Povodom obilježavanja 25. godišnjice genocida u Srebrenici, porodicama žrtava, prisutnim gostima na komemoraciji i građanima u Bosni i Hercegovini i svijetu obratio se ministar vanjskih poslova Belgije Philippe Goffin.
“Danas komemoriramo genocid u Srebrenici jula 1995. godine. Prije dvadeset pet godina, više od 8.000 nevinih ljudi, većinom muškaraca i dječaka je ubijeno. To je bio najgori masakr u Evropi od Drugog svjetskog rata. U ime Belgije i naroda Belgije, želim izraziti moju solidarnost sa djecom, porodicama i prijateljima žrtava čiji su životi tako brutalno uzeti prije 25 godina”, kazao je Goffin.
On je u svojoj poruci naveo da je dužnost prema žrtvama i budućim generacijama osigurati da se zločini poput onog u Srebrenici 1995. godine nikada ne ponove.
“A da se istorija ne bi ponavljala, nikada ne smijemo zaboraviti šta se desilo u Srebrenici. I ono što se desilo moramo nazvati pravim imenom: genocid, što je i ustanovljeno od strane Međunarodnog krivičnog suda za bivšu Jugoslaviju. Međutim, mnogi nastavljaju negirati ili minimizirati genocid u Srebrenici. Mišljenje Evropske komisije o aplikaciji Bosne i Hercegovine za članstvo u EU je vrlo jasno: Negiranje genocida i revizionizam su u suprotnosti sa najosnovnijim evropskim vrijednostima. Zato moramo reagovati kada se genocid i ratni zločini negiraju”, naveo je ministar vanjskih poslova Belgije u svojoj poruci.
Poručio je da je iz gore navedenih razloga Belgija usvojila zakon o zabrani negiranja, minimiziranja, opravdavanja ili odobravanja genocida, zločina protiv čovječnosti ili ratnih zločina koje je utvrdio međunarodni tribunal.
“Mora se nastaviti borba protiv nekažnjavanja, a to znači svih ratnih zločinaca pred lice pravde. Međunarodni rezidualni mehanizam za krivične sudove mora i dalje imati ključnu ulogu u ovom procesu. Belgija je skoro, tokom sastanka Vijeća sigurnosti, podvukla svoju punu podršku Mehanizmu. Vlasti u zemljama Zapadnog Balkana također trebaju raditi na uspostavljanju okolnosti koje pogoduju pomirenju, počevši sa učenjem istorije u školama: djeca diljem regiona bi trebala učiti istu istoriju, bez obzira na to gdje žive, kojoj zajednici pripadaju i koje su vjere”, naveo je on.
Na kraju je poručio da je pomirenje putem pravde i potpuno prihvatanje prošlosti – čvrsta osnova na kojoj je izgrađena Evropska unija.
“Jednako tako će prihvatanjem genocida u Srebrenici i dovođenjem svih počinilaca pred lice pravde ovaj region ostvariti budućnost istinskog i trajnog pomirenja. Hvala vam”, kazao je na kraju ministar vanjskih poslova Belgije Philippe Goffin.
Ove godine u mezarju u Memorijalnom centru u Potočarima kopa se devet žrtava genocida iz jula 1995. godine.
U mezarju Memorijalnog centra Srebrenica – Potočari do sada su smiraj pronašle 6.643 žrtve genocida, a traga se za još više od 1.000 nestalih Srebreničana. Do sada su u mezarju Memorijalnog centra ukopana 432 maloljetnika i 26 žena. Od tog broja 19 je žena žrtava genocida, a ostale su stradale tokom 1992. godine. Posmrtni ostaci žrtava genocida pronađeni su na oko 570 različitih lokaliteta.
Najmlađa do sada ukopana žrtva u Potočarima je novorođenče, djevojčica Fatima Muhić, a najstarija nana Šaha Izmirlić, rođena 1901. godine.
U napadu na “zaštićenu enklavu UN” Srebrenica, u julu 1995. godine, koji su izvele jedinice tadašanje Vojske Republike Srpske pod komandom haškog osuđenika Ratka Mladića, ubijeno je više od osam hiljada bošnjačkih muškaraca i dječaka, a na desetine hiljada žena, djece i starijih ljudi deportovano ili je spas bilo prinuđeno tražiti u okolnim šumama, tražeći put ka slobodnoj teritoriji na području Tuzle.
Pred Tribunalom u Haagu te sudovima u regionu, za genocid počinjen u Srebrenici do sada je osuđeno 47 osoba, na više od 700 godina zatvora, kao i četiri doživotne kazne zatvora.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad