Pijani vozači jednom nogom u grobu, drugom u zatvoru – ali to njih ne brine

Vijesti 18. aug 202018:18 > 19:22
N1

Saobraćajne povrede su drugi vodeći uzrok smrti kod ljudi između 30 i 49 godina života u Bosni i Hercegovini nakon bolesti srca - pokazuje statistika. Javnost u našoj zemlji opravdano je zabrinuta za vlastitu sigurnost zbog sve češćih nesreća s tragičnim ishodom koje prouzrokuju vozači pod uticajem alkohola ili narkotika.

Dvije osobe poginule u nesreći – vozač koji je prouzrokovao udes bio pod uticajem alkohola i narkotika;
Pijani vozač autom udario policajca;
Pušten na slobodu vozač koji je skrivio nesreću u kojoj je poginula žena;
Pijani vozači vozili učenike na ekskurziju;
Pijani vozač odbio naređenje i automobilom udario policajca;
Pijani vozač pokosio četiri djevojke;
Pijan automobilom udario pješakinju u Foči;
Vozač bio pijan – dvoje djece prebačeno u KCUS… Ovo su gotovo svakodnevni naslovi u bh. medijima. Samo u Kantonu Sarajevo tokom prvih šest mjeseci ove godine dogodile su se 24 saobraćajne nezgode koje su prouzrokovali pijani vozači. Jedan broj njih nažalost su ponavljači u činjenju ovih prekršaja.

“Ne samo KS, nego sve policijske agencije u BiH su predlagale Ministarstvu prometa i komunikacija izmjene Zakona osnova o sigurnosti saobraćaja da se uvede kao obavezna mjera oduzimanje vozila za tako teške prekršaje. Imamo povratnike koji čine te prekršaje, a nismo u mogućnosti da ih spriječimo. Kazna kao kazna za takve ljude ne predstavlja ništa. Te kazne se samo gomilaju u Registru, jer nemamo efikasan sistem da se to naplati”, ističe Željko Klisara, komandir Jedinice za saobraćaj MUP-a KS.

A visina kazne zavisi od procenta alkohola u krvi vozača i kreće se od 50 do 1.000 KM, uz zaštitnu mjeru zabrane upravljanja vozilom od mjesec do pola godine, te jednog ili dva kaznena boda.

“Moramo priznati da je ova kaznena politika jako blaga i naš je prijedlog da zakonodavac u najkraćem vremenskom periodu pristupi izmjeni iste, te da ove kaznene odredbe poveća, ali i da razmisli o mogućnosti uvođenja zatvorskih kazni za lica koja veoma često voze pod dejstvom alkohola”, kaže Adis Imamović, sudski vještak saobraćajne struke.

Iako stručnjaci upozoravaju kako su vozači pod dejstvom alkohola ili narkotika jednom nogom u grobu, drugom u zatvoru, njih to ne dotiče.

“Na području RS-a se u prvih sedam mjeseci ove godine desilo ukupno 4.847 saobraćajnih nezgoda u kojima je smrtno stradalo 42 lica, što je za 22 lica manje nego prošle godine u istom periodu”, navodi Mirna Miljanović, portparol MUP-a RS.

“U toku 2019. godine MUP ZDK iz saobraćaja je isklljučio više od 4.000 vozača koji su zatečeni da vozilom upravljaju pod dejstvom alkohola”, dodaje Imamović.

Stručnjaci dodaju da, osim na pooštravanju zakona, trebalo bi se intenzivnije raditi i na modernizaciji putne infrastrukture, te saobraćajne signalizacije, ali i kulturi i svijesti vozača, usljed čijeg nedostatka najčešće stradaju nedužni. 

Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad