Italijanski otpad i dalje je nepropisno odložen u tri kantona, u pet opština: Grahovo, Bihać, Kiseljek, Busovača, a najviše ga je u Drvaru. Bojazan stanovnika da se radi o COVID otpadu sa sjevera Italije, ranije je podijelila i načelnica.
“I ja kao stanovnik Drvara imam istu bojazan. Dakle, u doba pandemije je uvezen tekstilni materijal sa područja Italije“, navela je ranije Dušica Runić, načelnica Drvara.
No, nalazi Federalne inspekcije pokazuju drugačije. Uvezen je bezopasan tekstil, a ne krvavi čaršafi, maske, boce za infuziju, ili drugi bolnički materijal. Na osnovu analiziranih uzoraka, u inspekciji kažu da građani nemaju razloga za strah.
“Svi uzorci su pokazali da se radi o tekstilnom otpadu koji je kategorisan u skladu sa zakonom“, istakao je Ejub Salkić, glavni ekološko urbanistički inspektor FUIP-a.
Na naše pitanje da li to znači da nema medicinskog i opasnog otpada, rekao je: “Ne, nikako”.
U javnosti optuživani vlasnici Krom reciklaže progovaraju za N1. Rodoljub Dinić, suvlasnik priznaje nezakonito skladištenje, ali sve ostale navode negira. Kaže da je smeće uvezeno iz gradića Prata, koji se nalazi u okolini Firence i centar je tekstilne industrije u Italiji. Namjeravali su da taj tekstil prodaju kao biogorivo za cementare i toplane, za šta im nisu trebali mašinski pogoni.
“To znači da ćemo otkloniiti nepravilnosti i naš propust koji se isključivo odnosi na privremeno skladištenje neopasnog otpada van hale za koju imamo dozvolu, tako što ćemo taj materijal vratiti u halu za koju imamo dozvolu, koja je u međuvremenu bila u nekom sporu, pa smo zbog toga i bili spriječeni inicijalno. Nije riječ ni o kakavom opasnom materijalu, ni o kakavom medicinskom otpadu iz COVID bolnica…. Čini mi se, čak i kada otklonimo ovaj prekršaj koji je učinjen, da ćemo mi biti spriječeni da se poslom bavimo“, kazao je Dinić, a na naše pitanje ko će ga spriječiti, rekao je: “Spriječiće nas, da kažem, lokalna vlast na čelu sa gospođom Runić”.
U poslu sa smećem kredibiiletet se dugo gradi, a lako gubi, ističu vlasnici. Zbog cijele situacije suočavaju se sa teškoćama, a ako im se onemogući dalje poslovanje, najavljuju tužbe.
“Mi ćemo morati pred zvaničnim organima BIH da potražimo pravdu. Iz dva razloga, prvi onaj koji se tiče klevete. Mi smo praktično optuženi za međunarodni terorizam. Išlo se čak dotle da se objašnjava kako se u dosluhu sa državom, sa Sarajevom truju Srbi povratnici. Malo se izlišno udubljivati u to, ali sva tri suvlasnika Krom reciklaže su Srbi. Mislim prije svega ljudi, ali u ovom kontekstu Srbi, koji su optuženi da zajedno sa Sarajevom truju Srbe povratnike. To je dovoljan osnov za tužbu i nadoknadu nematerijalne štete u smislu klevete, povredu ugleda i časti i to ćemo svakako pokrenuti. Što se tiče tužbe po drugom osnovu, ona bi uslijedila zbog gubitka ugovora koji je vrijedan 2,2 miliona evra i negovog raskida u slučaju da smo mi činjenjem i nečinjenjem zvaničnih organa vaše države spriječeni da se legitimno bavimo poslom“, naglasio je Dinić.
U cijelu priču oko otpada uključilo se kantonalno tužilaštvo, kojem je tamošnji MUP 16. jula dostavio izvještaj o preduzetim mjerama i radnjama. Nekoliko ministara u Kantonalnoj vladi zatražili su od premijera vanrednu sjednicu zbog odlaganja tekstilnog otpada iz Italije na području Drvara i Bosanskog Grahova. Stanovnici, umorni od svega i zbunjeni, čekaju kraj. Srećan, nadaju se.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad