Danas je 25 godina od potpisivanja Dejtonskom mirovnog sporazuma. Od sporazuma koji je donio mir, do nefunkcionalne države, stav je dijela akademske zajednice u BiH. Brojni analitičari smatraju vrijeme je za ustavne promjene, dok građani ne kriju razočarenje trenutnim stanjem, a politički predstavnici Dejton i dalje tumače kroz etnonacionalni diskurs.
Dan nakon potpisivanja Dejtonskog sporazuma, građani su imali podijeljena mišljenja:
“Bez obzira što sam ostala bez 28 koji su pod crnom zemljom, 18 raseljeno širom svijeta, sinoć je za mene bio najcrnji dan – ostala sam bez zavičaja”.
“Ovo nije pravedan mir, to je problem koji ćemo morati rješavati u budućnosti”.
“Čim je Brčko ostalo na njihovu stranu, ništa ne valja”.
“Nisam zadovoljan. Ja se ne mogu svojoj kući vratiti, zato nisam zadovoljan”.
“Nek se on vrati u svoju Podpeć i u Tinju, eno mu kuće opremljena, a da ja idem u moju Janju”.
“Počeci našeg novog života i slobode”.
Među anketiranim Sarajlijama danas više gorčine u odnosu na četvrt stoljeća ranije:
“Nadala sam se da će sve biti uredu, da će biti uspostavljen pravi mir”. N1: A je li? – “Ne… razočaravajuće”.
“Iz današnje perspektive. Zaustavljen rat što je najbitnije, a onda su nas dočekali svi problemi vezano za sadržaj tog dokumenta”.
“Nisam bila zadovoljna, ali vidite da nakon puno godina nije se ništa promijenilo, i zato i jesmo u takvoj situaciji da nam mladi odlaze”.
Četvrt stoljeća kasnije, jasno je da rad na uspostavljanju pravde, pomirenja i funkcionalne multietničke BiH nije završen, poručuje nedavno izabrani američki predsjednik Joe Biden.
“Previše često vidimo kako nacionalizam pobjeđuje naše nacionalne interese, a bogaćenje nekolicine se stavlja ispred reformi za dobrobit mnogih“, izjavio je Biden.
Svoju ocjenu sadašnjeg stanja u zajedničkoj izjavi nudi i Igmanska inicijativa, regionalna mreža nevladinih organizacija i predstavnika civilnog društva. Zahtijevaju od aktuelnih vlasti Srbije i Hrvatske, kao susjednih zemalja i potpisnica Opšteg okvirnog sporazuma za mir u BiH, konstruktivno ponašanje prema Bosni i Hercegovini i da prestanu dijelove BiH tretirati kao svoje protektorate.
“Da je oročen na pet godina Dejtonski sporazum i da se nakon toga održala nova konferencija i izvršile te promjene koje bi išle u pravcu stvaranja funkcionalne države mi bismo danas bili u daleko boljoj situaciji“, izjavio je Joe Biden.
U saopćenjima koji danas dolaze iz zvaničnog Zagreba i Beograda stoji da je nužno uvažavati činjenicu da su Hrvati jedan od triju konstitutivnih naroda u BiH zbog čega Hrvatska ustrajava na zaštiti položaja i prava Hrvata u BiH, dok iz Srbije zahtijevaju da se prekine sa prijetnjama ukidanjem i nestankom Republike Srpske.
Sjećati se dana potpisivanja Dejtonskog mirovnog sporazuma u Parizu nemoguće je odvojiti od sjećanja na nevine žrtve genocida i druge nevine žrtve ubijene od 1992. do 1995. godine, poručuju dvojica članova Predsjedništva BiH.
“Ako je iko u BiH zaslužan za to što 25 godina nakon potpisivanja Dejtonskog mirovnog sporazuma imamo i mir i državu, ne idealnu, ali ipak našu državu, onda su to porodice žrtava koje su tražeći istinu i pravdu pozivale na mir, a ne na sukobe i osvete“, kazao je Željko Komšić.
“Poruke koje su lideri poslali 11. jula iz Srebrenice, prvenstveno osuda glorificiranja ratnih zločinaca i negiranja genocida, imaju svoju duboku implikaciju za budućnost BiH koja mora biti utemeljena na istini i pravdi“, komentar je Šefika Džaferovića.
Iako je neizostavan, mir nije dovoljan za modernizaciju i izgradnju bolje budućnosti, poruka je iz međunarodnih krugova.
“Bosna i Hercegovina danas živi u miru, ali je i dalje na nišanu nekih od njenih susjeda i u rukama korumpiranih elita i samoslužećih nacionalista koji hrane jedni druge dok drže ljude taocima njihovih nazadnih i sebičnih fantazija. Tragično je da mnogi mladi Bosanci ne vide budućnost i napuštaju zemlju ostavljajući gradove i sela praznima. Građani kada upale TV čuju govore pune mržnje, prijetnje i slavljenje ratnih zločinaca“, istakla je Arminka Helić.
Zastave BiH samo su jedan od dokaza višestoljetne postojanosti BiH, tvrde historičari. Istovremeno, današnja, postdejtonska BiH nudi jednu sasvim drugu perspektivu sadašnjim i budućim generacijama
“Živim u nadi da će nekad doći bolje“, kaže jedna građanka BiH…
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad