Jedna, dvije, tri odluke Predsjedništva Bosne i Hercegovine, pod jednom tačkom dnevnog reda Narodne skupštine Republike Srpske. Zbog veta Milorada Dodika, Odluke o pristupanju BiH međunarodnom istraživanju čitalačke publike PIRLS, te PISA testiranju učenika, stavljene su van snage - snagom 2/3 narodnih poslanika.
I Memorandum u oblasti bezbjednosti koji je u ime BiH sa SAD-om, 2018.godine potpisao Dragan Mektić, stavljen je van snage. Po srijedi je smatra Dodik, ali i dvotrećinska većina, pokušaj prenosa nadležnosti.
Za sve koji ne podržavaju ovakav stav kaže:
“Ako ne podržite izjavu kojom sam tražio da se ovo poništi, onda ćete podržati Džaferovića i Komšića. To je jasno. Mislim da se radi o krucijalnim, važnim pitanjima. RS nije protiv razgovora o tome da se postigne memorandum sa Sjedinjenim Američkim Državama, nije protiv da učestvujemo u PIRLS i PISA, ali moraju da se vode razgovori na bazi naših prava da budemo vidljivi“.
Da bude vidljiva, danas se grčevito borila i opozicija. Zbog odluke kolegijuma NSRS da diskutovati mogu samo po dva poslanika ispred svakog kluba, jasno je da od 24 opozicionara, govoriti mogu svega četiri. Dok su se obraćali, skupštinsko rukovodstvo ih je opominjalo da se drže teme, a bilo je i oduzimanja riječi.
“Ovdje se radi o teroru većine nad manjinom. Oni glasaju i mogu reći idući put, neće govoriti niko, jer govori Dodik, samo ćemo glasati jeste li za, ili protiiv. Teror većine nad manjinom, pokušavaju da uvedu praksu da kada su škakljive teme, kada dolazi Dodik, evo i danas, jedna moja diskusija već je počeo da hvata mikrofone, već je počeo da ludi. On ne može da trpi 5 minuta istine“, rekao je Nebojša Vukanović, poslanik u klubu SDS.
“Predsjedniče, pošto ste oduzeli riječ Igoru Crnadku koji je bio predviđen da govori u ime kluba, ja sam sljedeća za raspravu, da li ja mogu u ime kluba?“, pitala je Jelena Trivić, poslanik PDP, a predsjednik NSRS Nedjeljko Čubrilović je odgovorio: “Naravno, ali niste ukazali na povredu Poslovnika“.
Da li je NSRS efikasna, ili se pak radi o ukidanju prava govora opozicije?
“Mogu tamo da govore po poslovničkom vremenu, samo što Poslovnik dozvoli. A osnovno načelo demokratije je da se moraju poštovati stavovi većine“, rekao je Čubrilović.
Većina je na kraju sjednice iznenada potpomognuta Srđanom Mazalicom, koji je došao samo na glasanje i bio 56. glas ZA potvrđivannje Dodikovog stava.
“Vi ste imali takvog jednog poslanika, pacijenta COVID-a koji je došao samo na glasanje. Ako je potpuno zdrav, zašto nije došao na početku NSRS. Vidjeli ste ovdje iz njihove stranke, ali i druge poslanike, koji kažu samo da se ne ukrste ovdje na hodniku sa gospodinom Mazalicom. Ništa lično, ali ljudi su u strahu za ličnu bezbjednost“, izjavio je Draško Stanivuković, poslanik PDP.
Bezbjednost i saradnja sa SAD-om nisu upitni, ali jeste sporan ranije potpisani Memorandum, poručio je resorni entitetski ministar.
“Nadležna tijela po ovom Memorandumu trebaju biti policijska tijela, koja su nadležna za borbu protiv terorizma i organizovanog kriminala, a nikako Ministarstvo bezbjednosti koje je u skladu sa Zakonom administrativno tijelo i nije nadležno za obradu, prijenos i čuvanje ličnih podataka“, istakao je Dragan Lukač, ministar unutrašnjih poslova RS.
Na sjednici se pominjala migrantska krza, ali i rat devedesetih, nekadašnja RSK, Jovan Rašković, Milan Martić, ali i Srebrenica. Na ponovljeni stav Milorada Dodika da se u Srebrenici nije desio genocid, reaguju u SDA.
“Ja ne znam ako se nije desio genocid u Srebrenici, zašto se o njemu priča. Ja sam sigurna da će doći vrijeme da će ti, zvaničnici ponovo reći da se u Srebrenici desio genocid“, izjavila je Begija Smajić, poslanica SDA, na šta joj je Čubrilović poručio: “Gospođo Smajić, čujete li me, čujete li me? Vratite se na temu, nemojte da Vas opominjem i da Vam oduzimam riječ“.
Akti Predsjedništva ovom odlukom NSRS stavljeni su van snage, a ovo je jedna od najekspresnijih posebnih sjednica, završena je za oko četiri sata.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad