Michel: Evropa je uz vas, nećemo odustati dok se pravda ne zadovolji

Vijesti 11. jul 202010:37 > 10:38
N1

Predsjednik Evropskog vijeća Charles Michel obratio se povodom 25. godišnjice genocida u Srebrenici. Kako je kazao, i danas, 25 godina nakon genocida, čujemo narative koji su vodili do ovih sramotnih postupaka, a revizionisti minimiziraju ili čak poriču genocid.

“Danas obilježavamo 25. godišnjicu genocida u Srebrenici. Odajemo počast svim žrtvama i njihovim porodicama. I onima koji još uvijek nemaju potvrdu o sudbini njihovih voljenih. Ja sam uz vas. Evropa je uz vas. Nećemo odustati dok se pravda ne zadovolji. Prije 25 godina, užasni zločini su počinjeni u Srebrenici. Hiljade muškaraca i dječaka su brutalno ubijeni i zakopani u masovne grobnice. Žene, djeca i starije osobe su protjerani, silovani i zlostavljani. Sjećamo se i čuvamo uspomenu na sve one koji su poginuli i koji su propatili u ovim zločinima. Svi Evropljani bi trebali biti ponizni, i bijesni, na ono što se dopustilo u Srebrenici. To je jedno od najmračnijih poglavlja u modernoj evropskoj historiji”, kazao je predsjednik Evropskog vijeća Charles Michel.

Sjećanjem obnavljamo našu posvećenost da ne dopustimo da se takvi zločini ikada više ponove, naveo je.

“Takvi odvratni postupci idu protiv naših najdubljih evropskih vrijednosti. Četvrt vijeka kasnije, još uvijek su šokantni, još uvijek gotovo nevjerovatni. Unatoč tome, i danas čujemo takve narative koji su vodili do ovih sramotnih postupaka. Revizionisti minimiziraju, ili čak poriču genocid. Drugi glorificiraju ratne zločince. Imamo jedinstvenu odgovornost da vodimo primjerom. Samo onda kada svi lideri prepoznaju zločine koji su počinjeni će narodima vaše zemlje biti zaliječene rane i moći će se približiti jedni drugima”, kazao je Michel.

Poručio je da su i Evropska unija i Zapadni Balkan pokazali ogromnu solidarnost, razumijevanje i brigu jedni prema drugima što daje razlog za nadu.

“Danas, osuđujemo genocid u Srebrenici. Moramo ostati oprezni i suprotstaviti se mržnji i netoleranciji u Evropi i u vašoj zemlji. Sada je vrijeme da se prevaziđe mračna ostavština prošlosti. EU je najveći projekat mira i pomirenja ikada. Od pepela Drugog svjetskog rata, Unija je pokazala šta se može postići kada se narodi pomire, i približe jedni drugima. Mi se nadamo i vjerujemo da ćemo vidjeti napredak na vašem evropskom putu. Samo onda kada učimo iz prošlosti, možemo graditi bolju budućnost za generacije koje dolaze. Oni zaslužuju mir, pravdu i istinsko pomirenje. U našoj zajedničkoj kući – Evropi”, stoji u poruci predsjednika Evropskog vijeća Charlesa Michela.

Ove godine u mezarju u Memorijalnom centru u Potočarima kopa se devet žrtava genocida iz jula 1995. godine.

U mezarju Memorijalnog centra Srebrenica – Potočari do sada su smiraj pronašle 6.643 žrtve genocida, a traga se za još više od 1.000 nestalih Srebreničana. Do sada su u mezarju Memorijalnog centra ukopana 432 maloljetnika i 26 žena. Od tog broja 19 je žena žrtava genocida, a ostale su stradale tokom 1992. godine. Posmrtni ostaci žrtava genocida pronađeni su na oko 570 različitih lokaliteta.

Najmlađa do sada ukopana žrtva u Potočarima je novorođenče, djevojčica Fatima Muhić, a najstarija nana Šaha Izmirlić, rođena 1901. godine.

U napadu na “zaštićenu enklavu UN” Srebrenica, u julu 1995. godine, koji su izvele jedinice tadašanje Vojske Republike Srpske pod komandom haškog osuđenika Ratka Mladića, ubijeno je više od osam hiljada bošnjačkih muškaraca i dječaka, a na desetine hiljada žena, djece i starijih ljudi deportovano ili je spas bilo prinuđeno tražiti u okolnim šumama, tražeći put ka slobodnoj teritoriji na području Tuzle.

Pred Tribunalom u Haagu te sudovima u regionu, za genocid počinjen u Srebrenici do sada je osuđeno 47 osoba, na više od 700 godina zatvora, kao i četiri doživotne kazne zatvora.

Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad