Klinički centar Univerziteta Sarajevo (KCUS) najozbiljnije je pristupio organiziranju rada u smislu zbrinjavanja sumnjivog, odnosno oboljelog od ebole te maksimalnoj zaštiti zdravstvenih radnika.
Iz te medicinske ustanove navode da je u tom smislu određen prostor u kojem će biti smješten privremeni izolacijski punkt (Dnevna bolnica Psihijatrijske klinike), koji je potrebno namjenski adaptirati.
“Predviđena je nabavka kreveta s negativnim tlakom i pratećom opremom adekvatnog biosigurnosnog nivoa. Također je predviđena nabavka zaštitne lične opreme i potrošnog materijala te nabavka određenih lijekova”, navode iz KCUS-a.
Ističu da se uposlenici KCUS-a svakodnevno educiraju i unapređuju znanja, „jer je pojava ebole nešto sa čime se i mi i veliki dio ostatka svijeta prvi put suočavamo“.
“Zbog toga je u toku i prilagođavanje procedura koje preporučuje Svjetska zdravstvena organizacija”, ističu iz KCUS-a.
Naglašavaju da redovno prate izvještaje Svjetske zdravstvene organizacije (WHO) o širenju tog virusa te dodaju da se trude da postignu maksimum u smislu priprema za moguće suočavanje s virusom ebola u našoj zemlji.
“Trudimo se da postignemo maksimum u datom trenutku, u smislu priprema za moguće suočavanje s virusom ebola. U taj proces uključeni su svi nivoi zdravstvenog sistema Kantona Sarajevo, Federalno ministarstvo zdravstva, Federalni zavod za javno zdravstvo, Federalni sanitarni inspektorat i DGS”, navode iz KCUS-a.