reporterka za N1.
Cijeli intervju s Christiane Amanpour pogledajte u videu:
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad