Sassoli: Genocid u Srebrenici-kolektivni neuspjeh kojeg se moramo duboko sramiti

Vijesti 11. jul 202010:34 > 10:36
N1

David Sassoli, predsjednik Europskog parlamenta, kazao je da je genocid u Srebrenici nije samo najteži ratni zločin u Evropi od Drugog svjetskog rata već i kolektivni neuspjeh kojeg se moraju duboko sramiti.

“Obraćam vam se danas u ime Evropskog parlamenta, sjećajući se 8.000 onih koji su izgubili živote na najbrutalniji, nezamislivi način, pogubljeni od strane snaga bosanskih Srba pod vodstvom generala Ratka Mladića u Srebrenici, u činu genocida i etničkog čišćenja, toliko monstruoznog da ga se riječima ne može opisati. Još je užasnija činjenica da se to dogodilo usred Evrope, pred očima svijeta i tek prije 25 godina, dovodeći time u pitanje svačiju savjest. Nije to samo najteži ratni zločin u Evropi od Drugog svjetskog rata, već i kolektivni neuspjeh kojeg se moramo duboko sramiti. Genocid u Srebrenici je ostavio duboke emocionalne ožiljke kod preživjelih i stvorio dugotrajne prepreke političkom pomirenju među etničkim grupama u Bosni i Hercegovini”, kazao je Sassoli.

U ime Evropskog parlamenta, želim poručiti da dijelimo vašu bol i uvijek ostajemo uz vas, u solidarnosti, naveo je.

“Ove sedmice smo tokom plenarne sjednice Evropskog parlamenta odali počast stradalima, sjećajući se ovog gnusnog čina. Također se obavezujemo da ćemo učiniti sve što je u našoj moći da spriječimo da se ovakvi grozni zločini ikada ponove. Ali da bismo to zaista i učinili, moramo ih se sjećati jer se jesu dogodili, ostavljajući posljedice na žene, muškarce, djecu i stare. Zbog toga se zalažemo za proces proširenja i evropsku perspektivu Bosne i Hercegovine i svih zemalja Zapadnog Balkana. Samo zbližavanjem, saradnjom i integracijom možemo prevladati mržnju i podjele, živeći ne samo u miru nego i sarađujući i postižući rezultate za unarprijeđenje života svih”, naveo je predsjednik Europskog parlamenta.

Danas smo ujedinjeni u sjećanju na boli i patnje svih žrtava ovog užasnog pokolja i njihovih porodica. To nije puki čin sjećanja, nego i obećanje koje moramo dati i moramo pokušati održati u životu, stoji na kraju poruke Sassolija.

Ove godine u mezarju u Memorijalnom centru u Potočarima kopa se devet žrtava genocida iz jula 1995. godine.

U mezarju Memorijalnog centra Srebrenica – Potočari do sada su smiraj pronašle 6.643 žrtve genocida, a traga se za još više od 1.000 nestalih Srebreničana. Do sada su u mezarju Memorijalnog centra ukopana 432 maloljetnika i 26 žena. Od tog broja 19 je žena žrtava genocida, a ostale su stradale tokom 1992. godine. Posmrtni ostaci žrtava genocida pronađeni su na oko 570 različitih lokaliteta.

Najmlađa do sada ukopana žrtva u Potočarima je novorođenče, djevojčica Fatima Muhić, a najstarija nana Šaha Izmirlić, rođena 1901. godine.

U napadu na “zaštićenu enklavu UN” Srebrenica, u julu 1995. godine, koji su izvele jedinice tadašanje Vojske Republike Srpske pod komandom haškog osuđenika Ratka Mladića, ubijeno je više od osam hiljada bošnjačkih muškaraca i dječaka, a na desetine hiljada žena, djece i starijih ljudi deportovano ili je spas bilo prinuđeno tražiti u okolnim šumama, tražeći put ka slobodnoj teritoriji na području Tuzle.

Pred Tribunalom u Haagu te sudovima u regionu, za genocid počinjen u Srebrenici do sada je osuđeno 47 osoba, na više od 700 godina zatvora, kao i četiri doživotne kazne zatvora.

Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad