Papa Franjo se obratio prisutnim u zgradi Predsjeništva BiH riječima da je Sarajevo grad u kojem su otvorene rane nedavne prošlosti, ali da ima veliki potencijal za napredak u budućnosti.
Papa Franjo je kazao da je dijalog najbitnija stvar, te da je lijepo vidjeti napredak na području BiH ali da se mora još mnogo toga uraditi.
“Gospodo članovi Predsjedništva BiH, članovi diplomatskog zbora, draga braćo i sestre,
Hvala vam na ugodnom dočeku i na srdačnim pozdravnim riječima predsjeditelja Mladena Ivanića. Radostan sam što sam došao u ovaj grad koji je mnogo propatio u krvavim sukobima, a koji je ponovo postao mjesto dijaloga i suživota.
Prešao je iz jedne kulture rata u jednu kulturu susreta. Sarajevo kao BiH ima poseban značaj za Evropu i cijeli svijet. Stoljećima su ovdje prisutne zajednice koje pripovjedaju razlicite vjere, ponosne na svoju tradiciju.
Sve ovo tokom dugo vremena nije predstavljalo potreškoće međusobnim odnosima, čak nam i sama strukttura Sarajeva govori ovome u prilog jer se u svom urbanističkom spletu uzdižu sinagoge, crkve i džamije. On predstavlja raskrižje kultura i vjera. To zahtjeva da se uvijek grade novi mostovi kako bi se osigurali čisti i civilizovani odnosi.
Imamo potrebu za razgovorom, otkrivanje bogatstva svakoga od nas pri tome poštujući svakog pojedinca. Otvorene su i velike rane nedavne prošlosti, a na budućnost se može gledati sa nadom.
Dolazim nakon povijesne posjete Ivana Pavla drugog i drago mi je vidjeti napretke. Važno je nezadovoljiti se postignutim i utvrditi kako učvrstiti dalji napredak. Suradnja međunarodne zajednice, posebice EU i svih državai organizacija“.
Papa je nakon toga kazao da je BiH dio Evrope te da su samim tim uspjesi Evrope uspjesi BiH.
“BiH je sastavni dio Evrope. Njezini uspjesi i drame se uklapaju u povijest evropskih uspjeha i drama, te su u isto vrijeme opomena da započeti mirovni procesi postanu sve čvršći.
U ovoj zemlji mir i sloga među hrvatima, Srbima i Bošnjacima te poticaji kojima se to njeguje i srdačni odnosi, imaju važnost koja seže van granica BiH. Ovome se daje svjedočanstvo cijelom svijetu kako je suradnja među religijama itekako moguća, kako pluralizam može potaknuti i rješavanje najdubljih problema i kako se najdublje rane mogu zacijeliti zajedničkim hodom.
Danas sam vidio ovu nadu sa dječicom koju sam pozdravio na aerodromu; muslimani, katolici i ostale manjine svi zajedno. Radosni. Puni nade. Kladimo se na to.
Političari su pozvan ida budu prvi koji će služiti svojim zajednicama, radeći da budu prvi koji će početi napredak. Na taj način se može izgraditi društvo u kojem će se rješavati problemi. Da bi se ovo ispunilo prijeko je potrebna jednakost svih građana“, kazao je papa Franjo.
Još je dodao da “se nada da nakon crnih i teških zima, doći će dan kad će biti proljeće” i da se moli za mir i blagostanje u BiH.