Građanska inicijativa "Jer me se tiče" je 27. 6. 2015. godine organizovala "Put ka moru", jednodnevnu akciju-posjetu logorima na putu od Sarajeva prema Jadranu, u kojima su bili zatočeni civili različitih nacionalnosti tokom posljednjeg rata u BiH.
Logori koji su se nalazili na “Putu ka moru” su Hadžići, Čelebići, Jablanica i Dretelj. Tim povodom aktivisti Inicijative “Jer me se tiče” Jasmina Čolić i Minel Abaz bili su gosti Novog dana.
Jedan od ciljeva akcije je, kako je navedeno, da se “svim civilnim žrtvama vrati dostojanstvo i da im se osigura poštivanje osnovnih ljudskih prava na cijeloj teritoriji BiH, jer to trenutno nije slučaj”.
“Mi kao grupa aktivista smo započeli jedan proces s nadom da će se u inicijativi pridružiti veći broj građana s ciljem suočavanja s prošlošću“, rekla je Jasmina Čolić.
Proteklog vikenda posjetili su logore u Hadžićima, Čelebićima, Jablanici i Dretelju.
“Oko 40-50 ljudi se okupilo u Sarajevu, a pridružili su nam se prijatelji iz Konjica, Mostara, Prijedora, Gradiške, Tuzle i Zrenjanina“, kazao je Minel Abaz.
Čolić je istakla da Građanska inicijativa “Jer me se tiče” ne želi davati materijal da neko iz političkih krugova dobija poene zbog onoga što oni okupljeni oko inicijative rade.
“20 godina poslije rata političke strukture nisu nas daleko odvele u nekom procesu. Mi ne želimo politizirati bilo šta, suzdržavamo se od teških riječi i nikoga ne optužujemo“, ističe Čolić.
Čitaju i svjedočanstva preživjelih logoraša, koja su potresna. Na pitanje o čemu razmišljaju dok čitaju tekstove, Abaz je odgovorio: “I u 2015. i dalje imamo ratove širom svijeta, i dalje imamo logore. Čitajući svjedočenja preživjelih na određen način se dožive svi ti potresni događaji.”
31. 5. u Prijedoru su obilježili Međunarodni dan bijelih traka, koji je iskorišten i kao vid podrške roditeljima iz navedenog grada koji od lokalnih vlasti mjesecima traže gradnu spomenika u ratu ubijenoj djeci.