Rijetko prođe dan, a da barem jedan pacijent ne bude upućen na Podhrastove

Vijesti 21. jul 202017:38 > 18:17
N1

U Klinici Podhrastovi u Sarajevu smještena su 64 pacijenta. Većina je stabilnog zdravstvenog stanja, a jedna osoba je na respiratoru. Na potrebu respiratora apeliraju svakodnevno zdravstveni djelatnici. No, zvanični zahtjevi za raspodjelu respiratora koje je nabavila federalna Vlada, dosad su stigli iz četiri kantona.

Sa maskama ili bez njih, poštujući ili kršeći mjere, sa ovakvim razmišljanjem:

“Pravo da ti kažem, ja 50–50 vjerujem, jedno ovako, drugi onako. Šta ja znam, nisam doktor”;

ili ovakvim:

“Poštujem ovo što sve kažu i krizni štab i svi drugi”.

VEZANE VIJESTI

 U bilo kojem slučaju iza leđa građana širom BiH stoje heroji u bijelom. Više od četiri mjeseca doktorica Džemila Prašović provela je u Covid ambulanti u sarajevskoj općini Ilidža. Fizikalni pregledi pacijenata, uz EKG i puls oksimetar kao pokazatelj funkcionalnosti pluća, te laboratorijski nalazi u slučaju potrebe svakodnevni su radni zadatak. Rijetko prođe jedan dan, a da iz ove ambulante ne bude upućen pacijent sa težom kliničkom slikom prema Klinici Podhrastovi

“Naš najmlađi pacijent je bio u petak, kojeg smo poslali u Podhrastove, to je momak ‘86 godište”, kazala je Prašović.

Uz doktoricu Prašović je medicinska sestra Dženita Podžić. Naglašava: 30 do 40 pacijenata bude upućeno od doktora porodične medicine prema ambulanti, što je, prema riječima sestre Podžić, puno veći broj pacijenata u odnosu na početne mjesece pandemije. Nedavno je zabilježen i teži slučaj sa dvoje starijih pacijenata porijeklom iz Srbije.

“U saradnji i sa epidemiolozima i sa kolegama sa Podhrastova smo uspjeli da te pacijente smjestimo na liječenje”, kazala je Podžić.

Podhrastovi su tek jedna od bolničkih ustanova koje računaju na respiratore Vlade Federacije. Iz Federalne uprave civilne zaštite danas odgovoraju četiri kantona do sada su izrazili potrebu:

1. Posavski kanton,
2. Kanton 10,
3. Zeničko – dobojski kanton i
4. Srednjobosanski kanton

Nakon što FUCZ od svih deset Kantonalnih ministarstava zdravstva dobije zahtjeve sa iskazanim potrebama, Federalni štab civilne zaštite će, na osnovu prijedloga Federalnog ministarstva zdravstva i Zavoda za javno zdravstvo FBiH, donijeti Zaključak o raspodjeli istih.

Iako je briseva sve manje, kao i medicinske opreme jer je dnevna potrošnja velika, u zdravstvenim ustanovama se nadaju da će ovu situaciju prevazići, a u prilog tome i činjenica da je federalno ministarstvo zdravstva za narednu sedmicu najavilo distribuciju 11 tona medicinske pomoći. Već ranije su apele upućivali iz Tuzlanskog kantona gdje je danas zatražena i izmjena zakona radi ubrzanog procesa javnih nabavki.

“Najverovatnije će ići inicijativa ispred Skupštine Kantona prema višim vlastima da se jedan dio Zakona, čini mi se član 10. da se izmijeni. U tom smislu da se jednostavno olakša nabavka zaštitne opreme. Bez želje da se iko nelegalno obogati, nego jednostavno da zaštitimo naše zdravstvene radnike jer ukoliko nam padne zdravstveni sistem nismo ništa napravili”, kazala je Dajana Čolić, ministrica zdravstva TK.

Nerijetko doktori svjedoče o stigmatizaciji Covid pacijenata ili pak onima koji ne vjeruju u postojanje virusa.

“Imate pacijenata kojima to jako teško pada. Kao što su oni sami krivi što su se zarazili nekad ne znaju ni gdje , naravno ni to nije svjesno. Neće niko svjesno zaraziti nekoga drugog”, kazala je doktorica Prašović.

“Puno je pacijenata koji jednostavno traže pomoć od nas i mi smo tu da im pružimo svaku moguću uslugu, savjet podršku”, kazala je sestra Podžić.

Ponovo su uputili apel – maska, distanca i lična higijena, tri mjere o kojima priča cijeli svijet, a kako sada stvari stoje mjere i korona još dugo neće postati prošlost. 

Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad