Jesu li i koliko žene ravnopravne s muškarcima u bh. društvu. Ako je suditi po političkim i javnim dužnostima, stvar je očita - muškarci dominantno vladaju. Primjera je mnogo, ali ne samo u ovim oblastima. Mnogo bolja situacija nije ni u kućanstvima - gdje se većina poslova smatra ženskim. Obrazloženje je, uglavnom, tradicionalne prirode.
Čišćenje kupatila, brisanje podova, pranje suđa, peglanje… sve to u BiH rade najčešće žene. U kategoriji obavljenje rutinskih kućnih poslova, 93.80% zaposlenih ispitanica je odgovorilo da u tim obavezama učestvuju isključivo one.
“Naše žene još uvijek nisu ni svjesne koliko su u neravnopravnom položaju i nauštrb sebe, svog vremena za sebe, svog sna, a u konačnici u odnosu na svoje zdravlje. Preuzimaju taj sav teret, bez ikakvih problema, dakle nisu ni svjesne”, kaže Samra Filipović Hadžiabdić, direktorica Agencije za ravnopravnost polova.
I dok su žene tereta često “nesvjesne”, pojedini muškarci smatranje kućnih poslova – ženskim, opisuju kao Božije predodređenje.
Anketa:
N1: Učetvuju li muškarci ravnopravno u kućnim poslovima?
“Ne učestvuju, ja mislim da je to normalno, pogotovo ako su muškarci zauzeti poslovima koji obezbjeđuju opstanak porodice. I Bog je ostavio da žena više obavlja poslova u kući i porodici, ja mislim da je tako bolje za porodicu”.
“Ja pravim da jede, ponekad on, ponekad ja. (Ko čisti, riba?) Ja naravno, a i on mi pomogne u tome”.
“Žena radi više tih kućnih poslova, a ja radim manje te poslove, ono što potrebe zahtijevaju. Inače, mislim da se dobro slažemo što se tiče toga. (Je li više tereta na ženama ili muškarcima?) Na ženama. Ne znam što je to tako ali tako je”.
“Ne, nažalost, ali ne. (Zašto?) Ne znam, takvo nam je društvo. Žalosno ali istinito. (Kakav je slučaj u vašoj situaciji?) Što može pomogne se. (Šta znate da radite od kućnih poslova?) Šta mi uglavnom narede”.
“U današnjem sistemu slabo, svi mladi muškarci se bace na teretane ili pretežno koriste mobitele i kompjutere. (Šta vi znate raditi od kućnih poslova?) Skoro sve, jer sam bio terenac, snalazio se kuham, znam oprati i ja kad dođem u neko društvo oni meni daju da budem kuvar glavni”.
Ako je to i kod kuće, istraživanje pokazuje da je u velikoj manjini. Neravnopravnost žena u vlastitoj kući, korijen je svih drugih neravnopravnosti među polovima.
“Danas u BiH još uvijek postoji izrazita rodna neravnopravnost u obavljanju kućanskih poslova i brizi za djecu, što ostavlja negativne posljedice kako na privatni tako i na profesionalni život žena. Naime, rodni stereotipi, tradicionalna podjela na rodne uloge, utiče na društvene modele koji ženu često drže odgovornom za porodični i privatni život, odnodno za neplaćeni rad”, smatra Filipović Hadžiabdić.
Za plaćeni su i dalje u velikom broju slučajeva manje plaćene od svojih muških kolega. Kad odluče da se odmore od svih obaveza za koje se u Bosni i Hercegovini i dalje smatra da su im “Bogom date”, možda uspiju nešto i da promijene.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad