Slovačka predsjednica Zuzana Čaputova poručila je da je Bosna i Hercegovina u posljednjih 25 godina prošla kroz dug i težak proces na putu ka pomirenju. U svom obraćanju povodom 25. godišnjice genocida, navela je da je osjetljiva na činjenicu da je mnogim građanima Bosne i Hercegovine veoma bolno sjećanje na gubitak svojih najmilijih, odnosno na kontinuirani napor da se pronađu i identificiraju do danas.
“Poštovani predsjedavajući Predsjedništva Bosne i Hercegovine, Bosna i Hercegovina danas zajedno s međunarodnom zajednicom obilježava 25. godišnjicu genocida u Srebrenicl, jednog od najmračnijih poglavlja u modernoj historiji Europe. Osjetljiva sam stoga na činjenicu da je mnogim građanima Bosne i Hercegovine veoma bolno sjećanje na gubitak svojih najmilijih, odnosno na kontinuirani napor da se pronađu i identificiraju do danas. Prema žrtvama u tišini iskazujem pijetet a njihovim porodicama upućujem iskrene izraze saučešća uime građana Slovačke Republike, kao i u svoje ime”, navela je slovačka predsjednica Zuzana Čaputova
Kako je navela, smatra da je Bosna i Hercegovina u posljednjih 25 godina prošla kroz dug i težak proces na putu ka pomirenju.
“Uvjerena sam da njegov dosljedni završetak, zasnovan na istini, empatiji i solidarnosti, nije samo nužni uslov za ispunjenje poruke “nikad više i nikom više”, već je i osnovni preduslov za izgradnju bolje euroatlantske budućnosti zemlje. Također sam svjesna da je to osjetljiv i složen zadatak. Međutim, kao što pokazuje historija našeg zajedničkog europskog kontinenta, taj zadatak nije nemoguć. Postepeno ispunjenje vizije ujedinjene Europe koja poštuje vrijednosti pravne države, demokratije i ljudskih prava, pruža mogućnost da se krene putem na čijem je kraju ne samo pomirenje među narodima, već i sigurnost, stabilnost i prosperitet svih građana Bosne i Hercegovine”, navela je.
Ove godine u mezarju u Memorijalnom centru u Potočarima kopa se devet žrtava genocida iz jula 1995. godine.
U mezarju Memorijalnog centra Srebrenica – Potočari do sada su smiraj pronašle 6.643 žrtve genocida, a traga se za još više od 1.000 nestalih Srebreničana. Do sada su u mezarju Memorijalnog centra ukopana 432 maloljetnika i 26 žena. Od tog broja 19 je žena žrtava genocida, a ostale su stradale tokom 1992. godine. Posmrtni ostaci žrtava genocida pronađeni su na oko 570 različitih lokaliteta.
Najmlađa do sada ukopana žrtva u Potočarima je novorođenče, djevojčica Fatima Muhić, a najstarija nana Šaha Izmirlić, rođena 1901. godine.
U napadu na “zaštićenu enklavu UN” Srebrenica, u julu 1995. godine, koji su izvele jedinice tadašanje Vojske Republike Srpske pod komandom haškog osuđenika Ratka Mladića, ubijeno je više od osam hiljada bošnjačkih muškaraca i dječaka, a na desetine hiljada žena, djece i starijih ljudi deportovano ili je spas bilo prinuđeno tražiti u okolnim šumama, tražeći put ka slobodnoj teritoriji na području Tuzle.
Pred Tribunalom u Haagu te sudovima u regionu, za zločine počinjene u Srebrenici do sada je osuđeno 47 osoba, na više od 700 godina zatvora, kao i četiri doživotne kazne zatvora.
Pred Tribunalom u Haagu te sudovima u regionu, za genocid počinjen u Srebrenici do sada je osuđeno 47 osoba, na više od 700 godina zatvora, kao i četiri doživotne kazne zatvora.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad