Predsjednik Austrije Alexander Van der Bellen u svojoj video poruci povodom 25. godišnjice genocida je kazao da ne postoji bolji način da odamo počast žrtvama Srebrenice i drugim nedužnim žrtvama ratova u bivšoj Jugoslaviji od rada na iskrenom pomirenju.
“Uvažene ekselencije, poštovane dame i gospodo, danas se obilježava 25. godišnjica genocida nad Bošnjacima u Srebrenici. Riječi ne mogu na adekvatan način opisati zločine koji su počinjeni u julu 1995. godine. Samo u Srebrenici je u roku od nekoliko dana ubijeno više od 8.000 ljudi. Mnogi drugi bili su izloženi nehumanom nasilju. Ovaj stravični masakr bio je najgori zločin protiv čovječnosti u Evropi nakon Drugog svjetskog rata. Preživjelima izražavam najdublje saučešće. Oni su izgubili svoje voljene. Oni su izgubili nadu i povjerenje”, naveo je predsjednik Austrije Alexander Van der Bellen.
Kako je naveo, oni su izgubili sve za šta su živjeli.
“Moje najiskrenije saučešće izražavam i svima onima koji još uvijek ne znaju šta se desilo članovima njihovih porodica. Teško da možemo zamisliti kroz šta oni prolaze. Već 25 godina. Ne postoji bolji način da odamo počast žrtvama Srebrenice i drugim nedužnim žrtvama ratova u bivšoj Jugoslaviji od rada na iskrenom pomirenju. Za to je potrebna moralna hrabrost da se prizna krivica i da se zatraži oprost. Poricanje zločina protiv čovječnosti nije u skladu sa ovim ciljem”, naveo je u video poruci Van der Bellen.
Poručio je da zaštita ili čak glorifikacija zločinaca moraju se najstrožije osuditi.
“Ono što se dogodilo u Srebrenici prije 25 godina mora da osnaži odlučnost svih nas da radimo zajedno kako bismo izgradili tolerantnija i mirnija društva. Kako bi se ovo postiglo, neophodno je poštivanje ljudskih prava i vladavine prava. Prije nego završim, dozvolite da potvrdim punu podršku Austrije svim ljudima u Bosni i Hercegovini u njihovom nastojanju da ostvare ovaj cilj dok njihova zemlja napreduje na putu evropske integracije”, kazao je predsjednik Austrije Alexander Van der Bellen.
Ove godine u mezarju u Memorijalnom centru u Potočarima kopa se devet žrtava genocida iz jula 1995. godine.
U mezarju Memorijalnog centra Srebrenica – Potočari do sada su smiraj pronašle 6.643 žrtve genocida, a traga se za još više od 1.000 nestalih Srebreničana. Do sada su u mezarju Memorijalnog centra ukopana 432 maloljetnika i 26 žena. Od tog broja 19 je žena žrtava genocida, a ostale su stradale tokom 1992. godine. Posmrtni ostaci žrtava genocida pronađeni su na oko 570 različitih lokaliteta.
Najmlađa do sada ukopana žrtva u Potočarima je novorođenče, djevojčica Fatima Muhić, a najstarija nana Šaha Izmirlić, rođena 1901. godine.
U napadu na “zaštićenu enklavu UN” Srebrenica, u julu 1995. godine, koji su izvele jedinice tadašanje Vojske Republike Srpske pod komandom haškog osuđenika Ratka Mladića, ubijeno je više od osam hiljada bošnjačkih muškaraca i dječaka, a na desetine hiljada žena, djece i starijih ljudi deportovano ili je spas bilo prinuđeno tražiti u okolnim šumama, tražeći put ka slobodnoj teritoriji na području Tuzle.
Pred Tribunalom u Haagu te sudovima u regionu, za genocid počinjen u Srebrenici do sada je osuđeno 47 osoba, na više od 700 godina zatvora, kao i četiri doživotne kazne zatvora.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad